Author Topic: WIFI Антена 0-50км  (Read 1478 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
WIFI Антена 0-50км
« Opened on 21.04.2014, Monday, 21:39:12 (Edited 22.04.2014, Tuesday, 02:13:22) »
Здраво, слушнав дека постоеле антени со кој може да фаќаш вифи кое е подалеку од антената до кај 50км. Наједов една на ЕБАЈ
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/20dBi-18dBi-Yagi-WiFi-Antenna-N-FEMALE-Long-Range-High-Gain-Booster-Directional-/141258665878?pt=US_Networking_Boosters_Extenders_Antennas&hash=item20e3ac2f96но незнам на колкаво растојание би успеало да фати. Дали може некој да ми каже нешто во врска со овие антени и да ми даде линк од ебај на антена што фаќа на што е можно поголемо растојание. Цена до 30 40 $


Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #1 on 21.04.2014, Monday, 21:57:39 (Edited 21.04.2014, Monday, 22:09:43) »
Ваквите антени успеале да достигнат далеку, ама на отворено. Тестирани се од брег до остров на поголемо растојание. А дека 50 км ќе фати нема шанси. За да фати толку далеку треба да има оптичка видливост инаку не. А каде имаш 50 км оптичка видливост? Ниеден рутер не „фрла„ сигнал на 50 км, па не знам каква антена и да има. Ова е насочена антена и има две намени. Можеш да ја користиш како антена за прием и како антена за предавање, доколку ја поставиш на рутер односно како надворешна антена ако сакаш на некој подалечен комшија да му дадеш интернет. Нема шанси од Битола да добивам интернет со таа антена од Прилеп па што сака нека е. Оваа антена има големо засилување, сепак не е тоа што мислиш.

П.С. и не е тоа ЕБАЈ, туку ИБЕЈ (Ebay)

П.П.С. Кодирај линкови
Hams do it! With Frequency

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #2 on 21.04.2014, Monday, 22:22:43 »
Колку км би успеала оваа да дофрли интернет? на отворено, и што можам да користам нешто со две сателиткси да праќам интернет од едно на друго место?

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #3 on 21.04.2014, Monday, 23:05:46 »
Во секој случај ако имаш оптичка видливост ќе стигне далеку. во градски услови најверојатно 500-1000м
Hams do it! With Frequency

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #4 on 21.04.2014, Monday, 23:28:33 »
А што да користам за поголеми далечини??

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #5 on 21.04.2014, Monday, 23:36:39 »
нема шанси за подалеку, тие 500-1000 метри се теоретски во градски услови. Со оглед дека рутерите се со снага која се мери во миливати тешко дека ќе постигнеш некаков голем резултат.
Hams do it! With Frequency

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #6 on 21.04.2014, Monday, 23:48:03 »
Што мислиш за Nano Loco M5 ? со една праќаш со друга примаш интернет? колку би фатиле тие ? мора да има некое решение за пренос на интернет на поголеми далечини.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #7 on 21.04.2014, Monday, 23:55:58 (Edited 21.04.2014, Monday, 23:57:48) »
Не знам што повеќе да кажам. Не постои рутер што ќе ги задоволи твојте очекувања. За да пренесеш интернет на ептен големи далечини во градски услови рутерот треба да има снага најмалку 100 вати, а на 2400 мегахерци со таа снага ќе испжиш се живо пред антената. Секој човек што ќе се најде околу антената ќе биде испржен како чипс или како во микробранова печка.
Hams do it! With Frequency

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #8 on 21.04.2014, Monday, 23:58:02 »
Z31GH, во битола имам само на едно место заприметено таков пренос на долги растојанија, се разбира има оптичка видливост, од тумбекафе до фото-напонската централа во Егри, преку истата праќаат лајвстрим од видео надзорот со HD резолуција :), и плус преку истата се надгледува и системот, се разбира има и таму систем за истото

Ама па имаат вложено прилично многу во опремата, насочени антени се користат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #9 on 22.04.2014, Tuesday, 00:04:47 »
Ако се работи за голема далечина, можно е и да имаат засилувачи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #10 on 22.04.2014, Tuesday, 00:07:06 »
@Devill i Dx-er
Мислам дека знам за што зборуваш. Ако се тие што мислам, истите имаат поставено репетотори на одредени локации за да го засилуваат сигналот. Имам еден братучет кој живее во Битоско Оризари, пола битола ја покрива со интернет и на селата им дава. Сепак тој на многу куќи низ градот има поставено репетитори (тие што му дозволија да постави репетитор им дава бесплатен интернет) Така стигна и до селата. Сепак репетиторите за интернет се скапа работа, тој ги контролира сите од дома. Низ пола битола ја има мрежата UltaNet. Ама тој е фирма. Ова што го бара Јовичар не е тоа.
Па ок, постои можност и тој да постави репетитори, ама тоа не е обичен AccessPoint каков што има да се купши во алфа електроник. Тие се репетитори за надворешна употреба, заштитени од надворешни влијанија како и заштита од громови. Човекот вложе неколку десетици илјади евра во бизнисот.
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #11 on 22.04.2014, Tuesday, 01:19:37 »
Самиот наслов кажува дека  тој што прашува  нема  никакви познавања.Ова е исто резулат на огласи од типот -*продавам    WIFI Антена со домет 50км  ! * Прво,антената нема домет,за дометот се задолжени приемникот и предавателот  .Тоа е веќе цел систем.Антената има свое појачување ,ама за  WIFI е најважна оптичката видливост, околните сметњи   и најбитното  - кои уреди ке бидат приклученина антената.Со  WIFI Антена во реални услови се постогнува домет до 2 км,но со одредени предуслови.Она 50 Км заборавете го како бројка во реални услови кај нас.                   

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #12 on 22.04.2014, Tuesday, 08:36:30 »
за домашни услови во самоградба каква е она антена со трапови ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: WIFI Антена 0-50км
« Reply #13 on 22.04.2014, Tuesday, 16:52:09 »
Антената со трапови не е усмерена антена,ами има кружно зрачење,барем она за која мислам дека прашуваш,составена од делови на коаксијален кабел,поврзан меѓу себе.За големи растојанија се прават строго усмерени антени кои се во домен на оптичка видливост ( да се гледаат ).Сепак 50 км е мислова именка,како што се кажа без помош на други ,дополнителни уреди кои рефлектираат и појачуваат сигналите.