Author Topic: Како да направите USB конекција на 20 метри  (Read 7845 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да направите USB конекција на 20 метри
« Reply #15 on 21.03.2011, Monday, 19:31:09 (Edited 21.03.2011, Monday, 19:56:17) »
Еве една фабричка шема на кабел *со појачувач*,кој всушност работи на истиот принцип како и предходните шеми.Ефектот е ист,ама овој кабел од 30м. со додаток чини некаде 22-23 ЕУ (наздравје!) ;)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
дали а има некој плочката за овоа или да го правам висечко ( во ваздух)? батка дали го имаш правено и како си задоволен? ми треба за вифи конекција  :) ;)
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не разбирам како за WiFi ? Ова е фабричка шема,се е вградено во кабелот во кутија,нема плочка (сам направи си).Ставив и други две шеми побарај,тие се правени.Нивната намена беше да поврзување други уреди (печатари),а ова за WiFi ,може да го објасниш ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
... ,а ова за WiFi ,може да го објасниш ;D

Сака да стави Wi-Fi dongle-че на тераса ;D, за да не купува или прави антена, па му треба долг кабел ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да направите USB конекција на 20 метри
« Reply #19 on 03.12.2011, Saturday, 19:47:08 (Edited 03.12.2011, Saturday, 19:48:57) »
Ха,па не мора така ,Нека си купи рутер ,да речеме ТР Link околу 1000 ден,нека извади кабел  (коаксијален )од антената на рутерот и антената нека ја постави на балкон.Дометот на отворено со оптичка видливост е до 80 метри некаде.Со подобра антена и многу повеке ;DАко веке сака на  Wi-Fi dongle-че да експериментира,нека го отвори и побара каде е антенчето врзано,па од тука коаксијалец до антената 8) Подобро здравје,

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако веке сака на  Wi-Fi dongle-че да експериментира,нека го отвори и побара каде е антенчето врзано,па од тука коаксијалец до антената 8) Подобро здравје,

Да и јас така би го правел ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
имам мн јака антена 38дб за вифи да се фаќа, па сакам да ја ставам на куќата горе да фаќам од школото фреее нет  :)ама за до горе ми треба 20-30 метра кабел
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се ми кажа и ништо не ми кажа!Прво на таа антена сигурно УСБ директно не се приклучува,ами коакс,а второ што ке ја побудува антената???

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Како да направите USB конекција на 20 метри
« Reply #23 on 03.12.2011, Saturday, 21:43:36 (Edited 03.12.2011, Saturday, 21:54:43) »


имам ваква антена, и оваа сакам да ја ставам горе на куќата, со усб е приклучокот
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прв пат гледам ваква антена.Само дали е ова антена или е рутер? Дали има мрежен приклучок или само УСБ?  Имаш ли некои проспекти или упатство за неа? Се напојува ли со надворешно напојување од адаптер??

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еј немој со вакви работи да се служиш оти тоа не е легално. Сепак пробивање на други мрежи или крадење интернет се смета за дело поради кое може да те тужат.

Батка, оваа слика е од некој си wifi уред кој може да се купи за 50 евра кај нас и да се пробиваат мрежи со него.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да направите USB конекција на 20 метри
« Reply #26 on 04.12.2011, Sunday, 00:02:46 (Edited 04.12.2011, Sunday, 00:44:32) »
Абе,не може да се пробие така лесно мрежа,ако е добро заштитена! Само треба да е отворена (како овие по школиве) или слободниве е-точки. Сепак вака гледано ова не е само антена ами е рутер,само ме буни тоа што вели дека има само усб порт а мора и мрежен приклучок и напон да доведе.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи антената нема никаков мрежен кабел има само усб 2.0 и има бутабилно цд за пробивање на мрежи со wep,wpa/wpa2 така да воа е звер од антена мн е јака го фаќам пола град хаха и тоа не добро наместена јас сакам да ја ставам горе на куќата за да имам можност да бирам инаку само антена е не е рутер.
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со знаење можеме да ти помогнеме, ама за правните последици, не одговараме. Администрацијата на форумот не е одговорна што ќе прават членовите на форумот со стекнатото знаење на форумот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа не е само антена Донис.Гледајки го процесорот всушност тоа е декодер на алгоритми и верувај дека можеш да имаш проблеми доколку ја користиш и каде не треба.Постои добра можност да те фатат дека упаѓаш во мрежа бидејки постојат софтвери за таа намена во некои институции со кои сигурно не сакаш да имаш работа.И сега,како што велат Гига Ват и Дх-ер - последиците на користењето ке ги сносиш само ти и никој друг.Затоа пази што правиш.