Author Topic: Проблем со звучната карта..  (Read 2462 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #30 on 11.01.2014, Saturday, 13:14:37 (Edited 11.01.2014, Saturday, 17:34:42) »
Кико бре,ако сакаш квалитет купи звучна ( може и екстерна на УСБ) од 1500-2000 ден .Ама кабли ,пак ке ти требаат!! ;D
Батка штотуку се вратив од алфа електроник зедов вакво



На вуферот излегуваат 3 пинови (немаа со три пинови ) сега како да ги поврзам сите да работат вака со едно ќе доиде центар и вуфер и лев и десен  :-\
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај со овие модифицирани Realtek драјвери. Као демек, го добиваш панелот на Creative X-Fi серијата на картици, а таму имало опција за глобален upmix на канали, а и општо, звукот бил подобар. Пробај, ништо не те кошта, ако не функционира, секогаш можеш да направиш rollback на стариот драјвер.

Code: [Select]
https://app.box.com/s/xxifwe7hk52hiaguajaq
Има Readme во root-от на фолдерот, пишува во него кои се чекорите по кои треба да го инсталираш драјверот.

ПС: Изгаси го антивирусот кога ќе го симнуваш фајлот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #32 on 11.01.2014, Saturday, 21:45:18 (Edited 11.01.2014, Saturday, 22:03:45) »
Во ред ќе пробам сега го спуштам... Денес од сабајле го го однесов на сервис до поручекта до 6 сатот буричкаа и не го најдоја проблемот ми рекоја дека нешто со adobe flash player имало мака не му давал на youtube да свират сите звучници... Па утре ќе ставам Windows 7 па со таа опцијата Speaker Fill или има една друга virtual surround опција па ќе видам... Во случај да не направам ништо ќе може ли да си купам 2 како горе наведените раскрсници (еден машко со 3 женски 3.5мм џекови) и да ги поврзам на пц? Дали ќе има проблем (да не ја изгорам звучната) т.е на сите звучници да му пуштам сигнал???
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка.зошто толку ја искомпликува работата- дај  слики од задниот дел на РС и на влезниот панел на твојот ценет сараунд па да ти нацртам како да ги поврзеш! Не си ти првиот во Македонија да го правиш тоа,поготово ако имаш таква звучна карта.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #34 on 12.01.2014, Sunday, 00:07:03 (Edited 12.01.2014, Sunday, 02:51:43) »
Ете слики од компијутерот и сараундот... Звучната е 5.1 ги ставам трите кабли во пцто и преку релатек ја правам 6канали (5.1) се си свири а на youtube никако.... ете слики

surround >>



pc  >>





и од relatek..



Значи ќе свират сите звучници?
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #35 on 12.01.2014, Sunday, 01:19:07 (Edited 12.01.2014, Sunday, 02:56:01) »
Сликиве кај мене не се отвораат,а еве за што зборувам




Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Pa batka taka mi se povrzani no vo relatekot ja nema taa opcija speaker fill so windows xp sum... Znaci taka mi se povrzani I site svirat na winamp I na nekoj pleeri za filmovi a na YouTube samo lev I desen I toa so mnogu nizok kvalitet...Denes ke instaliram Windows 7 na nego ima opcija speaker fill ili edna druga virtual surround...
P.s sorry za fontot od mobilka sum..
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не ти се сигурно така врзани! Треба  на сите три да ставиш по една раскрсница и три кабли да излегуваат кон сараундот.Можеш во компјутерот на звучната да и кажеш какви да бидат излезите ,па ставаш два предни ,два задни,вуфер и центар.Значи сите три џека ги користиш како излези.Тогаш ке ја исклучиш  опцијата за микрофон.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Инсталирав Windows 7 и преку relatek ја селектирав "Room corectioн" и на youtube си свират сите (значи до windowsot било )  ;D
Фала ви на советите конечно се реши проблемот поздрав се најубаво..
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)