Author Topic: Kako да отворам HP лаптоп ?  (Read 787 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Kako да отворам HP лаптоп ?
« Opened on 12.01.2011, Wednesday, 13:22:33 »
Имам хп 4515s лаптоп, па закам да го зачистам кулерот. На цел лаптоп нема ниту еден штраф однадвор, па ако знае некој да ми каже како да го отворам, без употреба на прекумерна сила(маање чекич налостување со штрафцигер, сечење). Фала.

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #1 on 12.01.2011, Wednesday, 13:27:42 (Edited 12.01.2011, Wednesday, 13:29:24) »
Имам хп 4515s лаптоп, па закам да го зачистам кулерот. На цел лаптоп нема ниту еден штраф однадвор, па ако знае некој да ми каже како да го отворам, без употреба на прекумерна сила(маање чекич налостување со штрафцигер, сечење). Фала.

Remove any potential static discharge by earthing yourself on a nearby grounded metal object.
Remove the power adapter and battery from the unit.
Turn the unit upside down.
Unscrew the 7 screws located in the battery bay.
Unscrew the 2 screws located on the rear of the unit.  These are hidden and located behind two black circular adhesive covers about 2.5mm in radius. These screws are only accessible if the laptops screen is closed.
Turn the unit back over and open the LCD screen all the way.  You will now need to use a little force to open up the rear bezel.  This bezel is the plate that holds the power button near the base of the LCD panel, lift up starting from one edge and working your way towards the other.
Once the bezel is removed remove the two screws currently securing the keyboard.
Remove the keyboard by applying some downwards pressure and sliding towards the rear of the laptop.

Ова би требало да ти помогне, овие лаптопи се малце поспецифични затоа и многу малку инфо има за нивно растурање

во секој случај ке треба целосно да го расклопиш како скоро сите хп лаптопи што ги имам растурано

Се надевам ти помогнав барем малку

и со срека )

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #2 on 12.01.2011, Wednesday, 13:30:38 »
да да зафркнати се. Ај ке робам вака да вида шо ек направам.. Фала.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #3 on 12.01.2011, Wednesday, 17:56:30 »
so pravosmukalka odnadvor ke povlece se,sum otvaral mnogu laptopoi aama prasina ic nemase
Z33MK

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #4 on 12.01.2011, Wednesday, 18:05:32 »
и мене ми треба совет како да ги поправам држачите на екранот од мојот лаптоп
ако воопшто се поправаат или се замануваат ?

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #5 on 12.01.2011, Wednesday, 18:32:36 (Edited 12.01.2011, Wednesday, 18:34:26) »
so pravosmukalka odnadvor ke povlece se,sum otvaral mnogu laptopoi aama prasina ic nemase
Правосмукалка кај хп лаптопи претежно не помага бидејки ребрата се премногу тесни и најчесто има несшто слично на тепих од прашина и правосмукалката нема доволно моќност да го повлече но секако може да се проба. сите хп лаптопи кои сум ги отварал до сега морале скроз да се отворат и исцистат а најчесто да се замени и пастата бидејки е засушена и перформансите и се намалени

@gladiator зависи каков е проблемот со држачите. тие најчесто пукаат по средина и скоро и да е невозможно да се поправат освен ако  знаеш како да завариш алуминиум(барем мене ми изгледаат како да се од алуминиум а не некоја легура) друг проблем со нив е олабавени штрафчиња, овој проблем е почест отколку скршен држач и со само нежно затегање држачите се вракаат во форма но далеку од тоа дека ке бидат како кога биле нови поради wear and tear, но доколку се скршени може да се заменат со тоа што ке мора да најдеш соодветна замена на интернет, кај нас ретко се наоѓаат.

се надевам ти бев од помош и со срека во обидот )

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #6 on 12.01.2011, Wednesday, 18:39:31 »
ok фала за одговорот значи најпрво да го отворам да видам за што се работи можеби ке имам срека да се одпуштени штравчињата  ::)

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #7 on 12.01.2011, Wednesday, 18:44:07 »
ok фала за одговорот значи најпрво да го отворам да видам за што се работи можеби ке имам срека да се одпуштени штравчињата  ::)
Епа доколку неможеш да осетиш преку отварање на дисплејот дали некој држач е скршен јас би рекол дека се олабавени штрафчињата.

кога го отвараш пази на каблињата кои се најчесто zif и лесно се поместуваат

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #8 on 12.01.2011, Wednesday, 22:42:54 »
и на крај се е во ред операцијата е упешна  ;D








Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #9 on 12.01.2011, Wednesday, 22:44:48 »
значи до шрафовите било работата?-А гледам нови дупки избуши за нови шрафови или нешто друго е тоа?

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #10 on 12.01.2011, Wednesday, 22:56:52 (Edited 12.01.2011, Wednesday, 22:59:50) »
Значи имаше мала забуна  :)
јас мислев дека имаш хп лаптоп кај кој држачите не се од овој тип и скоро невозможно е да се поправат  :)
додека еве кај асус е различен случајот

честитки за добро завршената работа  :)

@ Skolls според сликиве асус користат некој вид на нитни така да он наместо тие нитни ставил штрафчиња

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #11 on 12.01.2011, Wednesday, 23:01:36 »
а,ок тогаш

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Kako да отворам HP лаптоп ?
« Reply #12 on 12.01.2011, Wednesday, 23:08:13 »
не немаше штрафчиња некакви нитни имаше и беа прецвикани од левата страна а лизкачот беше блокиран па затоа највероватно се имаа цвикнато но немав нитни и затоа ставив штрафчиња а нитните можеш да ги видиш на четвртата слика тие се оригиналните но за кратко време ке мора да ги сменам и нив затоа што имаат лувта или можеби пред кинење се  :-[