Author Topic: Проблем со температурата на PC-то  (Read 2664 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Летно време е, верувајте, има потреба од додатни кулери ;). Чисто како совет, на сите HDD-иња задолжително ставајте кулери, околу 250 денари се кулерите за HDD, по два на HDD се монтираат, верувајте, не вреди да си ги изгубите податоците за 250 денари плус ;). Се останато може да се купи ново, но податоцитееееее... :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
Летно време е, верувајте, има потреба од додатни кулери Шмекерко. Чисто како совет, на сите HDD-иња задолжително ставајте кулери, околу 250 денари се кулерите за HDD, по два на HDD се монтираат, верувајте, не вреди да си ги изгубите податоците за 250 денари плус Шмекерко. Се останато може да се купи ново, но податоцитееееее... :S.

А дали имаш сретнато некој хард диск кој има ваков кулер и не бил чистен 3-4 месеци и нафаќал прашина 1 кило ? Тука веднаш се прави контра ефект и толку од ладењето.

Според мене најдобро е да се вложи во добро куќиште и добро опремено со вентилатори (правилно поставено, за да струи добро ладниот воздух) и ладењето на хард дискот ќе е екстра.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Проблем со температурата на PC-то
« Reply #32 on 24.06.2011, Friday, 16:35:46 (Edited 24.06.2011, Friday, 16:38:19) »
Ќе си го кулирате и на природен начин ќе си го отворите капакот од страна .
Некој сега ќе почне да расприкажува за струење на воздух во ќуќиште итн но факт е дека со отворен капак е по искулирана работата особено ако собата ви е со кул клима .
А како што спомна Гига на ХДД обавезно кулер во лето и тоа алуминиуски тие пластичните се раздрнкуваат па прават додатна галама .
Подобро ПС-то да ви бучи од 100 кулери него да ви цркне ;D ;D

Ќе заборавев повремено 2 пати во година ќе си ги подмачкувате кулерите(есен пролет ).
Ќе ги одлепите налепниците на вентилаторот и ќе капнете една капка ретко масло

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ќе си го кулирате и на природен начин ќе си го отворите капакот од страна .
Некој сега ќе почне да расприкажува за струење на воздух во ќуќиште итн но факт е дека со отворен капак е по искулирана работата особено ако собата ви е со кул клима .
А како што спомна Гига на ХДД обавезно кулер во лето и тоа алуминиуски тие пластичните се раздрнкуваат па прават додатна галама .
Подобро ПС-то да ви бучи од 100 кулери него да ви цркне ;D ;D

Ќе заборавев повремено 2 пати во година ќе си ги подмачкувате кулерите(есен пролет ).
Ќе ги одлепите налепниците на вентилаторот и ќе капнете една капка ретко масло

Не е пожелно да се отвара страничниот капак.тогаш нема ладење ами греење! :D Подобро ставете два кулера плус,макар правеле повеке бука.Не штедете на кулерите,поквалитетните се само 150 ден,

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
кај мене кога е затворен капакот температурата на скоро сите компоненти рипа за 1 до 3 степени особено на графичката карта споредбено со кога е отворен .
Вие како сакате практикувајте .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не се работи за критика! Само ако погледнеш добро веројатно кукиштето кај тебе не се лади паравилно.Не знам какво кукиште имаш,ама пробај да ставиш два кулера - еден на предната маска или од страна ( да внесува) и на задната страна да извлекува воздух,па тогаш мери температура!!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Проблем со температурата на PC-то
« Reply #36 on 24.06.2011, Friday, 19:04:26 (Edited 24.06.2011, Friday, 19:15:47) »
Баш ке пробам батка .
Инаку имам кулер само на задната страна  , а кутијата е стандардна големина .
Перформансите не се којзнае што.

Види снапшот
Ме загрижува  температурата на графичката одкако ставив Делл монитор на дигитален излез е покачена преинсалирав драјвери , ремонтирав ладилник и ставив нова паста на графичката и пак нема подобрување .

