Author Topic: Ми треба шема за генератор на пулсен сигнал  (Read 1623 times)

Maxwell

  • Guest
Дали е изводливо во аматерски услови да се направи астабилен пулсен осцилатор за правоаголни импулси на 3.33 мегахерци со 50% duty cycle?
Гледам на нет дека NE555 може да извади максимум околу 300 килохерци, додеkа CMOS верзијата LMC555 може да тера до 3 мегахерци.
Инаку, мене ми треба на 3.33 мегахерци...

Trolko

  • Guest
Дали е изводливо во аматерски услови да се направи астабилен пулсен осцилатор за правоаголни импулси на 3.33 мегахерци со 50% duty cycle?
Гледам на нет дека NE555 може да извади максимум околу 300 килохерци, додеkа CMOS верзијата LMC555 може да тера до 3 мегахерци.
Инаку, мене ми треба на 3.33 мегахерци...

Колкава стабилност сакаш ? Може да употребиш AD9850

Maxwell

  • Guest
Па, пожелна е поголема стабилност, но тоа не е критичен услов...

А дали ќе може да се мери фреквенцијата со ова?
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5042.0

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе може да се мери, кажи ни ти за што ти е, наведи повеќе информации пошто вака ќе си нагаѓаме до 101 и назад
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Maxwell

  • Guest
Одг: Ми треба шема за генератор на пулсен сигнал
« Reply #4 on 21.02.2014, Friday, 02:10:33 (Edited 09.09.2019, Monday, 03:11:38) »
Да објаснам накратко...
Потребно ми е да генерирам пулсен сигнал на 3,33MHz co 50% duty cycle како на првата слика.



Потоа, со уште еден осцилатор на 333,33 KHz и брз фет транзистор кои треба да прават пауза во сигналот од 3,33MHz и да го добијам следниов резултат:



Значи, 10 пулса, потоа пауза (со времетраење од 10 пулса), повторно 10 пулса па повторно пауза и така натаму...
На крај пулсниот сигнал треба да се засили на 1500 волти еднонасочен напон, и со мала струја, околу 30-50 милиампери.
Сето ова го правам експериментално... eлектролиза на вода.