Author Topic: Премин од жичен во бежичен пренос [Помош]  (Read 2726 times)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male

Oвие се исти како во школо што се поврзани компјутерите.. Него знаеш мислам дека ке кочи малце ако ставиш Windows  Linux според мене е боље пошто никогаш вирус нема да фатиш  и би ти било доста брзо пошо се само 2 ...

А игрите ?
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
компјутерите не се користат само за игри играње :)

не е точно дека линукс не фаќа вируси, фаќа, ама така е направен да се оневозможи заразувањето на сите фајлови, поточно вирусот фаќа еден фајл и не може да се прошири, и да видиш ите како се полнат со вируси :)

ако не ти е за нешто посебна намена најди уште еден никаков компјутер и поврзи ги во лан
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Како што кажа Дx  компјутерите не се само за играње.. ко прво и на линукс можеш да инсталираш се што сакаш незнам за игри ама за апликации да во школо го направиа тоа и работеше само не пробавме да инсталираме игри.. баш го гледав тој туторијал на еден исто наш македонски форум како да инсталираш се на линукс... Само сеа да не го пишувам  името на форумот да не испадне дека рекламирам или слично...

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
@GigaWatt штом си пробал тогаш тоа не се исплати. Јас не сум пробал, ама го препорачав.
Колку е тоа далеку за да безжични тастатура и глувче не работат ? Ќе си земеш Logitech и немаш гајле.  :)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не ме земајте за збор но мислам дека тие TendaX уреди иако имаат LAN приклучок, протоколот не им е LAN.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
Не ме земајте за збор но мислам дека тие TendaX уреди иако имаат LAN приклучок, протоколот не им е LAN


Многу јасно :D
И тие работат 100% и на Windows XP, ама ако си ги имаш правилно купено со лиценца и софтвер, а не да ги крадеш од училиштата  :)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Еден подолг мрежен кабел и да го користиш како VGA. Значи тој VGA кабел да го пресечеш на пола и залемиш соодветно на мрежниот кабел. Би требало така да функционира.

Ова нема да функционира, тие кабли не се наменети за пренос на аналоген VGA сигнал, дигитален нема да има проблеми преку нив, но аналогните сигнали се деградираат многу брзо преку такви кабли (сум пробал, знам, не за VGA, за здруга работа, ама не функционираше како што треба). Ќе почне да се јавуваат сметњи, шум, сликата ќе тресе, а кога ќе ѕвони некој на телефон, 100% целмонитор ќе губи си синхронизација. Нема да има проблем со keyboard и mouse, на тастатура имам ставано и по 7, 8, 9 метри кабли (на PS/2), исто и на мауси, немало проблем ;). Можно е да има проблеми само ако има телефон во близина ;).

Како и да е, и јас мислам дека XTenda ти е најдобро решение, можеби и не е потребен некој посебен софтвер, можеби кога ќе се стави картицата во PC, оперативниот сам си ја препознава и само потребно да ги инсталираш драјерите со кои доаѓа и софтверот, можеби така функционира системот. Не сум работел до сега со овие уредчиња, така да, не знам точно како функционираат, но вреди да се проба ;).



Тебе всушност ти треба нешто вакво. USB или Ethrnet KVM Extender. Само не знам дали вакво нешто има кај нас, највероајтно ќе треба од странство да го купуваш :S.

Code: [Select]
http://www.kvm-switches-online.com/kvm-extender-usb.html
Евентуално провери на овој сајт, можно е ова фирма да има нешто вакво ;).

