Author Topic: Помош за Error за USB  (Read 594 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Помош за Error за USB
« Opened on 25.11.2011, Friday, 00:23:23 (Edited 30.11.2011, Wednesday, 14:42:20) »
значи сакам да копирам .iso фајл на USB, фајлот е нешто помалце од 7GB, а USB-то ми е 16Gb, форматирано е, но кога ке пробам да го копирам фајлот вика дека USB-то е полно, а уствари на него нема ништо...па да кажете што би можело да му биде и дали има спас од тоа... иначе други помали работи може да се копираат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош за ерор за USB
« Reply #1 on 25.11.2011, Friday, 00:28:24 »
форматирај го, види тоа партиции да не има некој па да пробува таму да снима
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Помош за ерор за USB
« Reply #2 on 25.11.2011, Friday, 00:30:23 »
форматирано е 2-3 пати, рестартиран компјутер, пробано во safe mode да се копира, и неќе...истото го вика...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за ерор за USB
« Reply #3 on 25.11.2011, Friday, 00:49:11 »
FAT32 е форматирано или NTFS?

Ако е FAT32, максимална големина на фајл која можеш да ја ставиш на него е 4G. Ако е NTFS, не знам колкава е максималната големина на фајлови, но знам дека е мноооогу поголема од 4GB ;).

Најпросто решение ако е FAT32 е делење на part-ови со WinRAR ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Помош за ерор за USB
« Reply #4 on 25.11.2011, Friday, 00:59:49 »
ех бе гига бе што би правел без тебе бе....problem solved :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Помош за ерор за USB
« Reply #5 on 30.11.2011, Wednesday, 14:14:10 »
Нема врска како е форматирано, iso фаил не може да се стави поголем од 4 гига, јас така на HDD-то надворешно имам 300 гига празно место и исо фаил од игра не можев да си префрлам :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за Error за USB
« Reply #6 on 30.11.2011, Wednesday, 14:43:08 »
За надворешни HDD-иња е барем лесно, форматирај го како NTFS и готова е работата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Помош за ерор за USB
« Reply #7 on 30.11.2011, Wednesday, 15:23:53 »
Нема врска како е форматирано, iso фаил не може да се стави поголем од 4 гига, јас така на HDD-то надворешно имам 300 гига празно место и исо фаил од игра не можев да си префрлам :D

јас ги префрлиф, го форматирав како NTFS и си тераше работа :) и ај ја затварам темава :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)