Author Topic: Проблем со Windows  (Read 637 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Проблем со Windows
« Opened on 15.09.2013, Sunday, 15:23:25 (Edited 15.09.2013, Sunday, 16:51:10) »
Вака колеги потребна ми е  помош од ваша страна се работи значи за виндовсот во мојот компјутер кој е XP SP3 пробав да направам формат со Windows 8, но на него со тоа ЦД ми даваше некој ерор и несакаше ни да почне да се форматира виндовсот, пробав со друг виндовс кој ми го позајми еден пријател исто XP SP3 се најнормално се форматираше додека не се појави и на тој виндовс ерор  и прекина форматирањето  и морав да го ресетирам виндовсот и сега кога ке го уклучам компјутерот ми дава само црн екран и на него пишува NTLRD is missing и да стиснам ЦТРЛ АЛТ И Делит за да се ресетира компјутерот и нон стоп така.. Ако некој знае од кај би можел да симнам виндовс асален фул верзија и лиценциран XP sp3 нека постави линк јас се мислам до виндовсот е проблемот, но еве и вие кажете па да најдеме некој заклучок.. :D

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Одг: Проблем со Виндовс
« Reply #1 on 15.09.2013, Sunday, 15:38:27 »
репартицирајго дескот

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со Виндовс
« Reply #2 on 15.09.2013, Sunday, 15:54:45 »
Најверојатно  CD/DVD ромот не чита добро па се јавуваат грешки во читањето на ЦД-то или ЦД-то е изгребано.Второ ,треба да направиш во БИОС некои проверки  и да овозможиш IDE/SATA конектирање,ако е постар компјутерот.За куткање на партициите нема потреба,освен ако сакаш прво со Hirens  да го истестираш HDD,да не има bad sectors. Сепак верувам дека е ова првото.Врзи добар DVD ром и стави ново,негребнато CD.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Проблем со Windows
« Reply #3 on 15.09.2013, Sunday, 23:39:45 »
NTLRD is missing  ти го пишува затоа што по дифолт подига од ХДД то  а ти веројатно веќе си направил збрка  исклучи го ХДД то како опција за бутирање нека остане само ДВД ромот и пробај така  ако не сака  пробај на друг компјутер да го избришеш ХДД то потполно Пробај со HHD Wipe tool или нешто слично конектирај го па пак пробај .
ако не сака  можно е да е и она првото што го спомна батка ако не сака и така  ресетирај го биосот извади ја батеријата  и премости го џамперот па пробај  на ново со неко  ЦД што сигурно знаеш дека не е изгребано