Author Topic: Повеке типови на вати (W) или лага ?  (Read 3917 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Многу пати имам видено компјутерски звучници на кои пише над 150 или 200W а нормално да не може да извади толку многу бидејки имав систем на кој имаше 2х50 W ама грмеа за разлика од другите.

Звучници за во кола, имам видено по 200W ама тие не знам дали вистина даваат 200W,  поради големината и гласноста.

Имав можност да направам мерења на VHF-FM предаватели правени по сериозни шеми и мерени на професионален SWR и видов дека ако според шемата треба да даде 5W во реалност ке даде 800mW, или ако треба да даде 1W во реалност дава само 500mW. Ако треба да даде 500, дава 100-150mW.

Дали на некој му е јасно за што станува збор, дали се работи за повеке стандарди на вати или лага ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
За лага се работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Za vf se raboti snaga sto ja isfla antenata ,za audio e obicno sinus snaga i muzicka obicno mnogu se laze najmnogu lazat amerikancite,mislam bile na praksa kaj grcite i gegite
Z33MK

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Повеке типови на вати (W) или лага ?
« Reply #3 on 28.04.2010, Wednesday, 13:05:52 (Edited 28.04.2010, Wednesday, 13:08:34) »
Лага ама замачкана, Всушност има 3 стандари за мерење на аудио моќност:

- RMS (синусна моќност, слично со DIN моќност)
- Музичка моќност (music power)
- PMPO (peak music power output)

Едниствена реална вредност која ке ја барате по проспекти е RMS или евентуално DIN кое е слично по вредност и тоа е всушност вистинската максимална моќност која може да ја даде засилувачот пред да влезе во клипинг (да почне да изобличува) или да ја прими звучникот без да изгори.

Музичката моќност најчесто ја пишуваат на звучници и доаѓа од фактот дека музиката не е континуален сигнал (како тој што се пушта на засилувачот (1КHz) кога се мери RMS (синусната моќност). Земено лаички музиката има скоро два пати помала „моќ“ која ја свирите отколку континуален сигнал па затоа најчесто музичката моќност која ја пишуваат на звучниците е двојно од RMS моќноста. Ова значи дека на тој звучник можете да случате неизобличен музички сигнал кој достигнува RSM до вредноста напишана на звучникот но само кратко (на пример за време на басовите). Ова денес е лошо мерење бидејќи некои електронски траки се многу компресирани (музички) и доведува и до 70-80% од моќноста што би ја дал синусен сигнал што значи ако се придржуваме на логиката (два пати појак засилувач од звучниците) ќе изгорат.

PMPO - Ова најверојатно го употребуваат економистите задолжени за маркетинг а не инженерите за мерење на моќноста. Се работи за моќ што може да ја издржи засилвачот за некое многу кратко време (милисекунди) и воопшто не се работи за континуирана моќност или музичка моќност. Ова го добиле со множење на напонот на напојување со максималната струја што може да ја даде колото за некое многу кратко време (милисекунди или дури и микросекунди) и тоа на потрошувач од 0 оми! Оваа вредност освен можеби квалитетот на употребеното интегрирано коло во засилувачот не кажува ама баш ништо за моќта на засилувачот и најчесто ако видите ваква „напумпана“ нереална моќност најдобро е: или во документот да проверите колку е реалната моќност (RMS) или да бегате од такви производи  :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Во авторадиата тоа ти е голема измама.авторадио од 4x50w што значи  200w излезна мокност а на напојувањето има осигурувач од 10 А што значи  140w имаме потросена мокност и имаме интегрирано коло на  излезниот степен што 40w троси на греење.За да добиеме 200w излезна мокност ни се потребни минимум 250w на напојуванјето значи ни фалат  110w на напојувањето кои сигурно не мозе да ги добиеме од сонцето или преку FM антена.Од тука заклучок дека ние имаме авторадио со мокност од 4x22w може и помалку. Таква е реалноста не може да ја промениме
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се е за маркетинг и пари. Мене лично ако ме прашате, не верувајте на ништо што пишува "professional surround system" или "professional speaker system", a e купено од компјутерска продавница. Прво и осовно, самите продавачи не знаат да го презентираат производот како што треба (не само кај нас, исто е и во странство), не знаат нитуедна спецификација, освен дека е „професионален“... дајте ве молам не ме смејте, како може нешто што чини 4000 ден. комплет сосе засилувач и DVD плеер да биде професионално, тоа е смешно нема теорија, јас користам дома полупрофесионална опрема, па ме чинеше некаде околу 600 евра, тоа се во најмала рака смешни изјави. А да не зборувам за самиот факт дека станува збор за опрема која се користи дома, значи за домашна употреба, што не може да се подели на професионална, полупрофесионална или аматерска. За некои луѓе „профи звук“ е и тој што го даваат 2x2W компјутерските звучничиња кои како засилувач имаат 741, или некој сличен, а за други смешно е тоа што тоа луќето воопшто го ставаат во музичка опрема. Значи, не можат да се споредат вкусови и задоволства, јас можеби би фрлил и 100 еврра за некој многу солиден MP3/FLAC плеер, а некој е задоволен и со телефонот и слушалките, тоа е веќе избор и не може да се навлегува тука и да се кажува што е професионално а што не, самиот концепт е апсурден, барем според мене...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ne se macite so watazi sum otvaral mnogu razlicni pojacala popraval itn
ima mnogu izmami vo Japonija sega se koristat malenki pojacala so edna lamba za slusalki
ne im treba 100wati bidejki nivnite kuki od hartija ke odletaat znaci trendot e
pojacalo za slusalki so edna lamba vo A klasa ,usmerete se na zadovolstvo poveke wati ne davaat povke zadovolstvo
se smeta deka dobri muzicari sviraat tivko a polosi najsilno.
osnovno pravilo e site lazat treba da najdes luge sto ke ti veruvaat
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И тоа држи вода, мислам за музичарите, дека подобрите свират потивко, а положите погласно, фала богу, за да си ги прикријат грешките. Но кога ќе имаш студиски снимен производ, не можеш да го пуштиш само на студиски монитори и да кажеш „топ снимка и миксање“. Треба да се проба и на најдобро и на најложо озввучуввање, и на салбо и на гласно. Ако добро звучи на едно а лошо на друго озвучување, не е добро „измиксана“ (мастерувана) снимката. Поради овие прични, јас мислам дека е оправдано гласното слушање на музика.

