Author Topic: Картичка за поправка на матична плоча?  (Read 987 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Картичка за поправка на матична плоча?
« Opened on 24.06.2013, Monday, 21:45:38 (Edited 24.06.2013, Monday, 22:14:35) »
Случајно налетав на огласов на Реклама 5, картичка, се става во PCI slot и кажува дијагностика што и е на матичната, дури и кога не работи биосот или мониторот.

Code: [Select]
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=705871
Има некој на овој начин поправано матични???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Досега не сум користел ваква картичка, па не знам како работи.
Инаку еве едно видео на YouTube, па види

Dealextreme PCI Diagnostic Card (sku.21997)


А еве и линк од каде може да ја купиш картичката за 2,5 долари.

Code: [Select]
http://dx.com/p/pc-motherboard-repair-troubleshoot-boot-failure-diagnostic-pci-card-21997
Жан

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
За нешто што е Made in CHINA не ме чуди тоа што е 2-3 долари, сепак за ова ти треба цела книга на кодови да знаеш што значат. Мислам дека ако матичната не работи и без тоа ќе знаеш од што
Hams do it! With Frequency

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Картичка за поправка на матична плоча?
« Reply #3 on 24.06.2013, Monday, 23:01:02 (Edited 25.06.2013, Tuesday, 00:47:15) »


Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Картичка за поправка на матична плоча?
« Reply #4 on 25.06.2013, Tuesday, 00:03:26 (Edited 25.06.2013, Tuesday, 00:15:40) »
Од искуство ви кажувам да не си трошите ни 2,5 долари бидејки нема врска со реалноста ова направија.Прво кај матичните нема универзалност,односно од генерација до генерација,од модел до модел и од фирма до фирма се разликуваат со километри.Има матични плочи ( дури и постари!) кои го имаа(т) овој систем вградено како фабричка опција,ама само за таа плоча!!Не сум сретнал - универзална дијагностика за МБ.Ако некој сака да работи сервисирање на матични нека се спреми за макотрпно пребарување .мерење и пред се стрпливост.

Споено мислење: 25.06.2013, Tuesday, 00:15:40
А,ако не работи биосот на матичната ,можеш само напони да си мериш и да ти светат диодите,ама од плочата не можеш ништо да дознаеш !Тоа се само приказни за мали деца.А ,обично од еден дефект автоматски се јавуваат уште еден и уште еден.И мислиш три дефекта ке покаже плочкава на дисплејот.Или три треба да врзеш наеднаш???? ;D 8)

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Вистинската намена на оваа картичка е само после склопување на нова машина со сите ганц нови компоненти, да провериш дали си склопил се како што треба и да увидиш дали горе долу фукнционира исправно, а за веќе употребувани компјутери, многу е бескорисна, никогаш не го дава точниот код бидејќи се ослонува на клокот од PCI слотот, и ако не е правилен, дава грешни кодови и може да те зафркне во круг да се моташ, е друг е муабетот кај поскапите вакви картички кои што ја имаат можноста да го детектираат погрешниот клок, и сепак имаат вградено коло за бајпас на тој проблем и можат да фукнционираат попрецизно колку толку. Ја купив оваа картичка од една продавница во Скопје, малку скептично, ама ај викам за 500 денари може и ке ми се најде некогаш, како и да е, никогаш не ми се најде, само од куртоазија ја пробував по машини на кои точно им го знам дефектот, чисто колку за тест, благе везе нема све некои безвезни кодови. Да беше така лесно, нели, секој што фатил маус во рака ке беше сервисер денес  ;D  ;D  ;D