Author Topic: Сензори,Мерен претворувач на проток Хелп!!  (Read 2743 times)

Offline djbojana

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male

Здраво !

Дали би сакале да ми помогнете малку околу семинарскава,малку сум нова во оваа свера и потешко се снаогам.

Треба да се напише историја на
Сензори,
Што се сензори,
Какви видови постојат според намена ,
Поделба на сензори(електрични,неелектрични)
Проток,што е проток
Мерен претворувач на проток (за ова ми е најбитно)


Не е битно на кој јазик ке најдете нешто материјал,би ви била благодарна,
Доколку можете пратете ми на маил djbojana@live.com

На сите ви благодарам!!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Сензори,Мерен претворувач на проток Х&#
« Reply #1 on 07.03.2010, Sunday, 23:47:12 (Edited 08.03.2010, Monday, 01:45:28) »
Мерен претворувач на проток? Ах, тоа се некои специјални типови на сензори, ова може да ти помогнат најмногу автоматичари кој се занимаваат со машини бидејќи има 1000 врсти од тие сензори и сите работат на различен принцип и скоро невозможно е да се зборува општо, мора да се најде datasheet за некој специфичен сензор и да зборуваш за него (да читаш од тој документ) меѓутоа јас неможам да ти помогнам овде треба како што реков човек кој е навлезен во машинството и автоматиката за тие машини за да знае примери за сензори и документи за нив.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Види овде ако нешто ти заврши работа (типови и таква работа):

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Flow_measurement
И овде принцип на работа на сите типови:

Code: [Select]
http://www.flowmeterdirectory.com/flowmeter_for_beginner.html
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline djbojana

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Благодарам се надевам дека ке ми помогне , навистина сте доста услужливи и сакате да ми помогнете го ценам тоа да знаете. :-*

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Имаш мерачи -индикатори на моментален проток и регистратори на вкупна  количина на течност.
Првиот опишан од понудената веб страна е мерач на моментална количина на проток, кој се базира на еден тег кој се наоѓа во една стаклена баждарена мензура, и внатре има тег во конусна форма но кој не го затвора скор пресекот на мерната мензура, доводот е секогаш од долната страна, и како има повеќе проток тегот се подига повисоко, ако се намали протокт тој под земијана гравитаџија паѓа, служи за регулирање на проток во дадени технолошки процеси.
Денес најповеќе се користат мали пропелери, и РИД реле, кој може да е баждарен на секој кубик течност да го затвори контактот, или ако има редуктор од запжаници тоа да го прави на секои 1 или 10 литри, тогаш имаме поголема прецизност. Може и лекронски , но каде има вода многу не се употрбува електроника, овој принцип е кај водомери во станевите, каде имаме концентратор на информации и фројаши на импулсите обично од два водомери за корисник, налчесто и се две вертикали за довод

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
кај мене наработа има еден таков урад кој мери проток на вода и после извесно количество на вода се вбризгува прамас со сензор е но на кој принцип работи
незнам но ке се обидам да дознаам ке видам дали има некои карактеристики па ке видиме 
после празников се разбира  ::)