Author Topic: Проектна по математика  (Read 1978 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Проектна по математика
« Opened on 26.05.2010, Wednesday, 09:44:20 »
Правам проектна по математика и ми треба материјал за Практична примена на квадратна функција.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проектна по математика
« Reply #1 on 26.05.2010, Wednesday, 13:52:21 »
1. Дали ти ребаат материјали за примена на квадратните функции во електрониката?

2. Што поточно ти треба?

3. Може ли материјали за примена на експоненцијални функции да ти свршат работа?

4. Може да се Англиски или Српски материјалите?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Проектна по математика
« Reply #2 on 27.05.2010, Thursday, 09:31:32 »
Професорката само ми рече како што ви напишав за подетално како што незнам  :) а материјалите кои што ке ги најдите нека бидат на македонски оти инаку ке треба да ги преведувам значи само некој добар чоек ми дава и јас тоа малце го средувам и го печатам и крај :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проектна по математика
« Reply #3 on 27.05.2010, Thursday, 11:39:11 »
Е за на Македонски, малку слабо, знаеш кај нас како оди со издавањетоа на книги и стручна литература (само „жута штампа“ поминува кај нас, друго ништо, жално ама вистинито).

Евентуално да имам нешто на Англиски или Српски, ако ти одговара да ги побарам и скенирам материјалите, ако не, најверојатно нема да најдеш ништо на Македонски, se la vi :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Проектна по математика
« Reply #4 on 27.05.2010, Thursday, 12:42:10 »
Ами чаре??? Кај да најдам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проектна по математика
« Reply #5 on 27.05.2010, Thursday, 15:27:44 »
Евентуално да ја најдеш книгата од проф. др. Методија Камиловски за електрични мерења, таму можеби ќе најдеш нешто за практичната примена на квадратните функции. Јас ја немам таа книга, ама мислам дека во тобакото во ЕТФ сеуште ја има за продажба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проектна по математика
« Reply #6 on 27.05.2010, Thursday, 20:52:19 (Edited 27.05.2010, Thursday, 20:56:08) »
Види ова http://tinyurl.com/3y8y9r7

исто види и ова
Code: [Select]
http://www.emathforall.com/bms_mk/text/wit-toc.html
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Проектна по математика
« Reply #7 on 03.06.2010, Thursday, 17:42:33 »
Ммм интересно е ова има нешто корисно А друго ?....никој..??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проектна по математика
« Reply #8 on 03.06.2010, Thursday, 20:50:44 »
Па не сакаш на Српски или на Англиски, а јас само на тие два јазика имам, плус треба да ги скенирам материјалите....

Не знам што да ти кажам, на Аглиски барем има тони материјали на net, само треба да побараш, and always remember Google is your friend ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Проектна по математика
« Reply #9 on 03.06.2010, Thursday, 21:49:45 »
Па не сакаш на Српски или на Англиски, а јас само на тие два јазика имам, плус треба да ги скенирам материјалите....

Не знам што да ти кажам, на Аглиски барем има тони материјали на net, само треба да побараш, and always remember Google is your friend ;).

believe in god, because google cant answer all questions.... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Проектна по математика
« Reply #10 on 04.06.2010, Friday, 19:20:19 »
Чичко Гугл сега засега не најде ништо т.е. најде ама не е тоа што ми треба

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Проектна по математика
« Reply #11 on 09.06.2010, Wednesday, 09:50:21 (Edited 09.06.2010, Wednesday, 14:36:59) »
Дајте ако е на англиски ке преведувам на гугл  :(

Споено мислење: 09.06.2010, Wednesday, 14:36:59
Ве молам побрзо најкасно е утре ако не однесам нема да поминам 2ра. :(  :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проектна по математика
« Reply #12 on 09.06.2010, Wednesday, 15:03:24 (Edited 09.06.2010, Wednesday, 16:48:01) »
Можеш да пишуваш за аудио компресори и лимитери, во принцип они имаат нелинеарна преносна крива, што во некои случаи може да биде и квадратна функција. Побарај на Google, сигурно ќе најдеш нешто.

Споено мислење: 09.06.2010, Wednesday, 16:48:01
Ми должиш за ова, да знаеш ;D.

Code: [Select]
http://www.megaupload.com/?d=B40LRFAD
Во толку краток временски период, најдобро што успеав да најдам е ова, ако не ти одговара, сеа тоа е тоа...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."