Author Topic: Помош околу наоѓање на керамички монистри  (Read 2887 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не знае некој каде може да најдам вакви керамички монистри? Не знам дали правилно се викаат вака, ама некако најадекватно ми беше името ;D. Најчесто се користат за изолација на греачи (кантал жица) или за изолација на напојувачки кабли за греачи.











It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Вади ги од стари греачи, јас бар така правам, пиши ми колку и какви ти требаат, да побарам во купот... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
ги има во сите електрични шпорети во греачот за рерната
или во железара можеш да ги најдеш

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ако сакаш нови на alibaba има или на aliexpress
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline spirovski gorgi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
се наоѓаат во стари пегли а мојш да најдиш и по железари  по добро снабдени ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вади ги од стари греачи, јас бар така правам, пиши ми колку и какви ти требаат, да побарам во купот... ;)

Проблемот е што ми требаат со малку помали димензии :S. Не ми требаат оние „стандардните“ дебелите :S. Тие се многу дебели. Инаку, овие треба да се протант низ спирално намотан греач од кантал жица мотан на тело со дебелина од 6mm, а повеќето од овие монистри имаат дебелина 7mm или нешто малку повеќе од тоа.

Инаку, и јас имам неколку вакви вадено од греачи, ама освен тоа што се прилично дебели, немам доволно :S.

Ако сакаш нови на alibaba има или на aliexpress

Да, ама треба да купам огромна количина :S. Не ми треба огромна количина, но од друга страна, не ми требаат ни два-три :S. Количински... ми треба една шака од овие ;D. Не знам дали се разбираме ;D.

ги има во сите електрични шпорети во греачот за рерната
или во железара можеш да ги најдеш

се наоѓаат во стари пегли а мојш да најдиш и по железари  по добро снабдени ;D

Во какви железари? Дај кажете некоја, не знам каде може да најдам. Пробав кај „винклери“ за греачи (не знам како ги викаат, обично ги има по зелениве пазарчиња, луѓе што прават греачи, виткаат од прави греачи на метро по определени криви, мотаат кантал жици, ова она), ама и они ги имаа оние подебелине. Барам некое место на кое ќе имам избор, потенки, подебели, па јас да си изберам онакви какви што ми требаат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Имам јас некои такви, во цилиндричен облик, со надворешен дијаметар од 5,3мм, внатрешен дијаметар 2,3мм и должина 5мм. Ако ти вршат работа, ќе ти ги дадам по нула денари парче  ;D
Жан

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
во продавници за миленичиња ги има како био-филтер,за аквариум кеса од 30 парчиња отприлика, ама не се така мали

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам јас некои такви, во цилиндричен облик, со надворешен дијаметар од 5,3мм, внатрешен дијаметар 2,3мм и должина 5мм. Ако ти вршат работа, ќе ти ги дадам по нула денари парче  ;D

5.3mm некако тесно е :S. Спиралниот греач треба да се намота во круг, не знам дали ме разбираш што како треба... ај еве нешто нацртано набрзина ;).



Црната линија е кантал жица, ќерамида црвената линија е бакарна жица, а сините правоаголници се керамичките монистри. Значи, всушност, со керамичките монистри и бакарната жица, треба да се осигурам дека греачот нема да се рашири повеќе од определена ширина ;). Оригинално, имало некое лискунско јаженце (или барем така изгледаше), ама се скинало (стопило), а не верувам дека ќе најдам нешто такво кај нас, така да, ова ми беше идејата ;). Е сега, на сликава има малку керамички монистри, ќе ми требаат повеќе, а тоа зависи и од должината на монистрите ;). Исто така, на сликата изгледа како намотката за греачот да е прилично голема (како да е мотан на кружно тело со дебелина од 30mm), во реалност, спиралната кантал намотка е мотана на тело од 6mm :S. И тука се јавува проблемот, кај нас може да најдам само подебели керамички монистри, инаку јас најдов преку пријател, ми рече „земи си колку сакаш“, ама тие беа предебели, а немаше потенки (со помал пречник) :S.

во продавници за миленичиња ги има како био-филтер,за аквариум кеса од 30 парчиња отприлика, ама не се така мали

Мислиш дека по продавнициве за миленичиња ќе најдам и помали ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Барај во леткумите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Барај во леткумите.

Имам расклопувано леткуми, до сега, немам начекано вакви керамички монистри во нив ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во некои продавници има керамички цевчиња со разни димензии.За вака мала работа земи две цевчиња,пресечи ги и направи си од нив *огрлица*  .

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Со што може да се исечат керамички цевчиња?
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас сум сечел шамотни цевчиња со рам и пилица и тоа од оние поситните пилици како за метал ( ги користат златарите!)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во некои продавници има керамички цевчиња со разни димензии.За вака мала работа земи две цевчиња,пресечи ги и направи си од нив *огрлица*  .

Ќе најдам начин како да ги исечам, не е проблем, сега баш имам купено мали шми-шајбнички за гравикрата ;D, ама каде да ги најдам овие керамички цревциња :S?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."