Author Topic: Скрипти за електроника  (Read 2387 times)

TeslaBt

  • Guest
Скрипти за електроника
« Opened on 18.11.2013, Monday, 14:01:20 »
Здраво ми треба некоја скрпита за електроника бидејќи јас сум почетик во елктроника.По можност сите да се на Македонски. :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #1 on 18.11.2013, Monday, 14:46:49 »
За што поточно скрипта, нешто основно како се почнува со електроника?

TeslaBt

  • Guest
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #2 on 18.11.2013, Monday, 15:10:50 »
Абе шо било ама да е ко книга.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #3 on 18.11.2013, Monday, 15:17:13 »
побарај по библиотеките, лани јас најдов една интересна книга на саемот на книгата, ама беше 1500ден, онака како што ја разгледав на брзина, имаше доста интересни работи колку да се запознаеш со електрониката.  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #4 on 18.11.2013, Monday, 15:20:14 »
Здраво ми треба некоја скрпита за електроника бидејќи јас сум почетик во елктроника.По можност сите да се на Македонски. :)

Не си морал да го болдираш текстот.На сите помлади членови ,па и тебе - побарај на Форум  има книги,туторијали,ама за жал не се сите на Македонски јазик.И не бегајте од тоа дека мора да се научи англиски јазик,ако сакате да бидете во тек со електрониката!!

TeslaBt

  • Guest
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #5 on 19.11.2013, Tuesday, 19:14:02 »
Не дека незнам Англиски ама мака ми е да читам на Англиски иначе во 8 имав 5

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #6 on 22.11.2013, Friday, 05:06:37 »
Има една книга од 1227 страни, микроконтролери и електроника или обратно(или па нешто слично беше), та да си ја земиш внатре се има, во Битола на Технички факс ја има во библиотеката, и освен ако не си студент неможиш никако да ја најдиш или купиш(ако не лажи професорот) така да муабетот ко джабе иди ако не си студент на Тех  :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #7 on 22.11.2013, Friday, 07:37:25 »
Еееее... таква е ситуацијата за голем дел од литературата во Македонија. Сега веќе има каква-таква литература, ама не е достапна за секого :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

TeslaBt

  • Guest
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #8 on 29.11.2013, Friday, 18:00:45 (Edited 29.11.2013, Friday, 20:00:08) »
Еј најдов една скрипта на Српски е има и формули и се ете линк

Code: [Select]
http://people.vts.su.ac.rs/~bnandor/ANAEL/SKRIPTA/osnele.pdf

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #9 on 15.01.2014, Wednesday, 16:35:51 »
Има книга од Седра се вика Микроелектронски кола, книгата е околу 2000 страни, за кај нас дали ја има да се купи незнам, во библиотекиве ја има, јас ја имам дома, ама не е моја позајмена ми е, ја има и во 1000 книги читалната во ГТЦ. Моментално јас учам од неа и буквално се има во неа, се е убаво и детално објаснето, од отпорници реални паралелни врски, па има за диоди, зенерки, насочувачки има и за заслувачки, буквално се што опфатува електрониката има во неа :)

Trolko

  • Guest
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #10 on 15.01.2014, Wednesday, 19:15:06 »
Има книги во копирница на електро, за секаков вид електроника, Електроника 1, 2 од Камиловски, Енергетска, Линеарна, од Гоце Арсов, Импулсна од Џеков/Ралева од искуство ќе ви кажам дека тие се многу подобри од преводот на Седра/Смит Микроелектроника

Се разбира дека оргиналната е многу добра.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #11 on 15.01.2014, Wednesday, 19:47:19 »
Многу професори со кои имам зборувано за книгиве имаат напоменато дека книгата од Седра и Смит (се мисли на преведената на македонски) не е баш јасно преведена, а ја фалат во нејзината оригинална форма дека била многу убава книга, незнам ја имав земен на кратко за некои работи ок беше, не можам да кажам дали чини преводот или не :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скрипти за електроника
« Reply #12 on 15.01.2014, Wednesday, 21:17:38 »
Еве ја ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9963.0
Оригиналот се препорачува како default странска литература по електроника на ЕТФ (ФЕИТ), а за преводот... не ни знаев дека има превод, ама искрено, до сега ниеден превод на Македонски кој го имам прочитано не бил добар :S. Пристапот на странскава литература е малку по различен од нашава и се навикнуваш на него кога ќе ја читаш на Англиски, ама малку е чудно кога ја читаш на Македонски :S. Не знам, мислам дека за ваква работа, кога станува збор за стручна литература, најдобро е кога е пишувана од домашни автори. Затоа и книгите од Тешиќ до ден деншен се препорачуваа како најдобра стручна литература од областа на електрониката, иако последните изданија се пред повеќе од 20 години. Електрониката од тогаш има многу напреднато, ама основите и начините на изведба на колата се сеуште исти, пакувањата на компонентите само се разликуваат ;).

Добро е што професорот Камиловски се има ангажирано да напише неколку книги од областа на електрониката, но, за жал, еден од ретките професори е кој го има направено тоа :S. Неговите книги се одлични. Имам читано и друга литература од други професори, но само книгите од Камиловски и Џеков ми оставиле впечаток.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."