Author Topic: Искористување на LCD-а од расипани мобилни телефони?  (Read 2113 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Значи вака јас го расипав мојот Nokia 1208 Мобилен поради тоа што беше расипан Beyond Repair.
Од кој излезе доста добар LC дисплеј кој е со име LCD-1208-4851068 и сакам да прашам дали некој знае како да дознаам дали можам да го искористам за некој проект, односно дали ке можам да го контролирам како што се контролира дисплејот од Nokia 3310?
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа ако може би било супер, јас имам дисплеј од 3650 :) па не е лошо да може да се направи некој склоп со микроконтролер и SD картичка и да се вртат фотографии како оние LCD рамки за слики што се продаваат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас мојата стара нокиа 3310 ја растурив за да го искористам дисплејот, кој што го чував до скоро и на крај ми падна клешта врз него и пукна >:( >:( >:(
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас имам дисплеј од 3310 ама незнам дали функционира
хехе
треба да се испроба
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
И јас имам 2 дисплеи од 3310. Следно што планирам да правам е дигитален термометар со микроконтролер. :)
Code: [Select]
http://www.electronics-lab.com/projects/mcu/013/index.html