Author Topic: како да измерам индуктивност на калем???  (Read 1466 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
треба да мотам едно калемче од 47uH, арно ама немам индуктивитет метар...на располагање имам само фреквенц метар, мерач на капацитивност и то...па како би можело да ја најдам индуктивнаста на калемчето со некое мерење на фреквенцијата и со некоја формула за пресметување...

П.С. стварно појма немав кај да ја отворам темава, па ако не и е местото тука, ве молам преместете ја кај што и е место...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Направи некаков едноставен LC осцилатор со еден транзистор, и во паралела со калемот стави керамички кондензатор од 100 пико или сличен, и измерија фреквенцијата.

Би требало да е  околу 2.3 MHz ако калемот е 47 микрохенри.

Малку комплицирано, ама тоа ти е   :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
и после осцилоскоп да бара или фрекфенциометар треба...  ???

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
треба да мотам едно калемче од 47uH, арно ама немам индуктивитет метар...на располагање имам само фреквенц метар, мерач на капацитивност и то...па како би можело да ја најдам индуктивнаста на калемчето со некое мерење на фреквенцијата и со некоја формула за пресметување...

П.С. стварно појма немав кај да ја отворам темава, па ако не и е местото тука, ве молам преместете ја кај што и е место...

За која јачина на струја ти треба, пошто има готови да се купат, тие на отпорничиња што личат.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
0.5A требаше да биде, ама јас ГЛУП не ми текна на некоја поедноставна работа... така да сега нема да ми треба калемот...и точаче ке можеш да нацрташ шема некоја, дека ама баш ич не се разбирам од осцилатори...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
работите не се баш едноставни.... а за осцилоскоп... едино да купиш... или да мериш отпор при разни фрекфенции, па према рзонанцата, ама пак ти требаат 300 циркузи... а го нема во продавница..?  наједноставно е така мислам... или веќе да имаш урнек некој...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаше шема некаде на форумов за LC метар со PIC, ама не ми текнува каде и не знам дали мери во опсег на uH :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Имаше шема некаде на форумов за LC метар со PIC, ама не ми текнува каде и не знам дали мери во опсег на uH :S.

Еве ја темата GigaWatt ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=154.0