Author Topic: Изработка на брусач од алтернатор со камен за острење ножеви и слични работи  (Read 5261 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Значи тоа е тоа , другар има алтернатор од голф 2 (Iskra) па сака да изработиме мотор кој ке му служи за острење на ситни алатки  :)
Значи ми треба шема како би се поврзал алтернаторот во коло и целовкупни детали за шемата  :)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Алтернаторот е генератор на трофазна струја.
За да го користиш алтернаторот како мотор, ќе треба да го напојуваш со трофазен напон, и плус еднонасочен напон за роторот. Изводливо е, но е тотално неисплатливо.
Жан

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Гледам и статорот има намотки , неможе само роторот да го напојувам бидејќи на крајот тој е тоа што ми треба :D

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
На статорот треба да донесеш наизменичен трофазен напон, а на роторот еднонасочен напон.
Жан

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ааа епа значи економски неизводливо а богами и практично тешко .. Другаров ми спомна дека некако видел на друго место со бомбина го поврзале .. А што - и како .. незнам ..

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Еден предлог другар кога веќе сакаш да направиш брусач   најди некоја стара машина за перење извади го моторот купи еден 3 положбен прекинувач   значи 0, 1, 2 врзи во на пример на 1 да врти споро на двојка кога ке го ставиш да врти исто ко центрифуга да е вклучена , на дребонг или дребунг сеедно како и да е  нека ти направи осовина од шипка полна шипка не онаа ко за водовод што е ( по сигурно е така) нека направи два навоја на кој би можел да го стегнеш каменот (Речи му да го направи на контра штрафот за стегање   обратно од движење на стрелките на часовникот по сигурно е да не случајно се одврти  и се деси да излета каменот!) Околу местото каде што ке биде каменот за острење ОБАВЕЗНО направи му оклоп  со доста дебел плех и добро завари го за нешто што би било издржливо дури и ако пукне каменот  незнам дали ме разбираш само мал дел од каменот да се гледа и да имаш пристап со предметот што сакаш да го брусиш во случај да пукне каменот да не те повреди! да остане каменот во плехот ) и уште нешто не си пишал  дали да биде брусачот со 2 камења или еден ..?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Се е ова убаво кажано али од алтернатор кој е всушност трифазен генератор нама шанси да направиш брусач.Плус малечок е и ќе ти загрее.Сум видел алтернатор од голф двојка и знам каков е.И даниел пак  нешто спомнуваш бомбини во некој пост тоа нема врска со алтернаторот.И да ако сакаш како мотор да го врзуваш треба трофазна струја на статорот да му донесеш и плус преку четкиците на роторот да му пуштиш побудна еднонасочна струја која после ќе ја исклучиш.Таа струја се пушта за да почне да врти роторот.Но нема везе многу убав предлог ти дадоа со моторот од машината за перење ем си имаш брзини ем е појак и постабилно работи.Ти треба само една гребнаста склопка и кондензатор ништо друго.А вака со алтернаторов трофазна ти треба и доста други работи.Матрикс работа е тоа со алтернаторот тотална глупост не е практично и не е изводливо ќе се спали едноставно тоа алтернаторче.Мотор од машина за перење е права ствар.Од него многу работи може да се направат. ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Нека каже човекот како сака да е  дали со две брзини или само една, два камења за острење или само еден и  ако му е потребно  би му помогнал и околу поврзувањето на моторот на машината,околу оклопот кутијата и како по безбедно да го “изолира„. Oколу поврзувањето  за да ги добие потребните брзини исто и како да врти дали во иста насока со движењето на стрелките на часовникот или обратно ( но како и да посака да го изведе секогаш навојот за стегање на каменот да биде обратен од тоа како се врти роторот), но пред се дали му одговара на човекот мојот предлог, ако не тогаш залудно е :D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Трифазен мотор на монофазен напон од 230V

Quote
Trofazni motor na jednofaznoj mreži


Code: [Select]
http://www.elteh.net/el-instalacije/3f-motor-na-1f-mrezi.html
Code: [Select]
1 http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/elektroinstalacije/trofazni-motor-na-monofaznu-struju

2 http://www.forum.hr/showpost.php?s=1fb69a01e92c88b0751c4429f1aa9057&p=29415456&postcount=4


Quote from: daniel spasovski
Другаров ми спомна дека некако видел на друго место со бомбина го поврзале .. А што - и како .. незнам ..
Можеби бил кондензатор !!!

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Најверојатно е поврзан на монофазна струја според шемава на Тома. А тоа што го вика бобина тоа е кондензаторот.

Ама во тој случај мора и трафо да стави, не смее на 220 волти да го поврзе алтернаторот ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Zan горе му кажа дека на статорот се носи ~ трофазен, а на роторот  еднонасочен  напон  но која вредност ?инаку ова според шемава од тома е од трофазен на монофазен мислам дека :D(поправете ме ако грешам)  и за кондензаторот можеби бил голем на изглед па помислил дека е бомбина.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
На роторот 12VDC, а на статорот од 3х24VAC до 3х36VAC.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Даниел,првата тема ти беше * бисер*,ама ова ги премина сите * бисери*.Уште еднаш ве молам да си ги осмислувате темиве и да прочитате или побарате на .нет нешто од стручната литература,а не да креирате вакви теми. Размислете дека некој од страна ве чита и се смее на вашите бисери.Поединиве постови слободно можете да ги приложите  како *бисери* во некоја средношколска семинарска работа,која никој нема да ја прочита.Ако сепак ја прочита,веднаш ќе ве отстранат од настава .Темава нема да ја затвораме ,со надеж дека некој сепак ке каже и нешто издржано .

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
може некој да ми дае шема за како се прае со мотор од перална?? иам еден мотор па сакам да направам брусач со еден камен!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ај дадете тогаш шема за брусач со мотор од машина за перење  :)