Author Topic: Како да го отстраните или скриете Control Bar-от од Explorer во Windows 7  (Read 454 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве еден лесен туториал кој ќе ви овозможи да го тргнете Control Bar-от од Windows Explorer во Windows 7 (или Vista, ако некој сеуште ја користи ;D). И онака никој не го користи (барем јас не знам некој кој го користи ;D) и мислам дека е апсолутна глупост воведувањето на вакви bar-ови, а уште поголема глупост е да нема опција да се тргнат ::). Дури и со Classic View не се вади Control Bar-от. Не знам за вас, но мене мене ме нервираше... зар мораше да додадат уште една работа која за џабе ќе ми одзема простор при прост преглед на содржина на фолдери ::)? Ако сакам да отворам фајл, се знае како се отвора, не морам посебно копче да имам за тоа ::). И ако сакам да режам CD или DVD, нема сигурно да го користам вградениот Burner во Windows ;D. Никој не го користи него, за џабе само стои ;D. Но не, Microsoft мислеа дека на местото на лентата со навистина потребните алатки треба да стои лента со еден куп непотребни алатки ::). И згора на тоа, ќе ја преместиме лентата на место на кое никој нема да знае што е и како да ја нарече и да треба Help да отворам или да барам на Google за да дознаам како они решиле да ја крстат оваа чудна „лента со алатки“ ::). Браво, одличен потег ::).

Е сега знам, некој ќе каже, користи Total Commander и некои други слични програми. Искрено, знам луѓе кои со години ги користат и скоро буквално не може да живеат без нив, ама мене некако... не знам, не ми „легнаа“. Стариот Explorer беше повеќе од доволно за мене ;). Ама новиов :S... не знам, не ми се допаѓа :S. И тие глупостите со breadcrumbs место slash-ови... историски гледано, ниеден оперативен систем не испишувал directory path со breadcrumbs, ама не, Microsoft се најдоа најпаметни и они почнаа први да го прават тоа ::). За среќа, има начин како овие работи да се вратат во нормала ;). Згора на се, Explorer го прикажува Desktop како root во directory path ???... huh ??? ;D... нема никаква логика ;D.

Во секој случај, се надевам дека ќе им помогне на оние кои сакаат да имаат полесна транзиција од XP на 7 (како мене ;D) бидејќи, да бидеме искрени, поддршката за XP заврши, а се повеќе и повеќе програми се наменети исклучиво за x64 оперативни системи. Ако на тоа го додадеме и се поголемиот капацитет на RAM DIMM-овите кои, од лиценцирачки причини, XP не може да ги адресира, преминот кон x64 оперативен систем е веќе потреба. Кратко кажано, не сакам да се префрлам, но морам.

Инаку, не е некоја тајна туториалов, го има на повеќе места online да се најде ;).

Еве како изгледа Explorer со Classic View со Control Bar-от.



Глупаво, нели ;D? Нема поента. Да бидам искрен, вака не изгледа оригиналниот Control Bar, имам извадено некои опции, како Burning и Backup копчињата, но screen shot-от го направив откако веќе ги направив тие подесувања :S. Освен Backup опцијата, сите овие опции веќе беа достапни преку класичното мени на Explorer ;). Освен тоа, повеќето од нас никогаш не кликнале File --> New --> Folder ;). Повеќето одат преку Right Click Context Menu-то и избираат Right Click --> New --> Folder ;).

Еве како изгледа Explorer по отстранување на Control Bar-от ;).



Многу попрегледно и почисто, нели ;).

Но, сепак, ми недостасува класичното мени во Explorer. Наједноставно може да го вратите со помош на Classic Shell ;). Има и други начини, ама овој е наједноставен ;).

Code: [Select]
http://www.classicshell.net/
Еве како изгледа Explorer по инсталација и подесување на Classic Shell ;).



Нема breadcrumbs и си го има класичното мени ;). Е сега, единствен проблем е тоа што се наоѓа под directory path bar-от, а не над него, но, тоа е тоа. Да бидам искрен, подобро вака да изгледа отколку како што е по default, со онаа лента од алатки која никогаш не ми ни притребала ;D.

Туториалот е спакуван заедно со Take Ownership registry hack-от кој можно е да ви притреба при overwrite на модифицираниот shellstyle.dll (можно е Windows да не ви дозволи да го смените името или да му направите replace на модифицираната библиотека). Се што теба да направите е Right Click --> Take Ownership на shellstyle.dll за да ви дозволи Windows да направите overwrite ;). Ќе ви треба и некој resource editor, како што е Resource Hacker, па затоа решив и него да го спакувам во архивата ;).



download links:

Code: [Select]
https://app.box.com/s/pqw6lqu390k9wee954ui
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/A7298D75E8984B518996849A7A9F1DB6Y
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."