Author Topic: Fn копче  (Read 1492 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Fn копче
« Opened on 19.09.2010, Sunday, 23:20:52 »
На Eee PC инсталирав Windows 7 и не ми работи Fn Key за контролирање на јачината на гласот. Решение?  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Fn копче
« Reply #1 on 19.09.2010, Sunday, 23:31:24 »
Fn key... јас мислев дека само notebook-овите имаат Fn key, не знаев дека и PC-ињата имаат...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Fn копче
« Reply #2 on 19.09.2010, Sunday, 23:43:53 »
Она Еее РС не се тие малите лаптопчиња на ASUS што ги даваа по школите?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Fn копче
« Reply #3 on 19.09.2010, Sunday, 23:47:21 »
Тоа Windows седмицата е доста добра но и доста лоша јас ја имам и ми прави доста проблеми.Во врска со порблемот види да не е заглевено или има нешто внатре,види да не е изместена гумичката под копчето рашччкај :D ќе најдеш што е. ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Fn копче
« Reply #4 on 19.09.2010, Sunday, 23:50:54 »
Не е до ништо хардверско,софтверски проблем е и ја се имам сретнувано со истиот проблем

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Fn копче
« Reply #5 on 19.09.2010, Sunday, 23:54:07 »
Не е до ништо хардверско,софтверски проблем е и ја се имам сретнувано со истиот проблем
Штом колегата вика дека е софтверски види некои драјвери или нешто друго да не треба пробувај ќе најдеш што е,мора да има решение ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Fn копче
« Reply #6 on 19.09.2010, Sunday, 23:56:47 »
Она Еее РС не се тие малите лаптопчиња на ASUS што ги даваа по школите?

Јас пак мислев дека тоа „Еее“ е нешто грешка во куцање ;D. Затоа и помислив дека станува збор за PC.

И јас се сложувам со z33dgm, мислам дека е софтверски проблем. Не сум се сретнал до сега со овој проблем при инсталација на Win 7, ама имало некои слични проблеми (power button не работи, не работи shortcut-от за wireless картицата, и некои слични).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Fn копче
« Reply #7 on 20.09.2010, Monday, 07:51:52 »
A бе не е ништо хардверски, драјвери треба да се снимаат некакви или треба да се уклучи нешто во административните алатки...

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Fn копче
« Reply #8 on 20.09.2010, Monday, 14:00:44 »
Спуштете драјвери и се што е пропратен софтвер од страната на производителот. Е ако нема уште за win 7 жалам.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Fn копче
« Reply #9 on 20.09.2010, Monday, 17:28:56 »
Во принцип, со update на оперативниот систем треба да ди ги најде и тие драјвери (ако е проблемот до драјверите, мада мене ми се има случено да најде се од devices, и пак на крај определени функции да не работат, зошто, не знам, тоа е тоа, Windows...), ама треба да е лиценциран оперативниот систем (или серверот барем да мисли дека е лиценциран ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Fn копче
« Reply #10 on 20.09.2010, Monday, 18:05:52 »
Проблеми за седмицата има многу повеке отколку сто мислите!Препорачувам ХР за нив ,има помалку *багови*.Со 7-цата не работат повеке работи,во фаза сме на решавање.Освен тоа, има нова надградба и за ЕДУБУНТУ.На Македонски е и подобро работи мултимедијата(камера,Мрежа итд.) со неа.Со 7-цата има проблеми,бидејки драјверите не се изгледа компатибилни како што треба.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Fn копче
« Reply #11 on 20.09.2010, Monday, 18:39:20 »
 може ли да се штити самиот софтвер , па блокира куп работи, само да се откажеш од него?
не работи ператски со други зборови ? :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Fn копче
« Reply #12 on 20.09.2010, Monday, 18:40:58 »
Пробано е и со лиценциран софтвер  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Fn копче
« Reply #13 on 20.09.2010, Monday, 21:42:27 »
може ли да се штити самиот софтвер , па блокира куп работи, само да се откажеш од него?
не работи ператски со други зборови ? :)

Треба да изгасиш UAC за да ти дозволи администраторски привилегии ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Fn копче
« Reply #14 on 20.09.2010, Monday, 22:46:32 »
Го лиценцирав, симнав update-и и пак ништо. Да не треба да се уклучи нешто во Computer menagment?