Author Topic: USB TO PS2  (Read 947 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
USB TO PS2
« Opened on 04.10.2010, Monday, 00:01:38 (Edited 04.10.2010, Monday, 00:07:17) »
Дечки да не имате како шема за поврзување на конектор од типот usb to ps2  :).Купив една тастатура,ама без да знам сум земал со усб приклучок,а мојов компјутер не ја прима тастатурата врска неам зошто.Како оперативен систем користам windows 7 и божем автоматски наоѓал драјвери ама ништо.До вчера користев еден конектор купен во еми медиа за 40 денари ама ете на конекторот му дојде судниот ден  ;D и се извади едниот дел,тој делот ps2 па сега ми треба шема за поврзувањето на конекторот па да го поправам :D.Барав по нет ама ништо,најдов една шема го поврзав според таа ама ништо не бидна само трепкаа лед диодите кога ќе го притиснев левиот клик од маусот,а ни едно копче не реагираше. :D

Edit:незнам како иде може е и обратно,конекторот беше влез усб излез пс2 ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: USB TO PS2
« Reply #1 on 04.10.2010, Monday, 01:46:53 »
Би ти препорачал нов конектор/конвертор да си купиш, не се исплати да бараш шема (евтини се конверторчињата), може и да се случи да го изгориш PS/2 контролерот, па после да мораш да ја поврзуваш тастатурата преку USB :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: USB TO PS2
« Reply #2 on 04.10.2010, Monday, 07:33:42 »
Малечко..има адаптерчиња од УСБ то ПЦ2 ,побарај во секој дуќан за компјутери ги има.Дојди до Велес го добиваш бесплатно ;) :D

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: USB TO PS2
« Reply #3 on 08.12.2010, Wednesday, 18:57:19 »
провери во БИОС-от дали има опција за тастатура на УСБ

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: USB TO PS2
« Reply #4 on 08.12.2010, Wednesday, 23:00:25 »
Jaс користам такво нешто за маусот и слободно ке ти кажам дека можеш и сам да си го направиш бидејки контактите од PS2 со тие на USB се дирекно  споени...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: USB TO PS2
« Reply #5 on 09.12.2010, Thursday, 15:35:11 »
Jaс користам такво нешто за маусот и слободно ке ти кажам дека можеш и сам да си го направиш бидејки контактите од PS2 со тие на USB се дирекно  споени...

Искрено, никогаш не сум отворил таков конвертор, ама претпоставував дека ќе има барем едно коло кое ќе „преведува“ команди од USB на PS/2. Како и да е, штом нема, претпоставувам дека тоа го прави софтверот во PC-то (ако се директно врзани контактите), едноставно маусот праќа команда до PC-то, софтверот приметува дека е маус, „аха, значи некој ми приклучил PS/2 маус на USB, ОК, значи треба команди да преведувам и да ги прерутирам од PS/2 портот на USB портот“, ваљда некако така е изведено :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: USB TO PS2
« Reply #6 on 09.12.2010, Thursday, 15:48:40 »
Не се Дх-ер баш директно поврзани : клок имаш,дата,+ и - ,маса на маусот.Треба клокот и дата правилно да ги споиш на УСБ-то . Наједноставно е со готов адаптер,ама сега ке погледам и ке ставам некоја сликичка ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: USB TO PS2
« Reply #7 on 09.12.2010, Thursday, 18:20:24 »
Не се Дх-ер баш директно поврзани : клок имаш,дата,+ и - ,маса на маусот.Треба клокот и дата правилно да ги споиш на УСБ-то . Наједноставно е со готов адаптер,ама сега ке погледам и ке ставам некоја сликичка ;D

Мислам дека под директно мислел на тоа дека нема некаков тип на конверзија на сигналот, значи нема електроника во конверторт, мислам дека на тоа мислел ;) (ако е ова точно се разбира) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: USB TO PS2
« Reply #8 on 09.12.2010, Thursday, 20:29:41 »
не бе, баш директно... а мислам дека цената на вакво нешто беше 70-80 денари пред некоја година... сега не знам. Иначе со униметар имам видено дека се директно споени, ако сакате ке ви кажам која со која е споена па да си направите ако имате машки УСБ и женски PS2 џек
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: USB TO PS2
« Reply #9 on 09.12.2010, Thursday, 20:44:20 »
не бе, баш директно... а мислам дека цената на вакво нешто беше 70-80 денари пред некоја година... сега не знам. Иначе со униметар имам видено дека се директно споени, ако сакате ке ви кажам која со која е споена па да си направите ако имате машки УСБ и женски PS2 џек

Мислам дека ги има тие шеми на pinouts.ru ;). Баш сега ќе побарам ;) ;D.

Да, еве ја најдов страницата ;) ;D.

Code: [Select]
http://pinouts.ru/InputCables/usb_ps2_mouse_pinout.shtml
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."