Author Topic: Хард диск стругалка  (Read 13242 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #15 on 07.01.2014, Tuesday, 18:40:56 »
Анимирано објаснување  :)
Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #16 on 07.01.2014, Tuesday, 18:55:48 (Edited 07.01.2014, Tuesday, 18:57:20) »
Многу убаво објаснивте сите баш така работат и големите трофазни мотори.Но бидејќи ова е за компјутер и напонот се зема од напојувањето а за хард дискот мислам дека е 12 волти.Но едно прашање како се добива таа трофазна струја што треба да му се однесе на моторот.Сигурно има поместувач на фазите тоест од еднофазна прави трофазна ги поместува фазите за 120 степени.Поместувачите најчесто порано беа реализирани со тиристори.Но сега се реализирани дури и со фетови или 3N тоа е американската ознака за ФЕТ-овите.А нели и колку е побрз моторот на хард дискот толку е и побрз хард дискот.За хард диск се бара капацитет во Гигабајти а сега дури во Терабајти тоа го одредува бројот на плочите пошто во сектори и во рамки се запишува нели. И брзина на читање на податоците и брзина на запишување и тоа се бара е сега тоа е поврзано со брзината на движење на плочите и на главите.И секако битен е и габаритот колку зафаќа дали е 3,5 инчен или некоја друга димензија.Денешните хардискови се многу напредни капацитетот им е неколку терабајти.приклучоците SATA и PATA сеуште се користат.Но сега полека нивното место го заземаат SSD дисковите кои немаат подвижни механички делови нели нормално.Инаку многу убаво што сте објасниле за моторот од хард дискот.И јас имав два стари хард диска но и на двата моторите им беа прегорени така брусалка нема за мене. 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #17 on 07.01.2014, Tuesday, 19:04:17 »
А што има врска какпацитетот на дискот со стругалката од темава?
Жан

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #18 on 07.01.2014, Tuesday, 19:11:32 »
големите трофазни мотори работат на синосуиден бран, а овие кај хард дискот се се на правоаголни импулси... има разлика бидејки кај хард дискот одалеченоста од 120 степение се прави со помош на транзистори, ИК.... а кај трофазните е од генератор кај којшто намотките се така распоредени со што се добива трофазна струја и одалеченост од 120 степени....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #19 on 07.01.2014, Tuesday, 19:14:15 (Edited 07.01.2014, Tuesday, 19:18:24) »
Не не се извинувам и воопшто за офф топикот не требаше капацитетот овдека да го спомнам.Но мислите и вие дека брзината на моторот од хард дискот ја одредува и брзината на работата на самиот уред.Колку е побрз се подобро нели.А и за брусалка тоа се бара брз електромотор.Ова е идеално за мали работи да брусиш.Него друго ми беше прашањето горе може да се види сигурно во електрониката на хард дискот мора да има поместувач на фазите пошто колку што знам јас напојувањето компјутерско не дава трофазна.Мора поместувач.И хард дисковите работеа на 12 волти така но има и некои преносни кои работат на УСБ приклучокот тоест на пет волти.Поздрав и извинете за офф топикот сакав да ми потврдите само дека има поместувач на фазите или не во електрониката на самиот хард диск за да може да работи моторот нали. :D ;D ;D.
големите трофазни мотори работат на синосуиден бран, а овие кај хард дискот се се на правоаголни импулси... има разлика бидејки кај хард дискот одалеченоста од 120 степение се прави со помош на транзистори, ИК.... а кај трофазните е од генератор кај којшто намотките се така распоредени со што се добива трофазна струја и одалеченост од 120 степени....
.Благодарам за објаснувањето Металика. ;D ;DПрецизно ми одговоривте :).Јас знам како се прави кај големите мотори ама овде не ми беше јасно пошто знам за поместувачи порано се користеа тиристори а сега гледаш можело и со ИК не сум слушнал дека и со интегралци може ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #20 on 07.01.2014, Tuesday, 19:19:27 »
Да де.. има Транзистори или некое ИК коешто го врши генерирањето на импулси. а мислам дека можеше и од наизменична (монофазна) да се направи трофазна со помош на кондезатори. имаше една таква тема на форумов, побарај ја, ке видиш.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #21 on 07.01.2014, Tuesday, 20:24:56 »
deka jas koga rasklopiv eden kompjuter porano imase samo dva vlezni pinovi, koga go vrzav na napojuvanje rabotese. Od mobilen, kaj baba mi sum.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #22 on 07.01.2014, Tuesday, 21:14:49 »
намести си поддршка
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #23 on 07.01.2014, Tuesday, 23:21:01 »
deka jas koga rasklopiv eden kompjuter porano imase samo dva vlezni pinovi, koga go vrzav na napojuvanje rabotese. Od mobilen, kaj baba mi sum.

