Author Topic: Проблем со температурата на PC-то  (Read 2663 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Најнапренд здраво. Значи проблемот е што многу се покачува температурата на компјутерските делови
имам (НОРТОН) антивирус но служи и за ризици решавање ... и кога пуштам (Winamp) ми вика дека е преоптеретен процесорот...  многу нагло се качува температурата, или пак имам забележано 5-6 пати исто така ќе закочи и не се мрда ни стрелка ни тастатурата не работи..  и изгледа нагло се покачува и тогаш (во тој момент)... температурата, и паѓа (Windows-от)  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Си го допрел процесорот за да бидеш сигурен дека навистина многу грее?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Си го допрел процесорот за да бидеш сигурен дека навистина многу грее?
Што да го допрам кога има програма да тоа ... сега и на програмине не треба да се верува мн. ама паѓа windows-от, еве сега пред 15 минути ми се случи истото и знаев дека ќе падни и уклучив тоа програмата за мерење температура и 65 степени беше... а сега е 45-46

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Арно вели Гигават, провери дали навистина грее, да не е софтверски проблемот. Ако е хардверски, прво треба да видиш дали добро е наместен ладилникот на процесорот, ако е застарена термопроводната паста, тогаш треба да ја замениш со нова, и да го вратиш ладилникот на место.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
еве сега го допрев само ладнакот и топол је, а за процесорот... не ми се ѓиба таму, треба да вадам кулерот па ладнакот па да видам дали жежи ;D а тоа термалната паста колку пари е ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
еве сега го допрев само ладнакот и топол је, а за процесорот... не ми се ѓиба таму, треба да вадам кулерот па ладнакот па да видам дали жежи ;D а тоа термалната паста колку пари е ?
термопастата е негде 50ден шприц ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
И да напоменам дека копјутерот е стар околу 2 ипол години... дали е можно да биде застарена термалната паста ?
-Малечко, како тоа шприц ? во шприц ли ти ја даваат ;D колку милиграми е ?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
само пази,кога ќе го извадиш ладилникот ризикот за оштета на процесорот е голема.Ако го извадиш процесорот од лежиштето,можно е да ги оштетиш неговите ножички.Иначе јас купив во мало тегличе термо паста.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а вентилаторот работи ли?Немој да кажеш дека тој не работи  :P ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
И да напоменам дека копјутерот е стар околу 2 ипол години... дали е можно да биде застарена термалната паста ?
-Малечко, како тоа шприц ? во шприц ли ти ја даваат ;D колку милиграми е ?

Да да во шприц е,има тука во гац...незнам баш колку милиграми е... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Најнапренд здраво. Значи проблемот е што многу се покачува температурата на компјутерските делови
имам (НОРТОН) антивирус но служи и за ризици решавање ... и кога пуштам (Winamp) ми вика дека е преоптеретен процесорот...  многу нагло се качува температурата, или пак имам забележано 5-6 пати исто така ќе закочи и не се мрда ни стрелка ни тастатурата не работи..  и изгледа нагло се покачува и тогаш (во тој момент)... температурата, и паѓа (Windows-от)  ;D

Правилно ако уклучваш такви програми....треба процесорот да загрева...а не графичката...
Графичката загрева кога ке играш некоја игра....нешто графика да бара.
Let's make things better.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Кулерот работи  ;D а оваа слика што ја кладов е кога е нормално ... ;D

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Намалија резолуцијата и види шо ке се деси...со температурата..
Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со температурата на PC-то
« Reply #14 on 06.06.2011, Monday, 22:00:30 (Edited 06.06.2011, Monday, 22:02:07) »
Што да го допрам кога има програма да тоа ... сега и на програмине не треба да се верува мн. ама паѓа windows-от, еве сега пред 15 минути ми се случи истото и знаев дека ќе падни и уклучив тоа програмата за мерење температура и 65 степени беше... а сега е 45-46

Прво, поцесор не кочи на 65 степени, почнуваат да кочат накај 80 или 90 степени. AMD беа малку тепературано нестабилни, но тој проблем го средија уште одамна ;).

Второ, не се допира самиот процесор, температурата на ладилното тело е за неколку степени пониска од температурата во јадрото, и ништо сеоризно не е тоа. На температура од 65 степени, нема да можеш да го држиш ладилното тело подолго од една или две секунди. Ако можеш да го држиш подолго од ова, значи температурата е пониска од 65 степени.

Трето, ако ти кочи целата машина, можно е да има лош контакт помеѓу пиновите на процесорот и матичната плоча, но тоа може да се среди со вадење на процесорот и негово повторно местење на лежиштето за CPU.

За да бидеш сигурен дека температура е во прашање, стави еден голем вентилатор (како за ладење на соба, оние што се по 500 денари кај пластичарите во Скопје) и пушти го на максимум насочен накај куќиштето (од левата страна, како што нормално се отвора доколку сакаш да смениш некоја компонента). Работи на PC-то, види дали ќе кочи или не. Ако не кочи, до температурата е, ако повторно кочи ипо толку големо ладење, нешто друго е во прашање, не е температурата.

Како за почеток, само извади го процесорот и повторно намести го, не мора да му ја менуваш термо пастата и види што ќе се случи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."