Author Topic: Како да направите USB конекција на 20 метри  (Read 7950 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Проблемот со УСБ конекција на два уреди до 5 м.се решава со 1 кабел.Доколку имате потреба да правите УСБ конекција на два уреди на растојание од 20 и нешто метри ,тогаш имате проблем! :D :D.Но досетливите електронџии го решиле и тоа!! Еве една шема ,која сигурно работи,само не преку ЛАН кабел,туку преку два коаксијални кабли (обичен  за ТВ или кабловска!) Решението вели важи и до 50 м!!!! ;D Ние го пробавме во една фирма на 22 метри!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Алал да ти е за темава батка. Ти давам виртуелна репутација +  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Одг: Како да направите USB конекција на 20 метри
« Reply #2 on 11.03.2011, Friday, 10:40:31 (Edited 11.03.2011, Friday, 10:58:19) »
odlicna rabota kako mi trebase na vremeto vakvo nesto

Пишувај кирилица - читај правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имтересно нешто, ова се вика активен УСБ кабел. Забележав кај долниот коаксијален кабел пише 48MHz, да не се конвертира во RF па така да се пренесува преку коаксиојалниот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да направите USB конекција на 20 метри
« Reply #4 on 11.03.2011, Friday, 15:08:04 (Edited 11.03.2011, Friday, 15:26:34) »
Не, тоа е за друга намена,нема врска со работава,само напомнува до каде можеш да одиш со трансфер на некои други работи,кои не се предмет на темава .

Споено мислење: [time]11 Март 2011, 15:25:49[/time]
Еве варјанта на првата каде што вели дека може да се проба и со кабел од 12,15,20 метри,ама при тоа да се проба на крајот на кабелот колку е падот на напонот 5 В,односно тој не смее да падне под 4,76 В.Тоа е минимум за да моше уредот да работи,односно да има трансфер на податоци.
Значи прво пробајте така,на празно,па ако паѓа напонот се додава склопот со 7805 и се врзува на +12 В на молексот на компјутерот.Интересна идеа ми доаѓа на памет: да врзам 5 В на страната само на уредот,значи да не водам +5В низ кабелот,само на конекторот кој доаѓа на уредот на крајот на кабелот да врзам 5 В од некој стабилизиран извор (адаптер,исправувач,батерија).

Споено мислење: 11.03.2011, Friday, 15:26:34

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Според оваа последнава шема (само без кондензаторите) имам чуено дека кабел без проблем терал до 25m (ова од еден пријател, он ми раскажуваше, дека се работело за кладба, дека ќе успее без repeater да направи трансфер на податоци преку USB на 25m ;D), но со многу квалитетен оклопен кабел, односно без два коаксијални кабли ;). Изгледа се зависи од тоа колкав е излезниот напон од 5V-ниот rail ;). Ако е малку повисок од 5V или рамно 5V, можно е и да тера 25m ;). Инаку на растојание од 25m напојувал Wi-Fi USB Dongle ;) ;D.

Кај мене дома на пример, напонот на USB портовите не е поголем од 4.8V во нитуеден момент (на сите PC-иња, не само на тоа што ми е во работилница, баш се чудев и мерев, на сите им се движеше од 4.75V до 4.80, 4.81, 4.82V максимум), па нитуеден уред нема проблеми со работа со тој напон ;), дури и PICkit 2 Clone-от ;). Да не зборувам за екстерни HDD-иња (кои влечат доста струја) и USB аудио картицата, сите си работат без проблем ;) (барем на Abit плочата со Core2Quad-от, на останатите PC-иња не сум пробал, така да не можам да гарантирам).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Имтересно нешто, ова се вика активен УСБ кабел. Забележав кај долниот коаксијален кабел пише 48MHz, да не се конвертира во RF па така да се пренесува преку коаксиојалниот ?

