Author Topic: програм за конвертирање на електронска шема во плочка ?  (Read 1356 times)

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Здраво,

Ме интресира дали има некоја програма што ке може автоматски нацртана електронска шема да ја претвори во PCB layout. Значи да даде изглед како ке изгледа финалната плочка ?

Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: програм за конвертирање на електронска шема во плочка ?
« Reply #1 on 25.02.2013, Monday, 23:52:05 (Edited 26.02.2013, Tuesday, 00:04:25) »
Абе разгледајте прво по Форум,па после барајте! Има доста од тоа што го бараш. >:(

линк

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6998.0

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: програм за конвертирање на електронска шема во плочка ?
« Reply #2 on 26.02.2013, Tuesday, 00:48:20 (Edited 26.02.2013, Tuesday, 00:50:00) »
Има но... не е „тоа тоа“. И јас едно време мислев дека програм може подобро да нацрта монтажна шема и ППК од човек, но излезе дека не била таква работата ;D. Наједноставно е ако работиш со софтвер кој има опција да додава таканаречени "rubber bands" на монтажната шема. Multisim во комбинација со Ultiboard може да генерира вакви rubber bands (мислам и дека EAGLE има таква опција, но го немам работено многу, така да не сум сигурен).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Најубо е сам да си ги црташ плочките :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!