Башка, во денешно време, има толку многу различни стилови на музика, некои се слушаат и звучат многу добро кога се слуишаат на гласно озвучување, а пак не звучат добро на слабо, за други пак важи обратното, така да не може да се земе некое генерално правило дека најдобро се слуша музика тивко. Кај некои стилови на музика целата поента е клипингот на сигналот (намерно додаден се разбира), така да, нема многу поента да се слуша таа музика на тивко озвучување. А да н зборувам за психофизичкото доживување кое се зголемува при слушање на „гласна музика“, да, лага е тоа, ништо повеќе од исклипуван сигнал, си ги лажеме ушите и мозокот, ама мора да признаете, добро звучи ;). Со зборовите на една личност која јас многу ја почитувам „јас сепак ја сакам лимунадата со шеќер“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Во авторадиата тоа ти е голема измама.авторадио од 4x50w што значи  200w излезна мокност а на напојувањето има осигурувач од 10 А што значи  140w имаме потросена мокност и имаме интегрирано коло на  излезниот степен што 40w троси на греење.За да добиеме 200w излезна мокност ни се потребни минимум 250w на напојуванјето значи ни фалат  110w на напојувањето кои сигурно не мозе да ги добиеме од сонцето или преку FM антена.Од тука заклучок дека ние имаме авторадио со мокност од 4x22w може и помалку. Таква е реалноста не може да ја промениме

Во принцип точно е ова, но донекаде...Незнам дали имаш видено радио кое има дц-дц конвертор и има снага од 4х60в? Алпина на пример?  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Повеке типови на вати (W) или лага ?
« Reply #9 on 28.04.2010, Wednesday, 23:34:50 (Edited 28.04.2010, Wednesday, 23:41:55) »
Немам видено но се подразбира дека е тоа можно. ТДА1562 самото интегрално си има вградено дц-дц конвертор и е засилувач кој дава 55w со изобличување од  1%

Споено мислење: 28.04.2010, Wednesday, 23:41:55
Само сакав да кажам дека сите ние се наогаме во ситуација да купиме нешто кое има набилдани перформанси  за некоја пристапна цена ( одис во бар нарачувас цело пиво..доага келнерот ти носи пиво во непродѕирно шише пола пиво го пиес и цело време мислис дека си испил едно пивоо) --така некако доага...а за алпинето за кое каза сигурно не е во класата достапна за обичниот човек.Вистинските перформанси дебело се плакаат ;)
rules are made to be broken

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
За мојот сараунд систем еве ги вредностите:

PMPO = 2800W [Некој што не се разбира ќе рече WOW ова е ненормален сараунд :D]
RMS = 5x10 + 1x30 = 80W [Ова е веќе пореално :D]
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
има такви случаи да пиши едно а да е повеке или помалку така на еден полнач писи дека е 12 v а тој е 16 V

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Значи плакас помалку добивас повекее..не знаев дека има и такви случаии
rules are made to be broken

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Пффф за 4 волти плус тие не дека намерно ги даваат туку од неквалитетно напраено е то

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
но тие 4 волти мозе да предизвикаат нестабилност
rules are made to be broken