Code: [Select]
http://www.jvsnet.com.mk/index.php/mk/

Проблемот е тоа што оваа картичка нема драјвери бидејки ми е од школо  ;D  :D  ;D а овие екстендери се многу скапи... 1000$  ???  :o

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,вака - им требаат драјвери.Се работи за 2 типа -понови и постари.Ова што е на слика се поновите,а постарите се малку поинакви.Второ,се врзуваат на посебна плочка по 4 или 8 парчиња и тој хардвер има драјвери.И не можат да се врзат стари и нови TendaX уреди  на иста плочка - или само стари или само нови,инаку нема да работат! Ама ,пак како што реков врзани се со мрежен кабел,а никако безжично.Џабе си ги крадел ;D ;D (ако си ги крадел! ;) ) од школо! 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проблемот е тоа што оваа картичка нема драјвери бидејки ми е од школо  ;D  :D  ;D а овие екстендери се многу скапи... 1000$  ???  :o

Епа друже, ти реков, за врзување на keyboard и mouse преку 7, 8, 9 метри кабел, не е проблем, немам пробано со подол (на пример, 15-тина метри), ама мислам дека на тие должини веќе ќе почне да прават проблеми тастатурата и маусот, освен ако не се некои навистина дебели и добро изолирани оклопни кабли, со конектори на двата краја, за да може да се приклучи маус и тастатура ;).

Тебе всушност ти требаат многу долги и многу квалитетни KVM кабли. Такви во МК нема. Ќе треба сам да си направиш. Има квалитетни, ама толку долги (9, 10 метри), нема (или барем јас немам видено, можеби и има, кој знае. Ќе треба сам да фатиш да си направиш такви кабли.

Евентулано поровери на сајтов, продаваат многу добри и квалитетни KVM Switch-ови, можеби имаат и кабли. Но, дури и да имаатдолги KVM кабли, верувај, цените ќе им бидат далеку од евтини, под 2000 или 3000 денари, не верувам дека ќе бидат.

Code: [Select]
http://www.jvsnet.com.mk/index.php/mk/
Ако решиш сам да правиш, за keyboard и mouse ќе се најдат кабли, проблем е VGA кабелот. Не знам дали во МК ќе најдеш некаде доволно добар и квалитетен кабел, особено сега, во време на евтина Кинеска неквалитетна роба ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе VGA кабел може и сам да си направи ,тоа не е проблем,ама малку повеке чини - пример 10 мерти во СЕТ мислам беше околу 2400 денари.И пак ке кажеме - кабел си е кабел,безжично не оди. 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе VGA кабел може и сам да си направи ,тоа не е проблем,ама малку повеке чини - пример 10 мерти во СЕТ мислам беше околу 2400 денари.И пак ке кажеме - кабел си е кабел,безжично не оди. 8)

Барем за VGA, дефинитивно ;) ;D. Аналоген сигнал е, затоа, многу поподложен е на деградација отколку дигитален сигнал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Премин од жичен во бежичен пренос [Помош]
« Reply #26 on 28.02.2012, Tuesday, 09:20:46 (Edited 28.02.2012, Tuesday, 16:19:54) »
Проблемот е тоа што оваа картичка нема драјвери бидејки ми е од школо  ;D  :D  ;D а овие екстендери се многу скапи... 1000$  ???  :o

Епа сакаш да имаш, а да не платиш бе друже.. ;D ;D ;D Како и да е ако е за драјвери иди во My Koмпјутер- пропортис-Хардвер-Девајс Менаџер најди ја картицата тука и кликни на неа десен клик и Scan for Hardware changes

Незнам дали би успеало ама пробај или види на нет за драјвер...

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
ако е за драјвери иди во My Koмпјутер- пропортис-Хардвер-Девајс Менаџер најди ја картицата тука и кликни на неа десен клик и Scan for Hardware changes

Самиот Windows нема драјвери за вакви картици, а на овој начин се скенираат драјверите импортирани во самиот Windows.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Quote
Проблемот е тоа што оваа картичка нема драјвери бидејки ми е од школо  ;D  :D  ;D а овие екстендери се многу скапи... 1000$  ???  :o

Јас ја имам целата опрема дома, картичката за на ПЦ, тие надвор што се екстендерите, кабли, единствено што ми фали е само драјверот за картичката, треба да го побарам ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мислам дека на .нет нема да најдеш ;D ;D