Author Topic: Колофониум  (Read 2784 times)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Колофониум
« Reply #15 on 29.07.2010, Thursday, 17:36:31 »
Да,можи е така.Со него исто така можи да се направи мн моќно лепило.Јас вака направив:во мала тегла (од детска кашичка)наполнав 1/3 бензин,потоа до горе го наполнав со пластика од чаши од јогурт и сл и го оставив еден ден.Другиот ден внатре имаше течна пластика  :) со која можи и да се лие...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Колофониум
« Reply #16 on 29.07.2010, Thursday, 21:42:31 »
Хмммм, интересни совети, треба некој од овие да го пробам некогаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Колофониум
« Reply #17 on 05.08.2010, Thursday, 22:14:58 »
Од стиропор ( ронет) и бензин може да се направи солидна смеса  за обработка на звучни кутии.Направете неколку премази на предходно китирана  иверка или дрво .Секој слој оставете да се исуши добро.Последниот слој пред да се засуши поминете го со сунгер,да  стане малку рапав.Потоа сушете и шприцајте со боја .Идеално,за малку пари.Добивате коска кутии,кој можете и да ги перете со вода повремено :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Колофониум
« Reply #18 on 05.08.2010, Thursday, 22:44:57 (Edited 08.08.2010, Sunday, 21:11:19) »
ова се добри совети за лепаци, ако си in the middle of nowhere и ти треба лепак некој...супер работи ви се овие што верувам дека ке им се најдат на многу форумџии...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Колофониум
« Reply #19 on 06.08.2010, Friday, 00:35:22 »
А каде може да се купи калафониум??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Колофониум
« Reply #20 on 06.08.2010, Friday, 00:37:27 »
Го има во повеќето продавници за електронски компоненти. За цена, искрено не знам, немам купено одамна, а и тој што го имам мислам дека ми беше подарок од некој...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Колофониум
« Reply #21 on 06.08.2010, Friday, 16:08:03 (Edited 08.08.2010, Sunday, 21:09:39) »
јас дома иммам во едно шише растворено калафониум, и така ми седи, ако си од ск ако сакаш да ти го дадам за некој денар (растворен е во 96% алкохол) а за полесно лемење на плочките јас првин лемам на неколку места отпорници (или некој други елементи што не се мноту остливи на топлина) и со четка за заби и алкохол (пак 96%) го чистам флуксот од местата каде што се залемени отпорниците, уствари флуксот се разредува и се разнесува низ цела плочка, и лемењето е каде каде полесно така...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Колофониум
« Reply #22 on 13.08.2010, Friday, 08:20:14 »
Бојан, оваа горната порака ти е 666-та, пази да не те слушне Devil :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Колофониум
« Reply #23 on 13.08.2010, Friday, 13:37:33 »
хахаха, не сум приметил...ај тоа 666 порака, ама па на брат ми цел живот му е со 6ки... 06.06 му е роденден, у школо увек бил број 6 у дневник..во секој можен број има 6ки...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Колофониум
« Reply #24 on 13.08.2010, Friday, 14:13:07 »
Ааааааа, има тука нешто ;D.



(off-topic)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."