Па незнам баш дали може како активен УСБ кабел да се дефинира... Активен според мене е кога има некакво засилување на сигналот.. Овде сигналот не се засилува туку само се пушта по одвоени коаксијални кабли - со тоа најверојатно се намалува интерференцијата и има подобра заштита од надворешни пречки. Башка и се води сметка напонот на напојување да не опадне многу.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Колку било тешко да се направи USB конекција на 20 метри. Па јас имам направено USB конекција на 20 метри со 2 кабли од по 10 метри купени од пазар и наставени еден на друг. Сепак за шемиве не специфициравте многу работи, многу нешта фалат за да се добие детална слика на проблемот. Имено штотуку направив пресметки, за на 20 метра да падне напонот за 0.4V што е веке критично за работа на уредот, при максимален терет од 500mA треба најмалку пресекот на проводникот да биде 0.42mm2. Ова е нешто со што можат да се пофалат каблите за USB од средната класа. Но проблемот во комуникацијата е друг. Ако го погледнете стандардот ке видите дека трансферот се одвива преку 2 проводника и тоа со диференцијален напон. Тригерот на диференцијалниот напон е 200mV. Главниот проблем е во индукциите на тие 2 проводника, кој е битно да се што е можно поблиску, ако знаеме како се прави диференцијалебн пренос на податоци, а не во разлицни кабли. Потоа многу е битно како ке се тие 2 проводника оклопени, колкава ке биде капацитивноста, индуктивноста итн. Многу е битно во која средина ке биде таа конекција, во фабрика или дома ... На крај се зависи од брзината на трансферот. Сите уреди поддрзуваат повеке брзини, па немора секогаш да е Full-speed, а на крај зависи и од типот на трансферот, дали ке биде command, bulk interrupt итн. Секој си има специфични барања и слично. А она 48MHz, нема никаква конверзија, едноставно Hi-speed стандардот комуницира на 48MHz, тоа е стандардна фреквенција на комуикација за повекето USB уреди. Генерално шемава може да помогне, но не е професионално направена за да речеме дека е вистинско решение. Сметам дека, за уред што сам се напојува, во домашни услови со најобични USB кабли, може да се оствари конекција на повеке од 50m (за 20 е сигурно пробано).

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Колку било тешко да се направи USB конекција на 20 метри. Па јас имам направено USB конекција на 20 метри со 2 кабли од по 10 метри купени од пазар и наставени еден на друг. Сепак за шемиве не специфициравте многу работи, многу нешта фалат за да се добие детална слика на проблемот. Имено штотуку направив пресметки, за на 20 метра да падне напонот за 0.4V што е веке критично за работа на уредот, при максимален терет од 500mA треба најмалку пресекот на проводникот да биде 0.42mm2. Ова е нешто со што можат да се пофалат каблите за USB од средната класа. Но проблемот во комуникацијата е друг. Ако го погледнете стандардот ке видите дека трансферот се одвива преку 2 проводника и тоа со диференцијален напон. Тригерот на диференцијалниот напон е 200mV. Главниот проблем е во индукциите на тие 2 проводника, кој е битно да се што е можно поблиску, ако знаеме како се прави диференцијалебн пренос на податоци, а не во разлицни кабли. Потоа многу е битно како ке се тие 2 проводника оклопени, колкава ке биде капацитивноста, индуктивноста итн. Многу е битно во која средина ке биде таа конекција, во фабрика или дома ... На крај се зависи од брзината на трансферот. Сите уреди поддрзуваат повеке брзини, па немора секогаш да е Full-speed, а на крај зависи и од типот на трансферот, дали ке биде command, bulk interrupt итн. Секој си има специфични барања и слично. А она 48MHz, нема никаква конверзија, едноставно Hi-speed стандардот комуницира на 48MHz, тоа е стандардна фреквенција на комуикација за повекето USB уреди. Генерално шемава може да помогне, но не е професионално направена за да речеме дека е вистинско решение. Сметам дека, за уред што сам се напојува, во домашни услови со најобични USB кабли, може да се оствари конекција на повеке од 50m (за 20 е сигурно пробано).

Сега не знам што мислеше, дали само да се оствари конекција или и да се прави трансфер на податоци. Јас експериментирав со 15-тина метри УСБ кабел не сакаше да работи - го пронајде харверот ама не сакаше да комуницира.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сега не знам што мислеше, дали само да се оствари конекција или и да се прави трансфер на податоци. Јас експериментирав со 15-тина метри УСБ кабел не сакаше да работи - го пронајде харверот ама не сакаше да комуницира.

На толкави должини веќе е многу битен и квалитетот и дебелината на кабелот, можеби затоа не ти работел :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да направите USB конекција на 20 метри
« Reply #10 on 14.03.2011, Monday, 16:35:41 (Edited 14.03.2011, Monday, 16:38:12) »
Тоа е конекцијата! Прво треба компјутерот да го препознае уредот,тоа е веке конеквжција и трансфер на податоци!! Понатаму се е лесно,ако ПК комуницира со периферниот уред.

Споено мислење: 14.03.2011, Monday, 16:38:12
А за Деопхорант - направи конекција на Самсунг штампач со два обични 5 метарски УСБ кабли ,да те видам.ПК нема ни да го познае штампачот.Ако тебе ти се погодило ,срекен си! Мене ми се паѓа секогаш потешкиот дел од работата

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Како да направите USB конекција на 20 метри
« Reply #11 on 14.03.2011, Monday, 23:23:19 (Edited 14.03.2011, Monday, 23:30:00) »
Тоа е конекцијата! Прво треба компјутерот да го препознае уредот,тоа е веке конеквжција и трансфер на податоци!! Понатаму се е лесно,ако ПК комуницира со периферниот уред.