Не мораше да пишеш каде си, ама ајде ;D, нема везе ;D.

Како и да е, тоа што си го врзал за еднонасочен напон и работел, не значи дека немало електроника за контрола на фазите на моторот. И поновите и постарите HDD-иња имаат електроника за контрола на фазите на моторот. Ако мислиш дека поради тоа што HDD-ињата работат на еднонасочен напон (+5V и +12V), тоа мора да значи дека и моторот работи на еднонасочен напон, грешиш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #24 on 07.01.2014, Tuesday, 23:36:13 »
Киловолт,седи бре и читај малку,не од памет батка. 8) 8)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #25 on 08.01.2014, Wednesday, 15:58:27 »
намести си поддршка
nema moznost na nokia e6.
deka jas koga rasklopiv eden kompjuter porano imase samo dva vlezni pinovi, koga go vrzav na napojuvanje rabotese. Od mobilen, kaj baba mi sum.

Не мораше да пишеш каде си, ама ајде ;D, нема везе ;D.

Како и да е, тоа што си го врзал за еднонасочен напон и работел, не значи дека немало електроника за контрола на фазите на моторот. И поновите и постарите HDD-иња имаат електроника за контрола на фазите на моторот. Ако мислиш дека поради тоа што HDD-ињата работат на еднонасочен напон (+5V и +12V), тоа мора да значи дека и моторот работи на еднонасочен напон, грешиш.
pisav kade sum za da se opravdam, oti kaj baba mi nemam kompjuter, a na telefonot ne mozam da namestam poddrska.
mozebi gresam, popravi me ako e taka, no koga go vrzav na 12 volti, 2 amperi od adapter, vrtese, i toa mnogu brzo, pa si rekov ke bidni od ova strugalka, planot pred da go zavrsam, baba mi go metna v kanta...
Kako sto kazav, jas gi vrzav pinovite na motorot, ne na HDD-to.

Киловолт,седи бре и читај малку,не од памет батка. 8) 8)
jas pisav od sto imam probano, ne od pamet...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #26 on 08.01.2014, Wednesday, 16:01:43 »
mozebi gresam, popravi me ako e taka, no koga go vrzav na 12 volti, 2 amperi od adapter, vrtese, i toa mnogu brzo, pa si rekov ke bidni od ova strugalka, planot pred da go zavrsam, baba mi go metna v kanta...
Kako sto kazav, jas gi vrzav pinovite na motorot, ne na HDD-to.

Штета што отишло во канта. Баш ме интересира какво е тоа HDD што моторот му работи на DC напон. Имаше само два пина за контакт на моторот, не четири?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #27 on 08.01.2014, Wednesday, 16:16:43 (Edited 08.01.2014, Wednesday, 16:21:55) »
Киловолт досега таков мотор од Хард диск што работи на ДЦ напон немам видено и јас имам растурано мотори од хард диск и како што претходно објаснуваа мора да има електроника тоест поместувач на фазите.Сигурен ли си дека е од Хард диск 8).Да не бил тој мотор од ЦД ром или од ЦД режач или нешто такво па ти си се збунил ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #28 on 08.01.2014, Wednesday, 16:23:58 »
motorot bese od hard disk, od najstarite...imase samo dva pina, isto taka namesto eden imase dva diskovi i dva magneti. Znaci HDD-to jas licno go izvadiv od kompjuter, rasipan.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Хард диск стругалка
« Reply #29 on 08.01.2014, Wednesday, 16:38:06 »
Quote
Штета што отишло во канта. Баш ме интересира какво е тоа HDD што моторот му работи на DC напон. Имаше само два пина за контакт на моторот, не четири?
.Баш штета што моторот отишол во канта и мене многу би ме интересирало каков е тој мотор.Ете можело и да има мотор на хард диск со 2 пина значи плус и минус директно на ДЦ напон работи немал 4 пина за трофазна.Штета што си го фрлил. ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш