Author Topic: Ми треба апликација за Андроид за пристап до шерувани фолдери во Windows PC  (Read 1041 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали воопшто постои таква бесплатна апликација за Android телефони преку која ке можам да влезам во шернати фолдери во компјутерот преку локална WiFi мрежа? На пример правам фотографии, видеа и сл. и наместо да поврзувам USB кабел (телефон со компјутер), тоа да оди преку локална WiFi.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Разгледај го линкот, има опишано за трансфер на податоци помеѓу андроид телефон и windows  компјутер преку WIFI Direct и андроид апликација, апликацијата се вика Feem.

Code: [Select]
https://www.google.com/amp/s/www.makeuseof.com/tag/wifi-direct-vs-bluetooth-use-sharing-data-windows-8/amp/
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
За оваа намена јас ја користам апликацијата ES File Explorer.











Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Слична функција има и Total Commander за Android, ама мислам дека треба некој дополнителен plugin да симнеш за да работи... мислам... го немам користено во последно време, го користев на еден стар телефон кој немаше опција преку File Explorer да може да browse-аш local network. Сега скоро сите имаат... или мене такви телефони ми се погодиле, не знам :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да не отвара друга тема, ултра вјуер  за на андроид?

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
@Zan
Барав на плејстор ES File Explorer но ги има различни, која е точната апликација и од кој девелопер?
Некако ако е можно дај линк. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не отвара друга тема, ултра вјуер  за на андроид?

AnyDesk има и за Android ;).

Code: [Select]
https://anydesk.com/en/downloads/android
Практично и нема оперативен систем за кој нема AnyDesk ;D.

@Zan
Барав на плејстор ES File Explorer но ги има различни, која е точната апликација и од кој девелопер?
Некако ако е можно дај линк. :)

Тргнат е од PlayStore бидејќи правела ad auto-clicking во позадина додека апликацијата работи.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
@krema



Ја користам оваа верзија, стара е, но мене ми врши работа.
Жан

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Фала ти Zan за препорачаната апликација и за сликовитото појаснување.

krema, оваа ја симнав и работи одлично:

Code: [Select]
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rs.explorer.filemanager
GigaWatt, дали имаш информација дали и оваа верзија од линков (1.7.0) прави автоматски кликања?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
GigaWatt, дали имаш информација дали и оваа верзија од линков (1.7.0) прави автоматски кликања?

Не знам... јас не ни знаев за ES File Explorer, јас го користев Total Commander за ова. Дознав од темава :)... и еден од првите линкови кои ми ги извади на Google search беше тоа, дека веќе не е достапен на Google PlayStore, Google ја имаат тргнато поради ad auto-clicking.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Dropbox, google drive и слични, шернувај си ги фајловите преку нивните фолдери
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дупла работа е... затоа и не ги користам и јас. Сопругата одамна прави backup од телефонот на домашниот storage така ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."