кажувајте совети ако ви текнува што може да биде .
На стариот ТФТ 17 инчи врзан на Д-суб немаше проблеми со греење.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
кај мене кога е затворен капакот температурата на скоро сите компоненти рипа за 1 до 3 степени особено на графичката карта споредбено со кога е отворен .
Вие како сакате практикувајте .

Муабетот ми беше ваков. Значи кога имаш некое подобро куќиште како што е некое од серијата на Cooler Master (со можност за инсталирање на повеќе вентилатори) ПОДОБРО е да е затворено и вентилаторите да се правилно наместени. Со правилно наместени сакам да кажам, одредени вентилатори на одредени места да внесуваат воздух, додека останатите да го изнесуваат топлиот воздух. Ако тие се лошо наместени тогаш џабе ти е и Cooler Master куќиште. Исто така има видни резултати на температури на исто куќиште со отворен капак и со затворен (ако има правилно инсталирани вентилатори). Кога е затворен има правилно струење, циркулација на воздух кој ги лади компонентите, додека кога е отворено тоа струење е намалено за некои си 70%.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
кај мене  е и отворен и е блиску до пенџере така да сега за сега се збнаоѓа па че видиме натака,. инаку го чистам алуминиумот на секоаи 5-6 месеци

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Пази со компресорот кога го дуваш јас еднаш искршив перка на вентилаторот од процесорот  :D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
И јас користам компресор..Ама не е мн јак, така да нема гајле.
Сеа летово ќе му АКНАМ 1 кулер на куќиштето, нека лади  ;D
Морам да клам оти ептен куќиштето ми е ПИКНАТО меѓу вратата и креветот.
НЕМА ОД КАЈ ДА ДИШИ  8)!! (шо викаме во Битола  ;D)
А почнува и да бучи (порано не се слушаше дека е пуштен компјутеро, сеа го слушам  :D....сакам да кажам дека не бучи мн...туку помалку и од нормалното, ама сепак ќе го ЧАСТАМ кулер)
Ако биди толку жешко летово, ќе му клам 2...(и од напред има дупки за кулер, и од страна..и + тој шо си има самио.) Дури и мене собата ќе ми ја излади  ;D :o 8)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А како што спомна Гига на ХДД обавезно кулер во лето и тоа алуминиуски тие пластичните се раздрнкуваат па прават додатна галама .
Подобро ПС-то да ви бучи од 100 кулери него да ви цркне ;D ;D

Ќе заборавев повремено 2 пати во година ќе си ги подмачкувате кулерите(есен пролет ).
Ќе ги одлепите налепниците на вентилаторот и ќе капнете една капка ретко масло

Ко да се слушам себеси ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
се расшлакува маслото  а и не се лепи пак налепницата, не фаќа... инаку алуминиумот се чисти со топла вода и прашак или некое средство за чистење, процесорот и онака нема допир со прашина, поклопен е од алуминскиот ладилник. околинатга и остатокот може да се изчисти со дување со усте преку слмка или со фен на ладно или со меко крпче. секако ен треба којзнае колку чистење на матичната или другите делови. најкритични делови се процесорите, односно ЦУП-то, т.е. гавниот процесор и процесорот на графичката картичка, т.е. нивните ладилници. Е сега ако го сотајш 5-6 години за некои 5-600 денари имаш нов колмпет за ладење.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Проблем со температурата на PC-то
« Reply #43 on 25.06.2011, Saturday, 02:44:11 (Edited 25.06.2011, Saturday, 02:46:46) »
А бе Бицикле како да се важни налепниците ќе ги гледа некој ако не ги вратиш на место внатре во куќиштето.
Важно ќе ти функционира кулерот (како подмачкан) ;D ;D ;D ;

Едно парче совет чистете го редовно компјутерот (со компресор) што почесто можете , така нема да се таложи прашина дури и на матичната плоча.