Author Topic: ми треба проект со LCD од nokia 3310  (Read 1554 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ми треба проект со LCD од nokia 3310
« Opened on 05.01.2011, Wednesday, 02:28:00 »
решив да направам некој интересен проект со nokia 3310, па денес го купив за 130 денари од бувљак, барав по интернет има разни работи, па би сакал ако имате и вие интересна шема да ја ставите тука па да направам некој проект со овој телефон ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
има топломер со него да направиш (скулс го има направено) и ЕСР метар има, ама шемата незнам кај му ја гледав...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
да најдов топломер и би било интересно за дома да го направам, иначе ке го прашам SKOLS да видам он што направил ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
го има направено, го имаше донесено кога бевме на саем, и супер работеше како што памтам ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: ми треба проект со LCD од nokia 3310
« Reply #4 on 05.01.2011, Wednesday, 16:32:24 (Edited 05.01.2011, Wednesday, 16:54:42) »
еве го,видете ама е добар.Мартин од на Веле балзата е кутијата направена


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ми треба проект со LCD од nokia 3310
« Reply #5 on 05.01.2011, Wednesday, 16:52:29 (Edited 05.01.2011, Wednesday, 16:55:06) »
Ај видете го ова


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ова му треба софтвер.Програм за на ПЦ да го драјвува.Да најдам некое ќе постирам

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
batka што шема е тоа погоре?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
поврзување на ЛЦД дисплеј Нокиа 3310 со 25 паралелен принтерски порт на ПЦ

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Skols утре идам до кај тебе и ке го видам ова топломеров а и за друго нешо ми требаш ;D ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ок,Мартин.Дојди те чекам :P ;D ;D и една песна да ми запееш коледарска