Author Topic: Премин од жичен во бежичен пренос [Помош]  (Read 2727 times)

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Незнаев кај да ја ставам темава, па бидејки е поврзана со компјутери овде се одлучив :)

Имам еден проблем, сега наидува лето и ќе морам да го решам.
Купивме супер добар компјутер со цел да го поделиме на 2 дела кој ќе работат независно едно од друго. Значи сега додека траеше зимото овие 2 компјутери стоеа блиску еден до друг (2 метра-жично) во една иста соба. Сега сакам едниот да си остане во едната соба, а другиов дел да го преместам во друга соба но ќе ми треба мноогу кабли за да стигнам до посакуваната цел. Растојанието на кое планирам да бидат оддалечени е околу 5-6 метра воздушна линија.
Еве сликовито како е сега

а како сакам да биде


не барам готово решение да се купе, туку барам нешто како електронкси уред кој сам ке си го направам, шемичка и упатство добро ќе ми дојдат. Конктретно мене ќе ми треба бежичен пренос на USB и VGA предавател и приемник.
Благодарам многу...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За татстатура и маус, лесно е, проблемот е со безжичниот пренос на VGA :S. Можеби најдобро е да најдеш некој вид на уред кој жичано пренесува податоци, па преку Ethernet да се праќаат сите тие податоци... ваљда има такво нешто ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во самоградба такво нешто не постои! Два компјутера ако сакаш да бидат во мрежа еден со друг можеш да ги поврзеш најдобро со рутер и wi-fi картица ( за вториот).Рутерот и wi-fi картицата нема да те чинат повеке од 1500-1600 денари ,а се ке работи максимално добро,ке имаш интернет на двата и сл.Со шеринг можеш да направиш транспорт на документи,а можеш и виртуален сервер да направиш користејки го појакиот компјутер,па да можат уште неколку компјутери да се врзат во мрежа и слично.Значи,многу е поевтино да земеш готови уреди,отколку да се правиш стручњак и сам да покушаваш да направиш нешто.И самоградбата би те коштала колку купечките ( може би и повеке!) а резултатите би биле под знак ????
*..бежичен пренос на USB и VGA предавател и приемник...* е само твоја желба без некоја реална можност за реализација.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
batka, он уствари има едно PC кое е подесено да работи во split мод, значи по две тастатури, два мауса, два монитори. Во принцип, опретивниот систем мисли дека е тоа се две различни PC-иња, а се работи само за едно ;).

Како и да е, имам видено вакви конфигурации и се немаат покажано како многу практични, освен во фирми можеби. Не верувам дека ќе најдеш некој ваков уред, можеби и има, ама не верувам дека ќе го најдеш кај нас. Како што реков, за маусот и за тастатирата е лесно, wireless маус и тастатура и решен проблем, ама за VGA, малку потешко :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,сега видов,нешто слично како овие школскиве компјутери  ;D ;D ;D  И тие на жалост никогаш не проработеа како што треба ;D

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Ма другарчиња, си работи ова супер, финтава со ова е Aster XP програмот. Инаку доста дискусии со дали ќе биде одделно да работат, бидејки веќе ми работат но на мало растојание се, доколку сакате и ќе ви снимам да видете дека работи :D

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Најисплатлива опција ти е да си купиш Wireless глувче и тастатура (1500/2000 ден.)
Еден подолг мрежен кабел и да го користиш како VGA. Значи тој VGA кабел да го пресечеш на пола и залемиш соодветно на мрежниот кабел. Би требало така да функционира.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Ма неможе, не фаќа глувчето ни тастатурата, далеку е :( Не постои ли некои примопредаватели што сите 3 кабли што се да работат на различни фрекфенции да не се мешаат сигналите???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и да постое или би бил пресложен или би бил прескап што не се исплаќа, набави од тие X-кутиите во школите што ги имаат и со еден мрежен кабел поврзи се што ти треба, безжичен пренос не верувам дека ќе успееш да постигнеш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Ма имам и такво, XTenda x300 е али неможам да најдам соодветен софтвер (драјвер) и програм за делење како што е NCLinux кај ubundu во школото. Имам XP SP2 32bit

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ма имам и такво, XTenda x300 е али неможам да најдам соодветен софтвер (драјвер) и програм за делење како што е NCLinux кај ubundu во школото. Имам XP SP2 32bit
Не само тоа,треба мислам дека и да ја имаш таа картицата што е.3 излези што има,без нејзе тешко дека ќе проработи ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Абе види вака , одпозади на куќиштето ќе поврзеш на незнам кое мислам дека ethernet порт треба да има 2 или повеќе и влечеш до собите кај што ке ти бидат мониторите маусот и тастатурата и преку едно такво црно што иде преку тој кабел си поврзуваш , исто како што е и во школите ..
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline MaxADSL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Хаха добро ме насмеавте, па погоре што сум пишал? XTenda X300, па тоа е парчето хардвер што е со 3 или повеќе ethernet излези..
Е точно ова го имам...

Quote from: MaxADSL
Ма имам и такво, XTenda x300 е али неможам да најдам соодветен софтвер (драјвер) и програм за делење како што е NCLinux кај ubundu во школото. Имам XP SP2 32bit

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еден подолг мрежен кабел и да го користиш како VGA. Значи тој VGA кабел да го пресечеш на пола и залемиш соодветно на мрежниот кабел. Би требало така да функционира.

Ова нема да функционира, тие кабли не се наменети за пренос на аналоген VGA сигнал, дигитален нема да има проблеми преку нив, но аналогните сигнали се деградираат многу брзо преку такви кабли (сум пробал, знам, не за VGA, за здруга работа, ама не функционираше како што треба). Ќе почне да се јавуваат сметњи, шум, сликата ќе тресе, а кога ќе ѕвони некој на телефон, 100% целмонитор ќе губи си синхронизација. Нема да има проблем со keyboard и mouse, на тастатура имам ставано и по 7, 8, 9 метри кабли (на PS/2), исто и на мауси, немало проблем ;). Можно е да има проблеми само ако има телефон во близина ;).

Како и да е, и јас мислам дека XTenda ти е најдобро решение, можеби и не е потребен некој посебен софтвер, можеби кога ќе се стави картицата во PC, оперативниот сам си ја препознава и само потребно да ги инсталираш драјерите со кои доаѓа и софтверот, можеби така функционира системот. Не сум работел до сега со овие уредчиња, така да, не знам точно како функционираат, но вреди да се проба ;).



Тебе всушност ти треба нешто вакво. USB или Ethrnet KVM Extender. Само не знам дали вакво нешто има кај нас, највероајтно ќе треба од странство да го купуваш :S.

Code: [Select]
http://www.kvm-switches-online.com/kvm-extender-usb.html
Евентуално провери на овој сајт, можно е ова фирма да има нешто вакво ;).

Code: [Select]
http://www.jvsnet.com.mk/index.php/mk/
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Хаха добро ме насмеавте, па погоре што сум пишал? XTenda X300, па тоа е парчето хардвер што е со 3 или повеќе ethernet излези..
Е точно ова го имам...

Quote from: MaxADSL
Ма имам и такво, XTenda x300 е али неможам да најдам соодветен софтвер (драјвер) и програм за делење како што е NCLinux кај ubundu во школото. Имам XP SP2 32bit

Oвие се исти како во школо што се поврзани компјутерите.. Него знаеш мислам дека ке кочи малце ако ставиш Windows  Linux според мене е боље пошто никогаш вирус нема да фатиш  и би ти било доста брзо пошо се само 2 ...