Author Topic: Проблем со звучната карта..  (Read 2460 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Проблем со звучната карта..
« Opened on 09.01.2014, Thursday, 15:57:40 »
Дечки помагајте.. Купив 5.1 сараунд, го поврзав на пц се како што треба. На програмчето од звучната "Relatek HD Audio Manager" е направено 6 канален (5.1) и кога ќе прицнам тест си свири нормално лев преден, лев заден, заден десен..... се по ред значи нормално си свири исто така кога ќе пуштам песна на Winamp си свират 5.1 а кога ќе пуштам филм 5.1 или youtube свират само лев и десен  ??? До звучната карта не ке ми се верва дека е проблемот бидејки на 5.1 тест и на Winamp си свири сараундот  :( Спуштив најнови драјвери, наместив 5.1 и пак исто свират..... До што е проблемот  ??? Нова звучна?
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не туку ново поврзување! Треба да си купиш *раскрсници* за 3,5 мм џекови ( м + 2 женски) и соодветни кабли.Побарај,мислам дека имаше тема за овој проблем.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Audio матерјалот кој го пушташ треба да е снимен во 5.1 или пак да уклучиш виртуелно долби, мислам тоа го имаше како опција на реалтек контрол панел.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Токму така за песната да се репродуцира во 5.1 треба и да е снимена во 5.1,колку што знам јас.Може таа песна не била снимена во 5.1 па затоа.Поправете ме ако грешам ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #4 on 09.01.2014, Thursday, 16:55:48 (Edited 09.01.2014, Thursday, 21:02:20) »
Еве што ти  треба: два разделника и  по две кабелчиња М+М стерео

А ако не е 5.1 како ке ја слушаш???? Направи го ова и ке биде ОК.




Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #5 on 09.01.2014, Thursday, 17:03:51 (Edited 09.01.2014, Thursday, 17:06:49) »
Ве разбирам но кога ќе му манам тест свират 5.1 и пуштам 5.1 филм само лев и десен работат  ???
Сакам да кажам дека репродуцира 5.1 за звучната карта тест и на Winapot си свират сите 5.1, а на филмови и на youtube само лев и десен ни басс ни ништо (некој кодекси?) A batka со разделникот ќе имам ли после 5.1? и како да ги поврзам?
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #6 on 09.01.2014, Thursday, 17:09:06 (Edited 09.01.2014, Thursday, 17:22:21) »
Епа послушај го батка со овие 3,5мм раскрсници и проблемот изгледа ќе биде решен.Чим 5.1 филм пушташ добро е.И чим кога пушташ тест свират сите тоа е знак дека звучната ти е добра.И јас сличен ваков проблем имав но баталив.Терам со 2 звучника значи раскрсници е чарето. ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #7 on 09.01.2014, Thursday, 17:13:34 (Edited 09.01.2014, Thursday, 21:05:16) »
Абе друже џабе не купував 5.1 така со раскрсницата ќе ми работат вуфер центар и лев и десен а задните лев и десен?? Ете и слика од relatek.. Кажува дека само (L, R) дека се поврзани а на тоа лево доле на Play свират лев, десен, центар, задни и вуферот исто така и на Winamp а на youtube и филмој само лев и десен тоа мене е буни .... Мене се ми маа кон сетинзите на компијутерот ама сите се подесени на 6 канали т.е 5.1..... :/

Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Останав без текст.Ајде добро размисли ,па види го решението( нацртај си го!!!! ) И тоа ли да го цртам сега!?? 8)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #9 on 09.01.2014, Thursday, 18:35:59 (Edited 09.01.2014, Thursday, 21:06:36) »
Батка на винапот ми работи убаво ете сега Dolby селектирав на еден плеер сега филмовите можам во 5.1 да ги гледам (ако се 5.1) сакам да кажам дека ако не  е 5.1 барем сите да свират нема ни бас ни ниш... Треба некој драјвер несшто да се направи да репродуцира секаков вид на музика а не само 5.1 зошто не можи винапот да свири убаво а на youtube само лев и и десен без бас ...  ???  :(
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Значи човекот убаво си објасни се. Повторно рагледај го реалтек панелот, проблемот е софтверски, треба да направиш од стерео да го конвертира во сараунд. Е сега каде беше и како таа опција во реалтек панелот не знам на памет. Веке одамна не користам такво нешто.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Значи човекот убаво си објасни се. Повторно рагледај го реалтек панелот, проблемот е софтверски, треба да направиш од стерео да го конвертира во сараунд. Е сега каде беше и како таа опција во реалтек панелот не знам на памет. Веке одамна не користам такво нешто.
Другар нема ништо во relatek тоа е  5.1 наместено ми е и само winamp ми работи а youtube не... секако јас не барам од youtube сараунд ама барем сите звучници да свират... Исто така и на 5.1 suround test na youtube нема ништо  ???  >:(  >:(  1000% е софтлерски проблем да го форматирам? ќе мени ли нешто?? или џабе 3-5 сати ќе се е*бавам со инсталирање на програми?  >:(  :o
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со звучната карта..
« Reply #12 on 09.01.2014, Thursday, 20:20:48 (Edited 09.01.2014, Thursday, 20:26:21) »
Прочитај

Code: [Select]
http://www.forum.hr/archive/index.php/t-297812.html
Споено мислење: 09.01.2014, Thursday, 20:26:21
Проблемот е * софтверски,ама се решава * хардверски*. ;D ;D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Значи не е до драјверите. Еве корисен линк, јас не знам на памет како се местат тие сетинзи.

Code: [Select]
http://www.tomshardware.co.uk/forum/263443-28-realtek-audio-outputs-windows

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е бе батка до сетинзите - ако ме разбра и прочита на хрватскиот сајт ,решението се 3 раскрсници и 6 кабли и крај! Ке свират сите звучници  и на Youtube и на Winamp.Подесувањето е по дефолт 5.1 и ништо повеќе.