Author Topic: Како да поврзам два компјутери на еден монитор?  (Read 1984 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Ми треба помош,имам еден ЛЦД монитор на работнава маса,и два десктоп компјутери односно куќишта,ми треба совет како да ги поврзам двата компјутери на еден монитор,односно двата компјутери да работат, а по потреба да земам слика (излез) од било кое куќиште без да сменувам насекое вга кабле.има такво кабле да се купи,свич, преклопник или незнам што треба да се изработи нешто или ?
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
KVM switch, keyboard, video and mouse.
Жан

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
супер фала Жан,видов сега на ebay што е тоа,да не има овдека некаде да се купи или да порачувам од ebay.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Би требало да има во секоја подобро снабдена продавница за компјутерска опрема.
Жан

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
KVM switch-от вршеше добро работа кога на VGA излезот немаше I^2C комуникација помеѓу мониторот и PC-то. и Xp оперативен систем. Ако користиш различни монитори и Win7 или понов тогаш при секое преклопување на KVM switch-от оперативниот систем јово на ново ќе го детектира новиот монитор, па ќе менува резолуција, па некои дијалози.....налет... Дури и со монитори со иста резолуција сум ги имал истите проблеми. Тоа се моите искуства а ти како сакаш. Друго, кабли за KVM имаш во Анхоч , ама не земај од тие комбинираните. Видеото е не е добро и не ќе можеш нормално текст да читаш.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
MURO, за ова не сум знаел, јас уште користам Windows XP и немам никакви проблеми со него.
Жан

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
МУРО-значи спомнуваш различи монитори јас сакам да користам еден монитор значи постојано е еден ист едно постојано куќиште,незнам баш што windows,и едено променливо куќиште односно различно,и значи сњичот може проблеми да прави со резолуцијата или незнам што,тогаш нешто да се изработи со VGA каблите со преклопник или......незнам има електроника за разделувње VGA или не во самиот свич,значи еден монитор тастатури и глушец си има секој посебно компјутер.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Да, имаш право, малку бев нејасен. Јас имав намера да користам 2 компјутера на една конзола (монитор + kbd+mouse) . Едниот -за работа а другиот само за online филмови и концерти на ЛЦД телевизор.  Идејата ми беше од ист монитор и тастатура да го одберам клипот па да го пуштам на LCD телевизорот и пак да се вратам на првиот копјутер (работниот). Проблемот беше што на оној мултимедија- компјутерот имав VGА сплитер еден крај кон KVM свичот а другиот кон LCD -то. Значи so browser-от одбирам клип, го пуштам да вози, ја префрлам конзолата и продолжувам со работа а слика имам на ТВ -то.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да поврзам два компјутери на еден монитор?
« Reply #8 on 20.11.2015, Friday, 10:25:26 (Edited 20.11.2015, Friday, 14:07:12) »
Ти бараш вакво нешто

Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/store/product/2-Port-VGA-Monitor-LCD-PC-Video-Sharing-Switch-1-Monitor-to-2-PCS/601043_350830591.html
Работи во два мода ,види слика


Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Како да поврзам два компјутери на еден монитор?
« Reply #9 on 20.11.2015, Friday, 14:34:19 (Edited 20.11.2015, Friday, 22:14:40) »
Ете баш тоа ми треба Батка -кратко и јасно,но ова во Мк. не можеш да го купиш преку алиехпрес.да не имаш батка вакво нешто во продавница кај тебе?

Споено мислење: [time]20 Ноември 2015, 14:53:21[/time]
Уф бе БАТКА после толку време ме потсети дека јас и имам вакво нешто но е data box swich еве слики,па да направам само дата во VGA каблина и ништо друго мислам не ми треба,е сега незнам дали да купам кабел VGA-VGA па да ги скинам краевите или се продава кабел ваков на метро бидеќи досега немам земано. и на една страна VGA  на друга за во swich -от.Ова ми беше купено од на буљак за 50 ден. пред 2-3. год.

Слики со таква големина не се ставаат директно на Форум!

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 ;D  Не ,немаме одамна,не се бараат воопшто! 8)За 7$ се исплати да си набавиш ,а не се исплати да го правиш.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Lux, не вреди да се замараш, за 7-8 долари купи си готов уред.
Жан