Author Topic: Како да направите USB конекција на 20 метри  (Read 7844 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
е каде ќе упаднам во школо каде што е фрее не пробивам по луѓето само сакам кабел да направам долг за сигналот да ми е добар
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
е каде ќе упаднам во школо каде што е фрее не пробивам по луѓето само сакам кабел да направам долг за сигналот да ми е добар
во ред, само пиши од каде го купи и по која цена? Евентуално да не го имаш начекано поевтино од тој што го спомнав
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
е каде ќе упаднам во школо каде што е фрее не пробивам по луѓето само сакам кабел да направам долг за сигналот да ми е добар

Без разлика, кај и да ја користиш, администрацијата на форумот не е одговорна за правните последици.

Инаку, истово може да се прави и со Aircrack-NG и GNU Linux со обична Wi-Fi картица.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
од интернет е нарачана околку 1500-2000ден
d.t

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
средено, ама на друг начин мн прост и едноставен со мрежен кабел правев и направив нема никаков проблем на 20-25м кабел се е како купечко
d.t

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Ако мо'е некој да ја нацрта во некој асален програм  Шемата  поШо вака и; не ја разбирам :S ми треба само за УСБ кабел да се продол' тоа другото не :Д

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако мо'е некој да ја нацрта во некој асален програм  Шемата  поШо вака и; не ја разбирам :S ми треба само за УСБ кабел да се продол' тоа другото не :Д

Што не ти е јасно? Зошто само не го продолжиш или купи подолг кабел со 4 жили внатре, стави еден машки и еден женски USB конектор и не би требало да има проблем до кај 10-тина метри.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Колеги случајно така на форумот ми излезе овај предлог со шемата од батка за пренос преку усб на подолги растојанија.е сега јас имав идеја пц камерата да ја користам како sequrity camera,со посебен софтвер,но има кусо кабле,е сега пц камерата со софтверот пробана во соба одлично функционира со 10-тина метра кабел,со шемата од батка,со не постојано снимање туку со самото придвижување пред камера прави слика во jpeg формат,кога нема движење пред неа камерата е во stendbay, т.е. неправи слики и не го полни HDD,одлично за користење на постари пц,е сега проблемот е кога ја извадив надвор со сите намалени опции на камерата светлина,контраст,и значи све пак го имам овај проблем,вејке ништо не се гледа исто како камерата да е ставена пред ламба со светлина,пробав и со фокусот исто,има чаре или да се откажам од оваа идеја :)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пробај да наредиш IR-диоди околу камерата, што повеќе, свртени напред за да го осветлуваат тоа што го снима...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
 Се работи за дење ноќе не ми треба,а дење не треба IR.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најдобро е да набавиш друга камера ! Камерата за во соба и онаа за надворешен надзор не се исти ( види и разлика во цена !!) И правило е било која камера да биде ,таа да биде оддалечена од јак извор на светлост!!