Author Topic: Информации околу засилувачот ЈLH 1969 10W верзија  (Read 2965 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Информации околу засилувачот ЈLH 1969 10W верзија
« Opened on 13.01.2015, Tuesday, 19:23:05 (Edited 13.01.2015, Tuesday, 19:24:40) »
Значи вака , спремам едно појачалце за домашна употреба :)
JLH 1969 10 W на 8 ома
Плочките ги нарачав од нет , и за некаде 2 недели треба да дојдат :)

Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/item/SC-HOOD-JLH-1969-10W-10W-Class-A-amplifier-kit/754337698.html
Е сега има неколку прашања за овој засилувач да работи беспрекорно , бидејќи досега никогаш не сум правел засилувач во А класа  :o :D

Дали ова трафо -
Code: [Select]
http://www.logingel.com/mk/den/2042/BrowseProducts?fc=1557139 со овие спецификации ке биде доволно за стерео верзија ? Напонот е добар , 17 VAC x 1.41 = 23.97 а потребно е 24  :D Значи напонот е таман , мислев за струјата , бидејќи трафово дава 2.94 А на едниот секундар односно 5.88 А вкупно  :D

Каков грец препорачувате ? Доволeн е овој  ?

Code: [Select]
http://www.logingel.com/mk/den/1359/162678/0/ShowProduct/Mosten_Nasochuvach

За кондензатори , што е препорачливо , да направам еден исправувач со 5 кондензатори по 3300uF 35V за еден канал или двата да ги напојувам со еден исправувач кој ке има 10 кондензатори по 3300uF 35V ?  :D

И за ладење , да искористам вака нешто ,само ке го пресечам на пола и би требало да биде доволно за двата канала , или не ???
Code: [Select]
http://www.logingel.com/mk/den/1318/184277/0/ShowProduct/Ladilnik
За секој чекор понатака , лемење и што и да е , ке има слики и подпрашања во темава , благодарност до сите искрени форумџии  ;D ;D ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Информации околу засилувачот ЈLH 1969 10W верзија
« Reply #1 on 13.01.2015, Tuesday, 20:19:50 (Edited 13.01.2015, Tuesday, 20:23:43) »
Кај А-класа трафото треба да е со пет пати поголема моќност од засилувачот, така да ова ќе ти брка работа. Околу грецот - подобро да го составиш сам од четири брзи диоди во ТО220 куќиште. Ако користиш заедничко трафо, најдобро напонот од него да го носиш на два посебни исправувачи (грец+кондензатори), за секој канал посебно. Не знам дали си правел А-класа до сега, ама тие стварно многу греат, ладилникот мислам дека ќе ти биде мал за двата канала, пробај го прво едниот канал на него без да го сечеш, температурата не би требало да му биде повеќе од 50 степени, односно треба да можеш да го држиш со рака, и не заборавај дека дупло ќе се грее со двата канала на него...
Со среќа... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
За кондензатори , подобро е да направиш две засебни напојувања со по 5 кондензатори.
Ладилникот можеби не е мал , ама е по форма лош.
Напонот на трансформаторот би требало да е 2 x 20 V AC , се слагам со твојата теорија ,,17 VAC x 1.41 = 23.97 V DC, ама кога засилувачот ке е под оптеретување  (>50%)  напонот нема да остане 23.97 , туку ке падне неколку волти.
Со среќа , нестрпливо очекуваме фотографии и впечатоци од првиот слушен тест.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ви благодарам на сите за советите :) Иначе и ја сум нестрплив , но сите ке мора малце да почекаме , (2 недели барем ) додека пристигнат плочките :)

И ја помислив за формата дека е лоша , но немора да значи дека баш таков ладилник ке употребам :) Кажете ми , во Ботц електроникс ( кај југодрво aвтобуска станица ) , имаат добри , големи ладилници ? Има некој поминато , прашано во скоро време ?  :D

Според вас , колку би требало да биде голем ладилникот , за еден канал ??? Доволно е минимум  : 40 cm должина , 15 cm ширина , висина од 4 cm и дебелина на ладилното тело од 4 милиметри ???  :)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Нешто многу популарни станаа засилувачиве во А класа во последно време  :) Види сеа,бидејки и јас работам на едно такво,за мој мерак,SE MOS-FET 2*60 W class, би ти дал неколку совети иаку на нет ги имаш колку сакаш..само треба да побараш,бидејки е добро позната работа.
Значи,напојуванјето...трафото е добро...е сега за кондензатори на пеглање мин. 50000 мф. по гранка,обавезно!Јас користам 120000 мф...
Грецови...убаво е да бидат фаст рековери ама и нема потреба,слободно мести од коцките од 50 А.Добро е да го поделиш трафото на две гранки,така се добива подобра сепарација на каналите..
Ладилниците...мали се во секој случај,јас ке ги местам овие ,блокови алуминиум 8,5кг еден,чекаат за елоксирање...барај поголеми,од стари засилувачи
Излезите обавезно упарени ама бидејќи си ги порачал...додуша и овде ги има,евтини се
Верувам дека имаш звучници од барем 90 дБ... ::)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Информации околу засилувачот ЈLH 1969 10W верзија
« Reply #5 on 14.01.2015, Wednesday, 18:02:54 (Edited 14.01.2015, Wednesday, 18:08:22) »
Додека сите одат на мала потрошувачка,штедење,Вие господа одите на трошење енергија. ;D 8) ;) Ама се за меракот- нека ви биде,иако не гледам ама баш некоја предност пред најобичен засилувач во Б или АБ класа со фетови,например.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мерак си е мерак сепак :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
успешна работа  :)
 за А класа ти треба се да е “А“ класа. од кабел за  напојувањето, конектори, кабли - интерконенциски, предполачалото,кабли за звучници и самите звучни кутуии, па до просторот каде ќе има репродукција на звук. Инаку таа А класа нема да дојде до израз, ретките аудиофили, мислам ги има на две раце низ цела наша Македонија може да разликуваат и само една компонента од ланецот на репродукција ако е променета, и верувај дека А класа не е за плиток џеп.
Не го спомнав засилувачот сметајќи дека ќе биде перфектно направено,користи квалитетен калај,со повеќе сребро на него,вннимавај на заземјувањето (не штеди)  ;D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Информации околу засилувачот ЈLH 1969 10W верз
« Reply #8 on 12.02.2015, Thursday, 20:09:55 (Edited 12.02.2015, Thursday, 20:14:46) »
Плочките сеуште не стасаа  :P Ама деновиве треба да дојдат  ;D :D Е сега , имам едно прашање додека стасаат плочките ..   ::)

Имам едно трафо дома , симетрично 2x25 VAC , a ова појачало работи на единечен напон од 24 V DC ;)

Дали може едната гранка , да ја користам за напојување на едниот канал а другата гранка за напојување на другиот канал .. Знам дека кога преку грец ке се исправат тие 25 волти ке добијам 35 волти еднонасочен напон .. Дали може со едноставно менување на кондензаторите на плочката кои служат за пеглање на напонот а имаат вредност од 35 волти , да ги променам со 50 волтни ( имам добри Nichicon 50V кондензатори ) , дали ке работи вака ова појачалце  ??? Или предлагате менување на некои други пасивни компоненти (отпорници , кондензатори) со некои поразлични вредности  ??? ::) И дали овие транзисториве K1047 би го издржале овој поголем напон ? Jaс мислам дека е можно  :) Не заради нешто друго , ама тешко време дојде .. А ја со ова , ем ке заштедам на пари , ем ке добијам на моќност (со поголемиот напон) , ем ке искористам трафо кое ми седи дома  :D ;D

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Информации околу засилувачот ЈLH 1969 10W верзија
« Reply #9 on 12.02.2015, Thursday, 22:53:22 (Edited 12.02.2015, Thursday, 22:56:53) »
Комбинацијата да на секоја гранка по еден канал ти е најдобра..Подобро е само по еден трафо за секој канал. Кондојтти се супер,ако се стварно Ничикон...тука нема штедење.Не знам дали ги купи транзисторите но ако ги немаш земено а не ти стаса плочката,би ти предложил друго.Само знај дека ќе ти треба Пред п.скоро обавезно.
А со зголемувањето на напонот го зголемуваш и греењето,колку да си знаеш ...за какво џезве да користиш  ;D
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Информации околу засилувачот ЈLH 1969 10W верз
« Reply #10 on 13.02.2015, Friday, 06:01:36 (Edited 15.02.2015, Sunday, 07:41:15) »
Колеги , се што порачав досега , стаса од алиекспрес .. Ама овојпат купувачот дали по грешка ги прати плочкиве во Чешка .. Или ми даде грешен тракинг број .. Незнам .. Отворив dispute .. Ама незапамтив што стиснав .. Мислам дека е во моја корист и дека плочките ке ги препрати .. Може вие да ми растумачите ??? :D

Code: [Select]
http://postimg.cc/image/ae78its61/
Code: [Select]
http://postimg.cc/image/wjfmji7wr/
Code: [Select]
http://imgur.com/lB6NYT3

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Па сите таму ги праќаат,и после од Чешка во Скопје директ,не си требало да отвараш диспјут,ќе стигнат кај и да е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@daniel spasovski: Дај веќе еднаш научи се да post-ираш слики на форумов! Аман, по не знам кој пат ти го пишувам ова!

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12651.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Информации околу засилувачот ЈLH 1969 10W верз
« Reply #13 on 21.02.2015, Saturday, 12:54:03 (Edited 21.02.2015, Saturday, 18:24:28) »
Поздрав на сите , извини Гига за upload от  :) Заборавам бидејќи ретко ставам слики  :)

Eве фотки од појачалото :









А еве и видео од појачалото :

video 1424370034 mp4

video 1424370018 mp4

Моментално немам соодветно трафо и го напојував со SMPS напојување 12V 2А и сепак квалитетот на звукот е одличен .. И тоа без кондезнаторите за филтрирање .. Но сепак кога ке се пушти на максимум , поради недоволниот напон и струја , ги сече ниските фреквенции и како да има мала дисторзија .. А кога ке склопам добро напојување , за двата канала , 24V DC за секој од каналите и 5А струја + 4 кондензатори од 6800uF ( 27.200uF) за секој канал посебно , има да биде екстра :) :) :)