Author Topic: Програм за симулација на електронски кола  (Read 1651 times)

Offline dejan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
дали некој знае некој таков програм за симулација на електронски кола
Знам дека за правење на печатена плочка може да се користи pcb wizard дали некој знае некои такви слични програмчиња за електроника (симулирање) за автоматика или нешто слично позз.

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
 јас користам proteus 7,5  има симулација и пцб едитор

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Electronic WorkBench е еден од најпознатите програми за електроника (за симулација и правење плочки)  ;).

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дајте линк и за двата програма.И за proteus и за electronic workbench,aма full верзија да бидат :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
мислам дека electoronik workbeanch е има само демо ако сакаш фулл спреми дебитна картичка  ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не ги лажи децата бе, не е демо фул е верзијата се наоѓа лесно на интернет :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Одг: Програм за симулација на електронски кола
« Reply #6 on 11.11.2010, Thursday, 18:27:14 (Edited 11.11.2010, Thursday, 22:50:34) »
Quote from: Администрација
Забранет е варез по форумот !!!

Jove

  • Guest
не ги лажи децата бе, не е демо фул е верзијата се наоѓа лесно на интернет :)

еј добро де јас ја симнав и беше демо сега не ме факај зза збор

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само мислам дека тие програми за симулација не можат да ја претстават точната вредност или снага која треба да ја даде колото, на пример ако сакате да направите ФМ предавател и притоа користите некој програм за симулација ке добиете поголема снага отколку што ке добиете во живо.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Во пракса условите не се идални како во програмите за симулација (дожд,снег,ветер,) тоа смета за предавателите а кај симулацијата нема ништо од ова  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Програм за симулација на електронски 
« Reply #10 on 12.11.2010, Friday, 16:37:56 (Edited 12.11.2010, Friday, 16:40:31) »
Ха,добар си- дожд ,снег... Кога се работи за ВФ техника ниеден програм за симулација не важи!Може  монтажата,разместувањето, дури и квалитетот на јадрото да влијае врз фреквенција,да *истекува* некаде ВФ енергија..итд. За предаватели и такви работи освен постапка во живо,нема ништо симулативно! ;D ;D ;D ;)

Jove

  • Guest
Во пракса условите не се идални како во програмите за симулација (дожд,снег,ветер,) тоа смета за предавателите а кај симулацијата нема ништо од ова  :)
антената заборави да ја наброиш а таа  влијае

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
МУЛТИСИМ 10.0, ОД МАЦИОНАЛ ИНСТРУМЕНТС, доста добар и професионален софтвер