Author Topic: Изработка на брусач од алтернатор со камен за острење ножеви и слични работи  (Read 5262 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Ако колегата е од Скопје да има во дебар маало еден добар дребонгџија што стварно работи перфектно, не многу скапо, а сепак квалитетно језда човекот е во години но работи :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Quote
.....бензинот беше некогаш 60 денари ....
  25 друже, 25 беше...
Него друго ми беше зборот, дур бараш трафа, фазни регулатори дур прајш ке си земиш, или подобро некој друг мотор да искористи, имав направено стругалка со камче од вентиларот 45 вати, и тоа со неостик беше каменот залепен, и ден денеска ја служам, за поситни работи

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
Него друго ми беше зборот, дур бараш трафа, фазни регулатори дур прајш ке си земиш, или подобро некој друг мотор да искористи, имав направено стругалка со камче од вентиларот 45 вати, и тоа со неостик беше каменот залепен, и ден денеска ја служам, за поситни работи
.Чекај што ќе ти се трафа.Кога велиш трафа мислиш на трафоа нели.Што ќе ти се за асинхрони монофазни мотори трафоа ??? и од каде сега излезе дека требаат фазни регулатори ???.Чекај ти чим си направил брусалка од вентилатор.Сигурно си користел Shadet Pole мотори.Не сигурно туки си користел Shadet Pole мотори пошто во вентилаторите ама баш во сите има такви мотори.Асинхроните мотори кои се користат во машините за перење немаат четкици.А Shadet Pole имаат четкици.Бидејќи тие не користат кондензатор за старт.Кондензаторот кај асинхроните машини го дава придвижувачкиот момент.А кај Shadet Pole моторите се користат четкици бидејќи роторот е потсечен и во засекот имаме калем кој служи да направи да напонот да предначи пред струјата за 180 степени и така поради овој ефект роторот започнува одма да се врти не му треба кондензатор како кај асинхроните машини.И за да се доведе струја на роторот треба да има четкици.Вакви се моторите и кај бормашините.А асинхрон мотор од машина за перење е друго тој е поиздржлив каде каде има подолг век на траење.И ти треба еден кондензатор само за да го ставиш во старт.Асинхрониот монофазен мотор нема четкици и нема намотка во роторот.Роторот е обичен алуминиум.Тој се врти заради ротационото магнетно поле.Ротационото магнетно поле е феномен било каков метал да ставиш во него ако е со кружна форма ќе го следи полето ќе се движи во негова насока.Јас лично предлагам ако некој прави брусалка да користи мотор од машина за перење и појак е и поиздржлив е.
Quote
и тоа со неостик беше каменот залепен, и ден денеска ја служам, за поситни работи
.За поситни работи да али може некој сака да си направи да му личи и ќе сака и покрупни работи да струга.И затоа нај убаво на дребонг.Ете и ви кажаа каде има дребонг во Скопјево.Тој ќе ти стави и браник за заштита ќе ти го прицврсти поубаво каменот.И ќе можеш и за големи работи да ја користиш.
Quote
од вентиларот 45 вати,
Плус асинхрониот мотор е многу појак од 45 вати.Затоа подобро со него.Плус лесно се наоѓа по отпади и доволно е само центифругата да работи.Пошто таа секогаш е во десно .Моторот има три брзини слаба лево,слаба десно и центифругата која секогаш е десно и е брза брзина.Имаш на малите машини за перење од 500 вати.Па и до еден киловат кај појаките.Тоа е каде каде појако од 45 вати.Значи ќе можеш да ја користиш и за крупни работи.Секак ако добро ти ја направат на дребонг. ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
.Чекај што ќе ти се трафа.Кога велиш трафа мислиш на трафоа нели.Што ќе ти се за асинхрони монофазни мотори трафоа ??? и од каде сега излезе дека требаат фазни регулатори ???


@nsu, Насловот на темата е:
"Изработка на брусач од алтернатор со камен за острење ножеви и слични работи"
bicikle зборуваше во врска со темата, а ти не знам...
Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Се извинувам може не требаше да пишувам волку.Но ако сте ја читале темава објаснето беше ее колкава расправија водевме дека алтернаторот нечини и дека асинхрон монофазен мотор треба од машина за перење да се користи.Со алтернатор нема да може е сега јас видов дека bicikle пишал за мотор од вентилаторче 45 вати.И одма му кажав дека тој е друг тип на мотор не е како од машината за перење.Тој има четкици и го објаснив принципот на работа и на двата мотори.И кажав кој е подобар и кој е поиздржлив.И само го потврдив тоа што сите го викаа претходно дека со мотор од машина за перење најубаво.Ако вие сеуште мислите дека е подобро со алтернатор кажете зошто. 8).
Ај дадете тогаш шема за брусач со мотор од машина за перење  :)
.И дури самиот член кој ја отвори темава побара да биде со мотор од машина за перење а генијалната идеја прв ја даде членот warningteam.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ако ја прочиташ втората порака од темава, ќе видиш дека прв јас реков дека не е добро да се користи алтернатор како мотор.
Жан

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Не сум толку запознаен со автоелектриката, затоа и не пишував на темата за да не треснам некоја зелена....Ама ќе кажам едно мислење па ако грешам кажете.
Не знам колку се исплатува ова, према мене проимашен обид е ова. Еве зошто.
Тој алтернатор треба да работи на еднонасошен напон, што целата ситуација ќе ја отежне. Ти треба или Акумулатор или еден добар исправувач кој што можеш да го оптовариш 20-тина ампери. Тоа мислам дека не се исплатува.
Иако имаш алтернатор, ако додадеш трошоци за исправувач што ќе крепи едно 20 тина ампери, поскапо ќе те кошта отколку да набавиш монофазен електромотор и целата работа ќе е едноставна
Hams do it! With Frequency

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е да и вие имате кажано така е Zan.Јас мислев дека членот bicikle,збори за моторот од машината за перење па си викам еј чекај од кај трафоа сега.Инаку во право сте за алтернаторот треба па што не пишал дека за алтернаторот збори.А јас војна ќе водам се извинувам моја грешка ;D ;D ;D ;D.Инаку помислив на асинхрон мотор бидејќи го даде примерот со вентилаторот па затоа си викам зошто не земе асинхрон мотор што користи Shadet Pole,подобар е .И одма дојде до недоразбирање ;) ;) ;).А он за алтернатор пишувал. :D :D.Инаку Z31GH така е во право сте затоа никој нема да користи алтернатор
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш