Author Topic: Извор на добри кутии?  (Read 23711 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #45 on 03.06.2010, Thursday, 07:52:51 »
Колку за ваша информација за и околу цената. Ги поминав скоро сите продавнички по Скопје каде што може да се најдат кутии, баш такви за кои и станува збор. Меѓу другото си земав и јас една...Исто така барав некоја со разумна цена бидејќи во некој од продавниците цените стварно беа превисоки барем според мене. И конечно во Меркур, во Автокоманда си најдов кутија со големина и со затварање баш онакво какво што ми треба за некој си 350 денари...Има од сите типови, големини и цените им се нормални. Така да ако некој се уште има потреба од кутија, слободно може да отиде и да види.  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #46 on 03.06.2010, Thursday, 13:48:14 »
Меркур, каде е таа продавница? Ќе може нешто Google map или нешто така, упатства...?

Држат ли електронски компоненти или само кутии?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #47 on 03.06.2010, Thursday, 15:27:52 »
Merkur е во автокоманда. После семафорите, а пред LukOil бензиската...Продавницата е нешто во стилот на Хубо маркет.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #48 on 22.09.2010, Wednesday, 15:20:06 »
Како што видовте (или не видовте  ;D) во мојата тема за тераминот, го имав ставено во кутија од некоја си купечка салата (мислам дека беше Tzatziki), исто така можете да искористите и кутии од еурокрем, крем за раце итн. Можете да ги извадите лепенките и да си ставите нешто ваше, на пример, да испечатите нешто на самолеплива хартија и да го залепите (Power On)..  ;)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #49 on 22.09.2010, Wednesday, 22:54:57 »
Да, знам, јас така имам направено за еден адаптер што на времето ми беше за се и сешто користен, па толку му ја искршив пластиката што веќе не можеше да седи во осигиналната пластична кутија, па морав да го ставам во некоја друга кутија, и една од еуро крем ми падна во очи ;D.

Добра идеја ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #50 on 22.09.2010, Wednesday, 23:06:25 »
јас кога го изработив метал детекторот искористив кутија за крем за раце(пластична е)!!!

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #51 on 23.09.2010, Thursday, 20:42:08 »
Од Меркур имам земено кутии за ел.компоненти и можам да ви кажам дека се поевтини од кај пластичарите. Најскапата е 140ден. а и преградите и се модуларни.
Таа најголемата е се дим. 383 x 234 x 48 mm.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #52 on 23.09.2010, Thursday, 21:15:57 »
може да ги сликнете кутиите како изгледаат ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #53 on 23.09.2010, Thursday, 21:48:22 »
Code: [Select]
http://pic.mk/images/1022653.jpg
Code: [Select]
http://pic.mk/images/1022654.jpg

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #54 on 03.11.2010, Wednesday, 20:31:22 »
господине драман од каде ги набави кутиите ако не е тајно
Колега,овие кутии ги имаш во VARO-POWERPLUS,во аеродром од другата страна на веро,од страната на бисер цената е мислам 140 ден за една кутија... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #55 on 03.11.2010, Wednesday, 23:13:33 (Edited 04.11.2010, Thursday, 02:45:54) »
Кој има pay pal да го виде господ..

Code: [Select]
http://shop.ebay.com/i.html?rt=nc&LH_BIN=1&_nkw=project+box&_fcid=124&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m301&gbr=1

се разбира сигурно и други кутии ке најдете по ebay...

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #56 on 03.11.2010, Wednesday, 23:19:41 (Edited 04.11.2010, Thursday, 02:46:17) »
Кој има pay pal да го виде господ..

Code: [Select]
http://shop.ebay.com/i.html?rt=nc&LH_BIN=1&_nkw=project+box&_fcid=124&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m301&gbr=1

се разбира сигурно и други кутии ке најдете по ebay...
Ќути колега лиги ми течат :D кога ќе ги видам кутииве,за разлика од кај нас во логинг и во гац може 15 пати се поскапи! ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #57 on 04.11.2010, Thursday, 00:05:03 »
а бе луѓе ако сакате можам да прашам другарче едно со лимарија се занимава, па дали ке сака кутии да прави...ако сакате метални кутии...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #58 on 04.11.2010, Thursday, 00:07:57 »
а бе луѓе ако сакате можам да прашам другарче едно со лимарија се занимава, па дали ке сака кутии да прави...ако сакате метални кутии...
Па прашај го дали ќе сека да се нафати... :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #59 on 04.11.2010, Thursday, 02:47:10 »
а бе луѓе ако сакате можам да прашам другарче едно со лимарија се занимава, па дали ке сака кутии да прави...ако сакате метални кутии...

Па не е лоша идеја, само зависи колку ќе наплаќа по кутија, тоа е прашањето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."