Author Topic: Проблеми со Лан КАбел  (Read 903 times)

Offline shemkoPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Проблеми со Лан КАбел
« Opened on 11.04.2010, Sunday, 21:08:08 »
Здраво  на сите : )  )  самото име од темата знаете за што станува збор !
проблемот е посложен  и  ке напишан по опширно ;
користам кабелски интернет со лан кабел на кој стандарт на редоследот на жиците е 568Б !
на конекторот се прикачени сите 8 жици(2по2парови) во редослед;
1:портокаловоБела
2:портокалова
3:белоЗелена
4:плава
5:белоПлава
6:зелена
7:белоКАфена
8:кафена

од овие 8 жици  знам дека се користат  само 4  за 10/100  мрежа   односно  се  користат    ;
1-портокаловоБела   2-портокалова     3-белоЗелена   6-зелена
јас  ги преместував сите  кабли  низ  инсталација зада не сметаат ...е  сега   ги прикачувам  во  РЈ45 конекрот  како  што  треба (како  што впрочем и од кабловската се поврзани) по  стандарт ....  и  нема нет ....односно воопшто  нема  ништо  како  да немаш конектиран кабел (од рутер до мрежната) жиците се наредена по  боја како што треба.. потоа   после 3/4  неуспеси ...си викам  да пробам  само  со 4  жици  да  ги  конектирам  само  по  тие  што  иде  интернетот !   односно     1/2/3/6    односно    белоПортокалова,портокалова,белоЗелена,зелена... а  останатите  4  жици  воопшто  не ги ни конектирав  во конекторот ..и се си  дојде  нормално  односно си  има нет  се си е  ОК !~  е прашајнето  мие   како  до  пред  1 ден  со сите  8  жици(поставени воКонекторот)  имав нет   а  сега  со  сите  8  во конектор Немам ! ? па  морам само  преку  4 те  кои  и се  за тоа ! 
гуглавв  на  интернет ..и  наидов  на  различни  објаснувајна ...од  кои дека има  повејке  стандарди  на  кабли   Утп  Лан   од кои  Кат5 стандарт   КАт5е  ..кат6   ....но  се  е воглавно  исто  штом  2та  краеви  на кабелот  жиците  ти се  во ист редослед на конектор  прикачени *
ке ве  замолам  да ми  помогнете да  го разјаснам  ова   ..односно  кој  имал мака  со  оваа работа ...

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Проблеми со Лан КАбел
« Reply #1 on 11.04.2010, Sunday, 21:24:31 »
Сум ја имал истата мака ... и сеуште ја немам разјаснето зошто доколку од двете страни жиците се по редозлед (без разлика на стандарди) нема конекција .. :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблеми со Лан КАбел
« Reply #2 on 11.04.2010, Sunday, 21:27:38 »
Јас сум имал мака само со поврзување од компјутер на компјутер при што со постари картици неможе да се користи patch кабел туку само crossover. Додека ако е од поновите картици (читај поновите компјутери) може и со patch кабел. А со ова жициве сум немал проблем никаков.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline shemkoPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Проблеми со Лан КАбел
« Reply #3 on 12.04.2010, Monday, 01:28:33 »
Сум ја имал истата мака ... и сеуште ја немам разјаснето зошто доколку од двете страни жиците се по редозлед (без разлика на стандарди) нема конекција .. :)

истото   и мене  мисе случува  стварно  ...ептен е ...дали  мрежните  карти  нешто   има разлика   или  нешто друго ....  но  што...?  зошто  тогаш  ако  поврзам само 4 жици  се е ок нема  проблеми  а пак некаде ако  не ги ставиш сите 8  жици  пак нема нет ?? ...што  значи нее до мрежната  ......?   ајде  форуџии   поделете  ваши  искуства   : )

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Проблеми со Лан КАбел
« Reply #4 on 12.04.2010, Monday, 01:51:25 »
Мислам дека се работи за проблем со паровите, мора на двата краја на конекторите да не се поврзани истите жици со истите парови туку има А и Б. Бидејќи ова сигурно го знаете и ви е веројатно погодено како што треба да ви кажам и дека ако користите оклопен кабел мора оклопот да оди на маса. Ако немате метални конектори ќе биде проблем. Друго не знам што да кажам подекспериментирајте и кажете ако некој дознае нешто друго.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline shemkoPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Проблеми со Лан КАбел
« Reply #5 on 12.04.2010, Monday, 11:25:56 »
Мислам дека се работи за проблем со паровите, мора на двата краја на конекторите да не се поврзани истите жици со истите парови туку има А и Б. Бидејќи ова сигурно го знаете и ви е веројатно погодено како што треба да ви кажам и дека ако користите оклопен кабел мора оклопот да оди на маса. Ако немате метални конектори ќе биде проблем. Друго не знам што да кажам подекспериментирајте и кажете ако некој дознае нешто друго.
паровите се ок !  повејке  пати  експиремнтирав   но Б стандарт  е тоа  ..така е од  кабловска  така се наредени  зиците....единствено  ако  свичот  од  бандера   нешто има проблем ...а конекторите се  пластични....и  од  кабловска  и  моите !  од  кабловска  масата  со кабелот  што е  е  скината односно  нема каде  дасе уклу,чи.......
значи  кога   го ставам  во  во WAN порта кабелот  трепнува диодите  2/3  пати  и исклучува  како  да немаш кабел  уклучено ! приавив  во  кабелскаа..па ке  видам  што ке  биде попладне ....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблеми со Лан КАбел
« Reply #6 on 28.07.2010, Wednesday, 16:46:49 »
Еве прочитајте што ве интересира околу ЛАН каблите.