Author Topic: Колофониум  (Read 2774 times)

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Колофониум
« Opened on 20.07.2010, Tuesday, 17:09:48 »
Здраво на сите.Сакам да ве прашам дали знае некој како да направам раствор од колофониум за заштита на ППК.Ви благодарам однапред. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Колофониум
« Reply #1 on 20.07.2010, Tuesday, 17:32:40 »
Се прави со расворање на многу мала количина на калафониум во нитро-разредувач. Количината на калафониумот во однос на нитро разредувачот оди од прилика 1:10 до 1:15, зависи од типот на калафониум. Калафониумот прво се „ренда“ (шмирга), се прави прав од него, па после се става во нитро-разредувачот и се меша додека честичките од калафониум не се разредат во нитро-разредувачот. Можеш да сметаш дека правилно си ги искомбинирал (во правилен однос) калафониумот и нитро-разредувачот кога бојата на течноста ќе стане одприлика како боја на чај од кантарион, можеби малку посветло или малку потемо, но од прилика тука некаде ;). Потоа, течноста се нанаесува на плочката со четкичка за боење (најдобри резултати се постигнауваат со плоснатите четки, како за мрсни бои или темперни бои). Кога ќе се нанесе, се чека едно 10-тина минути да се исуши нитро-разредувачот и да остане само слојот од калафониум. Ако слојопт не е доволно дебе, може да се премачка плочата уште еднаш, или евентуално да се зголеми концентрацијата на калафониум во растворот, па да се избрише стариот слој од калафониум од плочката со нитро-разредувач и да се повтори постапката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Колофониум
« Reply #2 on 20.07.2010, Tuesday, 17:35:21 »
а нели е подобра варијанта со калајлисување или лакирање ? :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Колофониум
« Reply #3 on 20.07.2010, Tuesday, 17:37:34 »
Па да, подобро е со лакирање, со лакирање е дефинитвно најдобро, но најевтина варијанта е со калафониум... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Колофониум
« Reply #4 on 20.07.2010, Tuesday, 21:05:48 »
Најдобро и најбрзо (но не и најевтино) е да користите Plastic спреј.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Колофониум
« Reply #5 on 20.07.2010, Tuesday, 21:33:50 »
колку е од прилика тој пластик спрејот ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Колофониум
« Reply #6 on 20.07.2010, Tuesday, 21:44:31 »
Мене не ми се допадна многу тој пластик спрејот, пошто долго време остануваше леплив и се и сешто се лепеше на површината што ја прскав. Исто така, дури го имав, го користев за се и сешто освен за плочки :), така што не сум сигурен дека се леми преку него.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Колофониум
« Reply #7 on 21.07.2010, Wednesday, 00:16:01 »
а одкога ке ја излакирате плочката и како лемите врз лакиран бакар? Дали прво го стругате делот каде што е бакарот или не?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Колофониум
« Reply #8 on 21.07.2010, Wednesday, 08:24:55 »
после лемење се прска со  него :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Колофониум
« Reply #9 on 21.07.2010, Wednesday, 11:37:02 »
аха ама па има опасност малце да потемни плочката на некои места од случајни допирања. Иначе диме прво ги лакира па после неколку дена леми. баш ме чуди како му успева тоа  :)
Кај мене ми се случува одкако ке ја направам плочката и ке ја лакирам и другиот ден ке видам на некои места потемнела плочката, што може да е тоа и дали и дај вас се има случувано?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Колофониум
« Reply #10 on 23.07.2010, Friday, 16:53:11 »
Јас зедов пластик спреј од фирмата PRF и беше супер, сушеше за 10-15 минути.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Колофониум
« Reply #11 on 29.07.2010, Thursday, 15:24:24 »
Пластик спрејот се користи за заштита на натписи на предна плоча или сл. а не за заштита на печатени плочки од бакар.Не се препорачува ниту лакирање ( освен со зелен стоп лак!)- нема шанси добар лем да направиш потоа.Постои спреј за посребрување,ама беше скап,па на времето користевме
раствор од сребрен нитрат ( го има во фиксир за црно бела фотографија).Порано го земав од сликарите или по натпреварите на Народна Техника.Сега барам од Рентген,ама течко оди со нив.
Ако најдете,таков истрошен фиксир со плутен чеп растријте го по бакарот ,накапете малку оцет(алкохолен) и добро истрите ги водовите.Треба да се посребрат за 2-3 минути. Не ставајте премногу хемија ,работете во мали количини.Има и посебна паста за посребрување,ама слусам некои цени од 20 и нешто евра за туба,како паста за заби.Не е баш за аматери..

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Колофониум
« Reply #12 on 29.07.2010, Thursday, 17:26:43 »
Ке кажам едно искуство кое немора да го прифатите  :)  Пред извесно време сам си направив лак од разрегивач и стиропор.Правењето е доста едноставно,ке одвоите разрегивач во однос на тоа колку лак ви треба,па потоа во него ке ставате стиропор скоро до заситување на растворот.И лакот е готов.Доколку лакот го направите доста густ,тој лак ке можите да го користите за лепење на хартија и сл.дури и за лепење на "балза" односно лесно дрво кое се користи за правење на модели на авиони(доколку се занимава некој со тоа  :) )

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Колофониум
« Reply #13 on 29.07.2010, Thursday, 17:30:16 »
јас имам правено поинаку и за поинаква функција, слично на тоа од баже
значи во чаша или слично ( по можност стаклено или метално) турате бензин, и земате од чашите за јогурт што се и растворате, во бензинот тие ќе се распаднат, после со четка или слично нанесувате кај сакате
јас со ова и премачкувам клемите од акумулаторите за од корозија :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Колофониум
« Reply #14 on 29.07.2010, Thursday, 17:34:41 »
Одамна, додека бев основно и одев на бродомоделарска секција, правевме т.н. "ацетонски лепак" така што растваравме целулоза (пинг-понг топчиња) во ацетон и после го користевме за лепење на моделите, како што се сеќавам беше доста јак (или така ми изгледало пошто не знаев за епоксид тогаш :)).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio