Author Topic: 2x60W засилувач со LM4780  (Read 15150 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
2x60W засилувач со LM4780
« Opened on 22.11.2012, Thursday, 19:42:20 (Edited 14.04.2018, Saturday, 19:10:36) »
Уште едно одлично коло од серијата LM... на National кое во себе содржи два LM3886 така што со него може да се направи компактен 2x60W или 1x120W засилувач (ако се врзе мостно). Звукот е одличен, како и кај сите засилувачи од оваа серија. Иако овој засилувач е мал по димензии, не заборавајте дека за полна излезна моќност мора да се стави добар ладилник и да се користи добро димензионирано напојување.
Изгледот на плочката е прикажан на сликата, а најдоле се закачени шемата и две верзии на ППК, широка и потесна, јас ја правев широката. Фајловите се во EAGLE, па ќе мора да го инсталирате за да ги видите.



People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #1 on 23.11.2012, Friday, 01:53:14 »
Едни од најдобрите интегрирани засилувачи (ако не се и најдобри ;D). Освен тоа, доаѓа со еден куп заштити ;). Може да се изгради навистина добар Hi-Fi засилувач со ова коло ;). Како и со LM3886 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bumbar

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #2 on 03.12.2012, Monday, 13:58:25 »
Кај да „стиснам“ Лајк? ;)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #3 on 03.12.2012, Monday, 14:32:28 »
Убо е напраено, само ме интересира цената на интегралното, на шо напон работи и за шо се тие *конекторчињата* до белите отпорници??  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

ggoce

  • Guest
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #4 on 03.12.2012, Monday, 14:56:15 »
Одлично одлично LordZi долго време да го користеш без проблем :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #5 on 03.12.2012, Monday, 19:57:13 (Edited 03.12.2012, Monday, 19:59:16) »
Фала на сите. ;)
Конекторите до отпорниците се за влезовите, лев и десен.
Напонот на напојување е ист како и за засилувач со LM3886.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #6 on 24.01.2013, Thursday, 19:42:09 »
Што напон е потребен за ова и колку ватно трафо треба да биде?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #7 on 03.09.2013, Tuesday, 16:32:47 »
ја има некој плочката сосе монтажната во pdf?  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #8 on 03.09.2013, Tuesday, 19:36:53 »
Фали ground plane-от од сликата на монтажната шема што ја има post-ирано LordZi, инаку, ќе ти ја експортирав во PDF, ама не знам како да го додадам ground plane-от во EAGLE ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #9 on 03.09.2013, Tuesday, 20:06:21 »
пробај ако можеп PCB-то да ја ескпортираш во пдф бидејки јас незнам како. инаку ги отворив со eagle другите, така да само ппк ми треба бидејки во печатниците не ги отвара фајловите од eagle треба да се во пдф  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #10 on 03.09.2013, Tuesday, 20:14:29 »
абе симни си sprint layout копирај го цел инсталационен директориум на стикче и имаш portable верзија, сними си ја и плочата и немаш гајле сегде можеш да печатиш после од спринт
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #11 on 03.09.2013, Tuesday, 20:22:38 »
абе симни си sprint layout копирај го цел инсталационен директориум на стикче и имаш portable верзија, сними си ја и плочата и немаш гајле сегде можеш да печатиш после од спринт

Devil, шемите се во EAGLE цртани и PCB-то е во EAGLE правено. Најверојатно има portable верзии и од EAGLE, ама не е лошо да се има и во PDF PCB-то со layout ;).

пробај ако можеп PCB-то да ја ескпортираш во пдф бидејки јас незнам како. инаку ги отворив со eagle другите, така да само ппк ми треба бидејки во печатниците не ги отвара фајловите од eagle треба да се во пдф  ;D

Џабе ќе ти ја експортирам. Фали ground plane-от од сликата од првиот post, половина од компонентите не се врзани и им виси едниот од водовите. Нема поента. Не знам како да го направам видлив ground plane-от во EAGLE, сите опции со layers ги пробав, со ниедна не е видлив ground plane-от. Пробав да направам и print preview на PCB-то, мислев дека можеби ќе го јави тогаш ground plane-от, џабе, не го јави.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #12 on 03.09.2013, Tuesday, 20:24:00 »
еве ја:

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #13 on 03.09.2013, Tuesday, 20:25:44 »
Е, како успеа со ground plane да го извадиш, жити се кажи ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #14 on 03.09.2013, Tuesday, 20:30:21 »
Е, како успеа со ground plane да го извадиш, жити се кажи ;D?
на левата страна во алатките има копче "Ratsnest",притисни го тоа  :) само ќе ја пополни "масата.