Author Topic: Проблем со температурата на PC-то  (Read 2665 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Фала Гига, и другите.. ќе направа како што рече гигават ќе ставам голем вентилатор од страна па да видам дали ќе прави така ...

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
еве вака се понаша мојов... :)

Let's make things better.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ти да видиш кај мене на лакутс како е... испод 70 степени ништо не . Тога Гига не знам за кога велиш одмана дека го средиле проблемот АМД со температурата, има амд лактус 100 креват(и се гасит нормално) Патем инсталирај 64 битен виндовс, подобро менаџира со ресурсите(нормално н 64 битни машини, како твојата) Ако е десктоп, мени го напоувањето, барем мене ми се среди одкако го менив напајањто, истите симптоми ги имав, и ако си во можност земи некој упс, од ефтинине 40-50 еура што се колку да ја "смири" стујата.
Процесорот редовно го чистам, и сум немал фрки досега, значи не е екстремо осетлив, башка амд мислам немаа пинчиња(ако памта добро)
Во еден шприц има доволно паста за 5-6 процесори. пастата мсилам дека е составена од масло и други состојки, така да маслото може да испари, ама 2 години се прекраток период за тоа...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Процесорот редовно го чистам, и сум немал фрки досега, значи не е екстремо осетлив, башка амд мислам немаа пинчиња(ако памта добро)

Добро, мислев на контактите, сега веќе сите процесори и онака се LGA (Line Grid Array), PGA процесори веќе нема ;).

Тога Гига не знам за кога велиш одмана дека го средиле проблемот АМД со температурата, има амд лактус 100 креват(и се гасит нормално)

Па добро, не е како порано што гореа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
незна за порано, ама пак греат, единствена заштита им е shut down...

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Баш пред еден саат имав донесено компјутер со таков дефект .... и не излезе до термалната паста туку до 2200 МФ исушени кондензатори на матичната тие што се за исправување на напонот на процесорот..... и во денешно време кинезите ладниците не ги прават од алуминиум .... па може да излезе и до ладникот поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
и во денешно време кинезите ладниците не ги прават од алуминиум .... па може да излезе и до ладникот

Ова е малку off-topic, но со што поточно ги прават ако не од алуминиум? Металот сјае како да е алуминиум, не знам некој друг метал кој така би сјаел :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас имам видено пластични, од тефлон од нешто да издржуваат повисоки температури :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
јас имам видено пластични, од тефлон од нешто да издржуваат повисоки температури :)

Ајдеееееее... ц ц ц ц ц ц... изгледа на крајот ќе мораме сами да си правиме ладилници, ќе вадиме од стари уреди и ќе ги монтираме на процесори... хахахахаха ;D ;D ;D.

Извинете за off-topic продолжете со дискусијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Еве ви мојот како се понаша


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
oд сликата темературите ти се нормални. Патем измислен е некој си нов материјал те.е. нова пластика која лади подобро од бакар, не па од алуминиум. ако мешаат со нешто по мое со гус ги мешаат.

stefanjanevski

  • Guest
Има нов мтријал, само не ми текнува како се викаше. Тој треба да ги замени денешниве ладилници.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,провери да не имаш *тепих* помеѓу кулерот и ладилникот на процесорот! Значи ,се таложи прашина како изолација.Потоа стави нова термална паста на процесорот.Пази на стегите на ладилникот,ако се пластика внимателно,од топлината се многу ронливи! Проблем имаш и со графиката - 60 степени.Стави нов кулер - моше да залепиш со супер лепак и стандарден кулер за напојувања 8Х8 см на ладилникот на графичката,ако имаш доволно место.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Еве и од мојот

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Колку е точна програмата ???
Кај мене на графичка кажва дека е 64 степени  :o ::)
Во компјутеро има 1 кулер.
Ама имам место за уште 1 кулер. И дупки се напраени. Само да се клај ако има потреба
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!