Author Topic: Електролиза на вода за добивање на водород како гориво за автомобил  (Read 4658 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Vcera bev kaj eden prijatel tuka vo Skopje i se iznenadiv kolku dobro napravil aparat za elektroliza a i povratni ventili za gasot bidejki pri prviot experiment mu explodiral , dali nekoj pravel probi na toj nacin.Toj ima dobieno 10 litri gas za 1 minuta dali nekoj ima presmetki kolku gas moze da se dobie i pri koja struja i napon i koj metal da se koristi za elektrodi toj koristel inox so silicium koj bil najdobar,plockite se: 4  prvata e plus 2 se bez napon  i zadnata e minus, treba de se raboti vnimatelno ,bidejki vodorodot so vozduhot stvara praskav gas koj explodira.
Z33MK

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Јас имам правено во тегла гледајќиго вујкоми како прави тој плочките ги имаше направено со роцвајт и ми рече што подебеи да се плочките тоа било подобро и сто поблиску една до друга. Тој сакаше да го реди на колата од каде што зема моторот воздух да му стави тегла така што кога ке повлече воздух кај клиповите да оди водородот ама не му успеа слаба му бесе теглата  ;D Јас го направив со потенок росвајт и не бесе лосо и моето само сто јас сите плоцки ги поларизирав +-+-+- го поврзав на полнач за акомулатор но колку за проба беше добро. Само ако го правиш во тегла колку да пробаш ти препорачувам теглата да е со пластицен капак за посигурно ако пукне зошто мене ми има покнато среќа што имасе пластичен капак инаку готов бев и јас. Во секој случај опасно е.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
mojot prijatel go imase praveno vo filter za voda ke odam i ke napravam sliki da vidite kako e
Z33MK

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас имам правено вакво нешто ама во помали мери :)
не ми требаше како гориво за автомобил
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Порано имав пресметувано дека 1 литар водород би коштал повеќе по цена отколку да се купи 1 литар природен гас (плин) поради самата цена на струјата. Ова не значи дека не може да се направи водород од „позајмена“ струја и сето тоа да биде исплатливо но тоа е веќе нелегално. Но ако продолжи да се зголемува цената на горивото (плинот) а струјата (да се надеваме) остане иста ова може и да се исплати!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А не мисли некој дека е ова еколошки неисправно, што ако сите почнат да прават вака, може да се случи да се истроши половина вода на планетав, па да немаме што да пиеме... За разлика од природниот гас и бензинот (нафтата), нас ни е потребна водата за живот... Што знам, јас барем не би правел нешто такво во големи размери, чисто како експеримент може, но да го кирстам водородот од водата како гориво, не. Добро, ова е мое мислење, секој си има право на свое ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
добро ти нема да го продаваш, ќе си правиш за тебе
не можеш ти сам се да истрошиш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
абе ке откриеме некоја метода како да направиме вода  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Хахаха...  ;D Ке правиме со морска вода...

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
хаха и онака имаме отпојке вода охридсково езеро ни префрлат така да мојме да прајме имат отпојке   ;D  ;D

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Водата нема да се потроши  :). Кога гори водородот се создава повторно вода, или водена пареа која си продолжува да кружи во природата...

Но има друг еколошки проблем. Досегашните методи за добивање на водород воопшто не се еколошки. Значи водородот најчесто се добива со електролиза која користи струја која пак во најголем процент се добива од согорување на фосилни горива. Од тука не само што не е еколошки, туку и цената на така добиениот водород е висока.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ima uste drugi metodi koi moze da se upotrbat ,ovoj vodorod se pravi za vo kola,toa ke bide dodatok na gorivoto ke se mesa so postoeckoto gorivo i ke dade podobro sogoruvanje
Z33MK

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може и метан да се користи ама тоа веќе нема врска со електроника, повеќе е хемија
и не сакате да знаете како се добива ( смрди мн. ) :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
site sakaat da vozat kola na voda i da trosi malku
Z33MK

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Јас одамна го направив овај експеримент и испадна супер,можете да го погледните видеото како добивам водород со електро лиза на вода,ова мало пластично тубе верувале или повлекува над 1 ампер струја :o
HHO Generator-MacoBT