Author Topic: Преинсталација на windows 7 во windows XP  (Read 848 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колеги ај кажете,вие по искусните со компјутери дали може да се инсталира нов windows,ама без да се избришат фајловите после реинсталацијата.Јас имам windows 7 па сакам да го преинсталирам оперативниот систем и да ставам windows XP,ама без да се избришат програмите од седмицата.Може да се направи тоа или јок? :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Најдобро е ако ги имаш инсталационите фајлови. Јас не би ти препорачал таква ре-инсталација на win. Направи формат на Ц па наново инсталирај.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Downgrade на оперативниот систем од Win7 на WinXP не можеш да направиш без format, не дозвволува оперативниот систем :S.

Исто така, ако не играш многу игри (особено не најновите), би ти препорачал да ставиш Win Server 2003, многу постабилен е од XP, истиот интерфејс го има и „јаде“ помалку ресурси од XP, единствен проблем е тоа што некои игри го препознаваат оперативниот систем како Win Ver 5.2 (XP е Win Ver 5.1), па не сакаат да се инсталираат (не дека нема да ги пушти, туку тоа е чисто политика на Microsoft и на производителите на игрите).

Ако сакаш подетално да ти кажам која инсталација да ја искористиш, пиши ми PM, ќе ти кажам каде да ја најдеш, не смеам да пишувам за тоа на форумов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Па не сум многу по игрите,само да земам усб од некој другар некое од 8Гб па да префрлам некои шеми и документи па ќе ти пишам за тој windows-от 2003. ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ОК, ќе ти објаснам се преку PM ;). Не е проблем ;). Само инструкциите што ќе ти ги дадам следи ги детално и нема да имаш проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ОК, ќе ти објаснам се преку PM ;). Не е проблем ;). Само инструкциите што ќе ти ги дадам следи ги детално и нема да имаш проблем ;).
Добро шефе. ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline kosturon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Одг: Преинсталација на windows 7 во windows XP
« Reply #6 on 29.10.2010, Friday, 01:04:06 (Edited 29.10.2010, Friday, 01:44:23) »
Јас инсталирав врз Win7 виртуелен оперативен систем WinXP и си работи супер. Треба да одиш на овој линк ама ке ти бара верификации дали ти е оригинал или не. Не е битно ке си прочиташ сам. Јас имам оригинал Win7 ама ми ребаше WinXP и да ти кажам го решив супер проблемот. Еве ти го линкот да провериш:
Code: [Select]
http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx Со ова се ке ти остане и ништо нема да ти фали од стариот оперативен. Само ти треба екстра рам меморија.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас инсталирав врз Win7 виртуелен оперативен систем WinXP и си работи супер. Треба да одиш на овој линк ама ке ти бара верификации дали ти е оригинал или не. Не е битно ке си прочиташ сам. Јас имам оригинал Win7 ама ми ребаше WinXP и да ти кажам го решив супер проблемот. Еве ти го линкот да провериш: http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx Со ова се ке ти остане и ништо нема да ти фали од стариот оперативен. Само ти треба екстра рам меморија.
Ok,jас се снајдов.Го инсталирав оперативниот систем Windows Server 2003 и супер е,а воедно и брз. :D ;)

П.С:Кодирај го линк-от ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас инсталирав врз Win7 виртуелен оперативен систем WinXP и си работи супер. Треба да одиш на овој линк ама ке ти бара верификации дали ти е оригинал или не. Не е битно ке си прочиташ сам. Јас имам оригинал Win7 ама ми ребаше WinXP и да ти кажам го решив супер проблемот. Еве ти го линкот да провериш:
Code: [Select]
http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx Со ова се ке ти остане и ништо нема да ти фали од стариот оперативен. Само ти треба екстра рам меморија.

Virtual PC не го „мирисам“ многу многу, далеку повеќе подесувања има во VMware ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kosturon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Дефинитивно има VMware, поентата ми е дека ако имаш Win7 со податоци за да не ги изгубиш а и сосема легално може да си инсталираш WinXP и да си завршиш секаква работа.
Ова со официјалнов софтвер го кажувам дека генерално јас све користам на дуќан па за да немам проблеми имам оригинал софтвери.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова со официјалнов софтвер го кажувам дека генерално јас све користам на дуќан па за да немам проблеми имам оригинал софтвери.

Јасно јасно, ;), мада и со тоа нема да се има проблеми кога ќе истече договорот на владата со Microsoft (во 2012-та) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."