Author Topic: Ми треба помош за воздушен трансформатор  (Read 1682 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
здраво момци ако може да ми помогне некој би му бил многу благодарен, потребен ми е воздушен трасформатор, најдов една шема со НЕ555 ама не ми проработе, благодарам однапред :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Каков е тој е воздушен трансформатор, што треба да прави и слично , под воздушен трансформатор јас подразбирам намотка без феромагнетно јадро или без јадро од лимови, него онака намотано во воздух
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И јас прв пат го слушам овој поим- воздушен трансформатор ! Ако сакаш постирај ја шемата ,па да видиме за што конкретно се работи и каков е тој уред со 555.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за воздушен трансформатор
« Reply #3 on 09.04.2013, Tuesday, 23:05:57 (Edited 10.04.2013, Wednesday, 05:25:36) »


овој воздушен трансформатор се употребува кај проектите како POV часовник, лед глобус итн. значи има 2 намотки, првата е поврзана со ова коло, втората оди на напојувањето за микроконтролерот кој е во постојано движење, е сега мене оваа шеме на ми проработе па ако имате некои други да ми помогнете, се надевам ме разбравте за што станува збор

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дај линк на целиот проект.Друго пин 4  сепак треба на + да се врзе заедно со пин 8 на 555.Пробај така.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
шемата ми ја прати сколс, ја имам само вака, пинот 4 го врзавме на + и колото се однесуваше чудно, некогаш грее некогаш не, ке пробам да го сменам не555 па ако проработе ке ви пишам во спретива секоја шема е добредојдена :)