Author Topic: Ми треба инфо за правење трепкач  (Read 1427 times)

Offline Ico

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Ако може да ми кажете каде да најдам шема за трепкач со 3 -4 фасонки кој ќе реагираат на звук...И кој елементи ќе ми требаат за негова изработка...темава не е на правилно место ставена па ако можете преместете ја .. Фала однапред

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
оди “Пребарај“ пиши таму лајт шоу и ке ти излезат неколку теми, и ја ти една тема од батка...подоле има 2 пдф атачменти нив види ги..

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2580.0
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ице и за тебе поука: побарај малку во постарите постови и ке најдеш многу вакви теми! Значи.прво побарај,па ако нема или не те задоволува нешто,тогаш барај помош! Еве ова шема неколку пати сме ја опишувале

Offline Ico

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
axaм фала ..ај ќе пробам да праам па ако иам нешо ќе ве прашам ако може по ПП .. =)?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
пиши во темава, кој ке се најде тој ке ти помогне :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
axaм фала ..ај ќе пробам да праам па ако иам нешо ќе ве прашам ако може по ПП .. =)?

Вакви типови на дискусии се прават исклучиво на форум! Не преку PM!
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За да започнеш со градба треба да знаеш минимум неопходни работи : препознавање на електронски делови,читање на шема,изработка на плочка... Значи собери ги на куп прво сите делови,направи си плочка,па ке дискутираме.Се надевам знаеш да лемиш,а само да те предупредам дека овој уред е директно врзан на мрежа 220 V која е опасна по живот.Со сите мерки на предострожност ти препорачувам га го вградиш во пластична кутија ,да ставиш осигурувач и потенциометрите да имаат пластични осовини,поради избегнување на можни допири со мрежа 220V.

Offline Ico

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Имам искуство и таква ми е струката учам средно електро и сеа  во 1 полугодие како семинарска работа  по пракса .. треба да направам трепкач   имате појма колку иде цената  на елементите од шемата на батка ? ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам искуство и таква ми е струката учам средно електро и сеа  во 1 полугодие како семинарска работа  по пракса .. треба да направам трепкач   имате појма колку иде цената  на елементите од шемата на батка ? ..

Тоа не е трепкач - тоа е лајт шоу.Имаш моментално на Форум и друга шема и проценка - деловите се 500-600 денари!

Offline Ico

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Плочката е направена .. но да прашам да не имате некаков елаборат/ литература во врска со трепкачот па да склопам јас или каде отпрлика може да се најде ..ми треба околу 3-5 страни .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
5-6 страни?? НАцртај ја убаво шемата на една страна.изглед на плочка и монтажна на друга ,список на деловите на трета  .Е сега до 5 страна  ;D треба да филозофираш : првите два транзистора се НФ предпојачалце за микрофон.Микрофонот е електретски/кондензарорски и бара преднапон преку соодветен отпорник од + напојувањето .Напојување зема директно од мрежа 220V преку отпорник и диода ,два електролита ( најмалку 63-100V да бидат!!) Сигналот од вториот тр. оди на разделник  со 3 филтри кои се направени од по еден потенциометар и два-три пасивни делови кои доаѓаат до гејтот на TIC 106 тиристорот.Сега најди и опни една страна за тиристорите,.На крај -во Анодата на секој тиристор се наоѓа по една сијалица во различна боја ,која се пали во ритам на сигналот кој доаѓа ( одосно го пали гејтот на тиристорот!) Мислам дека со воведот ке имаш 5 страници :D :D