Споено мислење: [time]14 Март 2011, 16:38:12[/time]
А за Деопхорант - направи конекција на Самсунг штампач со два обични 5 метарски УСБ кабли ,да те видам.ПК нема ни да го познае штампачот.Ако тебе ти се погодило ,срекен си! Мене ми се паѓа секогаш потешкиот дел од работата

Ајде да разјасниме малку што е што. Прво која е разликата од препознавање на уредот до комуникација со него. Ако не пројде комуникација тогаш нема ни да го познае уредот.
Code: [Select]
http://pic.mk/?v=ellisysusb.jpgНа претходната слика може да се види комуникација преку USB каналот снимена со Ellisys. Фали мал дел од почетокот кој е небитен. Прво кога ке се закачи некој уред на USB Host портот, тој ке детектира дека има некој преку диференцијалниот влез, и ке го пинга уредот. Се додека не се иницијализира уредот комуникацијата ке оди на EndPoint 0. Притоа уредот и РС-то ке се договорат кој е што е. Приота една од најбитните работи која се пренесува е device desriptor. Тоа е една структура со која уредот му кажува на РС кој е тоја, и таму се носат информации како VID, PID, Device string и уште некои други работи. Кога РС ке ја прими оваа структура која ја побарал од уредот, ја бара конфигурациската структура, со која уредот кажува на што се може да работи (брзина, EP, timeout, напон, струја (сам се напојува или од USB портот) итн). Кога сето тоа е примено од РС, тој пробува да најде драјвер за соодветниот дескриптор, ако го најде му го доделува на тој уред, и понатаму комуникацијата иде преку API-то од тој драјвер од апликативното ниво. Дури тогаш оперативниот систем го појавува она известување кој е уредот (ке го испише стрингот кој уредот го пратил преку дескрипторот) и кажува дали е подготвен за употреба или ке го појаву прозорецот за селексија на драјвер, ако не нашол некој претходно инсталиран. Кога сето тоа е готово, оперативниот систем се префрла на interrupt или bulk протокол, а до сега работи со command protocol. И тука дури се префрла на соодветниот endpoint и поставува комуникациска брзина спорд тоа што му го пратил уредот. Ете тука може да се интервенира во драјверот, каде ако нема потреба од bulk трансфер и голема брзина (пример за печатач) може да се исклучат тие опции и да пројде комуникација и на 100 метри. Што ке ти е 40MB/s на принтер кај кој една страна е 200-500KB а и онака на принтерот му се потребни 3-4 секунди за да тргне со работа а и со најмала брзина на комуникација ке се префрли една страна преку USB за 1mS. На сликата може да се види дека ке има и има неуспешни трансфери, па тоа го има и кога нема ни кабли, но сето тоа се ретрансмитира и се е ОК (како на сликата). Не е прикажано до најмал детал целата комуникација, има таму некои ACK, NAC, Nyet и слично но сега нема да ги дискутираме. Патем како што веќе кажав, многу значи во каква средина се прави комуникацијата и највеке зависи од квалитетот на каблите. Јас сум имал прилика да видам USB кабел со должина од 100m кој без ништо посебно, само кабел, добро оклопен, со прилагодени импеданси за 48MHz да си функционира беспрекорно. Мене можеби случајно ми се погодиле каблите, на некој друг не, но сепак 2 кабли не е препорачана опција за диференцијална врска (USB конекцијата е многу слична на RS485, RS422, само што е многу побрза, а знаеме дека на пример RS485 само со една плетенка без никаков оклоп е предвиден за комуникација на 1.2Km). Најдобрата работа е Плетенка, оклопена, со прилагодени импеданси, може да комуницира сигурно на 50 па и повеќе метри.

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Одг: Како да направите USB конекција на 20 метри
« Reply #12 on 15.03.2011, Tuesday, 01:19:37 (Edited 15.03.2011, Tuesday, 01:21:58) »
Еве ова го имам направено на 30 метри кабел за WIFI антена ми требаше која беше на терасата и работеше беспрекорно

Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/How-to-Extend-yout-USB-using-UTP/
Quote from: Администрација
Кодирај линкови !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Свака част! Мене печатар ласерски Самсунг 1640 ме з... кога треба да го приклучам на два обични ( а квалитетни кабли!) од по 5 м! Логика можеби има или нема ,ама со даденава шема работи во една фирма на 60 м оддалеченост од компјутерот!! Логика????!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
60m супер! Ако може да се направи некој примопредавател на 433MHz па да имаме и Wireless USB
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.