Author Topic: Првиот детски basic компјутер од 1980 година  (Read 516 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Првиот детски basic компјутер од 1980 година
« Opened on 19.12.2010, Sunday, 02:40:09 (Edited 20.12.2010, Monday, 01:39:10) »
prevodot e na google eden basik kompjuter za deca od 1980godina PreComputer. процесорот на единицата е Z-80 клон, на Toshiba TMPZ84C00AP..видливо означени Видео технологија (VTech) ROM-от на матичната плоча која содржи вграден  игри во предметите како историја, географија, и науката, калкулатор функционалност, Бесилка и за пишување се разбира. Еден од копчето опции за PC1000 е "Компјутер ударна", која ви овозможува да се погледне во девет вграден примерок основни програми или програма во "pre-Основен 1,0" себе. Иако дваесет PC1000 на е-лик, една линија LCD екран е прилично ограничувачки, тоа е уште една силна функција која е забавно да се игра со. QWERTY тастатура со вметнување и бришење на клучевите.
Z33MK

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Prviot detski basik kompjuter od 1980godina
« Reply #1 on 19.12.2010, Sunday, 10:34:30 »
хаха јас имам дома од zilog z80-ка
и ми фали сега некоја рам ром ова она некоја влезно излезна единица и ќе си направам некој ваков компјутер
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Prviot detski basik kompjuter od 1980godina
« Reply #2 on 19.12.2010, Sunday, 11:06:58 »
Во 1981 година сам си направив ЗХ 81 од Синклер и го платив безмалку како Томос моторче :DОдприлика толку беше соодносот! ;) Го купив преку некоја Словенечка фирма и го платив во девизи.Беше поврзан на мало Искра Трим ТВ и на него врзував касетофон ( моно) Филипс .Касети со програми и игри имам некаде сеуште,а самиот компјутер  мислам дека стои во некоја картонска кутија.Само е без 7805 (кое изгоре!прегреа ;) и тастатурата беше фолиена и почна да не фаќа секаде подеднакво. Потоа купив Спектрум,па Амига,а првата 386-ка ја купив половна во 1989 година! Не зачував ништо од тоа освен оној првиот ZX 81! :(

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Prviot detski basik kompjuter od 1980godina
« Reply #3 on 19.12.2010, Sunday, 15:55:52 »
 Bravo za Devil  i za Batka cuvajte  gi toa e istorija i jas imam nekoi delovi za zx81 a imam uste Micro bee avstraliski ima vnatre kalk ,word,print,comunikacija  i drugi programi bese vo toa vreme za novinari,programite bea vo eprom  so 200nanoskundi brzina ,posle imam uste nekoi od toa vreme ama tesko se naogaaat pomegu tolku elektronika
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Prviot detski basik kompjuter od 1980godina
« Reply #4 on 19.12.2010, Sunday, 16:03:07 »
Мене прв компјутер ми е Commodore 64, мислам дека и он имаше Z80 процесор. Како и да е, го чувам, само што не можам да го најдам, кај вујко ми некаде во шупа е :S. Сакав со него нешто да правам (имаше на една страна еден проект за MIDI инструмент направен со преправан Commodore 64), но бидејќи не го најдов, ништо, остана само како идеја :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."