Author Topic: Проблем со flash меморија (или со PC?)  (Read 1258 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Значи вака, еднаш нешто брат ми си играше со flash меморијата и и го скрши USB конекторот, јас го прелемив и се работеше перфектно, но еден ден видов дека пиновите од конекторот се слаби и се виткаат, па одлучив да ставам супер-лепак, ја збрка работата и се беше перфектно, го однесов на часот по информатика, и си пренесов податоци... Кога го вратив дома и го вклучив на мојот компјутер, не добив никаква повратна информација, меморијата не светна, компјутерот не ја детектираше, неа ја тестирав и на TV-то, го пушташе филмот и се... Сега дали може некој да ПРЕТПОСТАВИ во што би можел да биде проблемот?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Си ја направил најглупавата можна работа.Можно е да е портот во краток спој или фали контакт на +/-.Не се замарај со него повеќе може да си направиш поголема беља.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Јас претпоставувам дека е до PC-то затоа што на друг компјутер работеше и светеше... А што е најглупавата работа? лемењето или супер- лепакот?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,ги уништува тенките водови.Ако е поради вирус барем ке свети.Отвори ја пластиката и види што има споено лепакот,ако се гледа.Побарај каде се спојуваат + и - 5V на плочата и оди директно на нив со усб кабел.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Има лепак само помеѓу пластиката и металот од конекторот, плочата е оддалечена 2 мм од местото на спојката со лепак. Значи не е до тоа проблемот...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако се сомневаш во РС то стави друг флеш или на УСБ кабел мери дали дава 5V.Провери и да не си ги исклучил УСБ портовите.Друго,понекогаш лепакот знае да направи и краток спој бидејки содржи некоја киселина .Провери го тој УСБ флеш и на друга машина и ако е иста ситуацијата фрли го во ѓубре.Сега се барем ефтини.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Јас и претходно ти пишав дека работеше на други уреди, ама и пред да пишеш ја поставив дијагнозата:
- меморијата не јавува дека е вклучена...
- кога го вклучам телефонот преку USB кабел не јавува полнење
- со мултиметар измерив 0 волти напон помеѓу двата пина за напојување...
- при разгледување на USB портот, најдов минијатурно магнетче кое правеше краток спој помеѓу крајниот лев пин и заземјениот метален дел.
- сеуште не работи, значи проблемот е до компјутерот, не дава напон ... Мислам дека магнетот направил некој проблем со тоа што предизвикал краток спој, но што е проблемот?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно си прегорел УСБ контролер за 5V.Ти реков врзи и некој друг УСБ стик па ке видиш дали работи портот.
И од каде сега магнет внатре?? :(

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Batka, се ќе научиме од овие децата, дури и дека магнет има внатре :)
Hams do it! With Frequency

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Ќе мора да ги зголемиме наочарите, слаба диоптрија имаат.   ;D ;D
Kilovolt ќе си купиш ново стапче, ќе си ја повториш постапката и тоа со магнетот малку беше “за добро расположение“бисерче. SMD елементите може некои личат на “магнетчиња“ ама ќе да се кондензатори, претпоставувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ти треба алат за прелемување на компоненти на матична плоча. Би ти препорачал да провериш дали има некои MOSFET-и околу задните USB порти. Можно е овие да се користат за напојување на USB уредите и тие да се изгорени, ама овие MOSFET-и не се одлемуваат со обичен леткум, ќе ти треба и SMD лемна станица.

Како и да е, ако си во можност, види дали има вакви MOSFET-и и ако има, извади ги и провери дали се исправни. Ако секој со секој пин од MOSFET-от јавува краток спој на beep-ер подрачје од унимер, MOSFET-от е изгорен и треба да се замени со нов.

Провери и дали работат како што треба front panel USB портите. Ако и тие не работат, да, најверојатно контролерот е изгорен. Ако USB портите не се контролирани од northbridge или southbridge, најчесто имаат посебен чип за контрола кој комуницира со еден од овие два (northbridge или southbrdige), а тој во него има и интегриран USB hub за front panel портите, така да, ако и тие не работат, најверјатно е изгорен контролерот за USB портите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Не бе луѓе, мене ми има паднато магнет па се залепил, не се глупирам... Од оние неодимиумските, малите цилиндрични со дијаметар од 2мм. Мислам за бубици ги користеа... Јас не ;) Само експерименти со магнетно поле си правам и мали хомополарни моторчиња, експериментирам со нив...
Ќе мора да ги зголемиме наочарите, слаба диоптрија имаат.   ;D ;D
Kilovolt ќе си купиш ново стапче, ќе си ја повториш постапката и тоа со магнетот малку беше “за добро расположение“бисерче. SMD елементите може некои личат на “магнетчиња“ ама ќе да се кондензатори, претпоставувам.
Имам, и тоа малку-поголемко искуство со СМД компоненти, не зе зафркавам... Тој магнетот беше влезен во внатрешноста, каде што се вметнува стикчето и правеше краток спој меѓу крајниот лев пин и куќиштето на портот, поради тој краток спој можеби изгорела некоја СМД компонента, не е ништо чудно...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Проблем со flash меморија (или со PC?)
« Reply #12 on 10.04.2014, Thursday, 11:36:08 (Edited 10.04.2014, Thursday, 20:30:01) »
Проблемот решен, една ГООЛЕМА мрава се пикнала во еден од задните USB-портови и ги краткоспоила скоро сите пинови, заради неа еден МОСФЕТ, како што кажа GigaWatt, беше малку зачаден, тоа ја објаснуваше миризбата кога го вклучував компјутерот ;D ... Го одлемив со обичен леткум и појдов кај еден човек да ми даде замена оти не се читаше името, тој ми рече- најверојатно е ваков, пробај... го залемив, ама малце потешко дека е СМД ;D и кога го пуштив компјутерот, се работеше перфектно... ;D
Како и да е, фала за помошта!
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Хаха, си имал bug во компјутерот  :)
Жан

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
И тоа буквално.. ;D ;D ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.