Author Topic: Бургии за бушење плочки 0,7-0,75mm  (Read 2443 times)

Niki

  • Guest
Бургии за бушење плочки 0,7-0,75mm
« Opened on 25.09.2010, Saturday, 13:25:50 »
Дали знае некој каде може да се набават такви бургии. фала однапред

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Во Битола имам најдено 0,7mm во Алфа Електроник, ама не ми одговара на бормашината, бидејки користам голема бормашина.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако си од СК има во UNIOR, во Ново Лисиче, имаш избор од 0,6 до 1,0mm, мислам дека беа околу 30-на денари парче.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако си од СК има во UNIOR, во Ново Лисиче, имаш избор од 0,6 до 1,0mm, мислам дека беа околу 30-на денари парче.
Каде поточно се наоѓа UNIOR? Ако не ти е тешко стави слика од Google Earth или пиши координати
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Порано бургии под 1 мм правевме од игли за шиење,на кои вмимателно под агол од 30-45 степени ке им ја избрусиш главата(ушите,што би рекле).Од расипан хард-диск имам направено острач на бургии со ситна хартија за брусење ( ми се чини градација 2000 беше!) и со неа ги острам малите бургии,а може и од иглите да се направи ваква ситна бургија.Имам размислување да фиксирам за постоље еден отворен хард диск и на неговиот диск да наместам футер со 1 мм бургија,Би го поставил хардот под 90 степени на подлогата и многу ефтино, лесно и ефикасно би бушел плочки.Со брзина од 7200 обрти/минута.Ова идеја е во фаза на разработување :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Па сега, не сум работел досега со Google Earth, за да не губиме многу време додека сконтам како-што, ако можеш стави слика од Н.Лисиче и ќе обележам кај е ;), иначе продавницата како што спомнав е во Ново Лисиче, на бул. АСНОМ (тоа е улицата што гледа накај Вардар), самата продавница е на приземје во зградите, има табла и лесно се наоѓа, мислам дека и знамиња имаа пред продавницата.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
друзе имаш на Зелено Пазарче во Кисела Вода!!Има од 0.8мм!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Порано бургии под 1 мм правевме од игли за шиење,на кои вмимателно под агол од 30-45 степени ке им ја избрусиш главата(ушите,што би рекле).Од расипан хард-диск имам направено острач на бургии со ситна хартија за брусење ( ми се чини градација 2000 беше!) и со неа ги острам малите бургии,а може и од иглите да се направи ваква ситна бургија.Имам размислување да фиксирам за постоље еден отворен хард диск и на неговиот диск да наместам футер со 1 мм бургија,Би го поставил хардот под 90 степени на подлогата и многу ефтино, лесно и ефикасно би бушел плочки.Со брзина од 7200 обрти/минута.Ова идеја е во фаза на разработување :D

Интересна идеја ;). A и доста практична (скоро сите имаме барем по еден расипан HDD, јас имам еден куп со надеж дека еден ден ќе можам да ги „спарам“ испавна електроника со исправна глава за читање од слични модели на ист производител ;)). Кога ќе го направиш не е лошо да направиш туториал ;).

А за продавничката во Ново Лисиче, ќе се распрашам кај е, имам пријатели кои живеат таму, зошто и на мене ми треба бургија со дебелина од 0.8mm ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
во гац има бургии од 0,8мм МИСЛАМ дека се 30 денари...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа ај ако не до ГАЦ ќе отидам да не шпартам до Ново Лисиче, бидејќи ми треба и 0.8mm но ми треба и 1.2mm, не знам дали воопшто произведуваат вакви ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да, постои 1,2мм сигурно, би требало да има во униор, а иначе јас сепак би ти препорачал да се прошеташ накај Н.Лисиче пошто тие на униор сигурно се поквалитатни од некои кинески или кој знае какви што ги има во гац ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хмммм, ај ако не ќе отидам до UNIOR ;), во право си за квалитетот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
на бувљакот под Кале ги има 1 мм за по 5-10 ден

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Проблемот на кршење на такви бургии,па повторно купување и се останато го решив на тој начин што  го замолив мојот стоматолог да ми даде две бургивчина(оние што ги користи за бушење и стружење на нашите заби  :D ).Па наместо две,како подарок добив 10 со различни големини.Доброто е што никогаш не се кршат и секогаш се оштри  :) :) Исто така,мојот стоматолог ми кажа дека такви бургии постојано фрлаат во ѓубре,што значи имате шанса да добиете и вие доколку побарате  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
такви бургии се продаваат во продавнците за медицинска опрема, Неуро Медика имаат една, ама колку што сум чул изгор скапа била :S. Јас си купив пинцети (со секакви големини) од една друга продавница за медицинска опрема, и искрено многу задоволен сум, од медицински stainless steel се изработени сите ;). Таму сигурно имаат и заболекарски бургии ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."