Author Topic: Проблем со напојување  (Read 4130 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Проблем со напојување
« Reply #30 on 19.12.2010, Sunday, 15:56:39 »
Ок колеги,јас забааев со ова оверклок(ми го испра мозокот)и заборавив да ви пишам за проблемот ;D.Не,не се оправи pc-то со ресет на BIOS-от...3-4 пати му направив ресет и пак истото,си тера по негово,па морам да го гасам од оној прекидачон за напајањето што е :D ;).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: Проблем со напојување
« Reply #31 on 06.05.2011, Friday, 21:50:46 »
дечки сега вака имам напојување од компјутер 200 вати дај кажете како да го стартувам напојувањето од компјутер на кои жици треба да поврзам потрошувач за да се стартува напојувањето и што да ставам како трошач како на пример сијаличка некоја итн позз
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со напојување
« Reply #32 on 06.05.2011, Friday, 21:52:21 »
дечки сега вака имам напојување од компјутер 200 вати дај кажете како да го стартувам напојувањето од компјутер на кои жици треба да поврзам потрошувач за да се стартува напојувањето и што да ставам како трошач како на пример сијаличка некоја итн позз

ATX или AT напојување?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со напојување
« Reply #33 on 06.05.2011, Friday, 21:55:32 »
На оној голем конектор кој оди на матичната спои ги на кратко зелената и црната жица и ако е исправно ке тргне (ова е за АТХ напојување)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: Проблем со напојување
« Reply #34 on 06.05.2011, Friday, 21:56:42 »
незнам какво е а и не пишува  ;D а по што можам да проверам какво е и која е разликата на поврзување ?
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со напојување
« Reply #35 on 06.05.2011, Friday, 21:59:59 »
Еве како изгледа АТХ кабелот

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: Проблем со напојување
« Reply #36 on 06.05.2011, Friday, 22:05:08 »
кај мене е како на 2 слика верзија 1.0 е сега кај мене нема зелена жица а на местото кај што треба да е зелената има сива жица дали е тоа исто
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со напојување
« Reply #37 on 06.05.2011, Friday, 22:09:37 »
Гледај ја правилно сликата и не е битно каква боја е 4 жица од страна на оној пластичен осигурувач на конекторот.По некое правило таа жица е зелена боја ,ама ако е друга боја тоа е тоа!

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: Проблем со напојување
« Reply #38 on 06.05.2011, Friday, 22:25:51 »
кој ли ке е проблемот ги споив 4 зица и црната и заврти моторчето 1 секунда и застане исто е и со волтажата 5 и 12 волти имаат по 1 секунда и се исклучат
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со напојување
« Reply #39 on 06.05.2011, Friday, 22:53:43 »
кој ли ке е проблемот ги споив 4 зица и црната и заврти моторчето 1 секунда и застане исто е и со волтажата 5 и 12 волти имаат по 1 секунда и се исклучат

Можно е да се активира заштитата, изгледа не е исправно напојувањето :S. Сигурен си дека ја краткоспојуваш жицата број 4 (на сликата од batka, ќе дојде пин број 14, според распоредот на пиновите) за GND (било која црна жица)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: Проблем со напојување
« Reply #40 on 06.05.2011, Friday, 23:01:06 »
да точно е повржано можно е да е некоја заштита пошто на довод напојувањето пред да го пуштам има некои си 200 ома что е добро а кога го пуштам после си има некои 200 килооми и после некое време пак се врати на 200 ома што ке биде до заштитата 
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми