Author Topic: Шема за регулација за рачка соломон 24в 48вати  (Read 2144 times)

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Ако може да ми дадете некоја шема за регулација на соломон, барав но не најдов некоја соодветна, значи ми требит само регулацијата без на пример дисплеи ... ја видов оваа (http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6515.0) но не ми одговара бидејки бара 24 и 12 волти :/

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Твојот Соломон на 220V ли работи?

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шема за регулација за рачка соломон 24в 48вати
« Reply #3 on 01.03.2013, Friday, 23:17:40 (Edited 01.03.2013, Friday, 23:19:23) »
Па не гледам што е проблем во шемата: таа е за рачка Соломон сл-1 со термопар и греач на 24 В,нема дисплеи итн. наједноставно е направена и работи солидно- проверено.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
мора ли да има симетрично напојување? xD

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нема нигде симетрично напојување, симетрично би било кога би имало -12V 0V +12V (ова само пример)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
погрешно се изразив...мислев на среден извод од трафото, а доколку имаш среден извод дали е симетрично или не, нема врска ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно не си ја разгледал шемата во потполност и не си разбрал: постојат два напона 24V  директно за греачот и 12 V од кој преку 9V  стабилизатор се добива напон за електрониката.Трафото значи има 2х 12 V во секундарот ,5оW,ама никаде нема  потреба од симетрично напојување.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Шема за регулација за рачка соломон 24в 48вати
« Reply #8 on 02.03.2013, Saturday, 14:29:56 (Edited 02.03.2013, Saturday, 14:32:41) »
да...само работата беше средниот извод, кога веќе треба да премотува за среден извод на трафото другото ќе се состави секако...разбрав другот дел :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не мораш такво трафо да користиш, најди си од 24V (без среден извод) и од 24V-та линија земи напон и намали го на потребниот за операционите, ако веќе тоа ти е проблем :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
yup...поголем ладилник на регулаторот и бичи си :D

помислив на тоа :P

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не е баш така, најчесто овие 78хх сериите за помали напони (3,3;5;9...) работаат на напон до 20-23V, над тоа голема е веројатноста да ги оштетиш, ама па можеш со малку електроника да го стабилизираш напонот, без да имаш големи загуби, оти ако пресметаш колкава загуба имаш на греење со тие регулатори ќе видиш дека во некои случаеви е неисплатливо, ама да не го должиме тоа тука не е тоа тема на разговор, во секој слулчај има еден куп решенија, само некој да се нафати да го изработи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
се согласувам :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеш и второ трафо да му ставиш,нема тука некоја јака струја за електрониката,доволно е да дава 12V 100-200 mA.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Батка, кичо све знајт...не се замарај. Девил нема врска, крепат и повисок напон. Со 78хх регулатор имам спуштано од 35 на 12 волти, некои 200мА потрошувачка без ладилник, функционира супер...посебно што не сметаат некои мали "шумови" во случајов, би работело добро.

Батка, да се спушти од 24 на 12волти со отпорници 3W некаде...дали од отпорниците би добиле "греалка" во случајов...потрошувачка да заокружиме за склопов 300мА?...ме интересира, некои луѓе "премногу" знаат, па само да докажам ;)