Author Topic: Ампер/волт метар со PIC16F877 by Goce  (Read 44118 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Првата верзија е само волт и ампер метар и затоа не е ставена на сервер втората е за 2х16 LCD волт ампер метар и пресметува потрошувачка и отпор на товарот третата исто мери како втората само е за 1х16 LCD и четвртата е за дисплеети 1х16 кој ги има LordZi
фала за инфото.
Колку пари се дисплеите и каде се најевтини во Скопје ?
Во гац се 350 со зелено позадинско светло,а во логинг мислам дека се 400 ама не сум сигурен,можеби се и 350...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дисплеите важат за скапи компоненти значи... ај ке видам деновиве во БТ, ако тамо се случајно поевтини ке пишам на форум. МТВ не верувам да имаат... а ASWO изгледа не работи
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дисплеите важат за скапи компоненти значи... ај ке видам деновиве во БТ, ако тамо се случајно поевтини ке пишам на форум. МТВ не верувам да имаат... а ASWO изгледа не работи
Дап,соленки се... ;DВо бт незнам дали има,ама ај види ако ти е успат.И едно оф топик прашање,МТВ не е затворена? :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дисплеите важат за скапи компоненти значи... ај ке видам деновиве во БТ, ако тамо се случајно поевтини ке пишам на форум. МТВ не верувам да имаат... а ASWO изгледа не работи
Дап,соленки се... ;DВо бт незнам дали има,ама ај види ако ти е успат.И едно оф топик прашање,МТВ не е затворена? :D
последен пат кога бев пред пола година беше преселена доле во подрумот и имаше килаво раб. време до 15:00. Сега не знам дали сеуште работи ама да имат дисплеи и да се поевтини искрено не се надевам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Во гац се 350 со зелено позадинско светло,а во логинг мислам дека се 400 ама не сум сигурен,можеби се и 350...
не се 400 денари,570 се.Така нешто.Ама со позадинско осветлување од Микроелектроника,со плаво позадинско.Иначе се поскапени,беа 390(тука нешто). :(

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
леле абе многу скапи биле. Гоце нели можеше да ја направиш програмата за ЛЕД дисплеи па со 3 ЛЕД дисплеи ке поминевме (само 75 денари ке не фатеше)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако ти е за со лед дисплеи имаш ампер/вопт метри со ICL7107 кој кошта трипати помалце од 16F877... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Во гац се 350 со зелено позадинско светло,а во логинг мислам дека се 400 ама не сум сигурен,можеби се и 350...
не се 400 денари,570 се.Така нешто.Ама со позадинско осветлување од Микроелектроника,со плаво позадинско.Иначе се поскапени,беа 390(тука нешто). :(

Да ви продадам јас дисплеи?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Вакви понуди само во огласи, не овде.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако ти е за со лед дисплеи имаш ампер/вопт метри со ICL7107 кој кошта трипати помалце од 16F877... ;)
НЕ! Бидејки со ICL7107 не ми иде... направив волтметар и никако не проработе, после му го дадов на колега од форумот кој исто така има правено волтметри и го има прегледано и констатирано дека се е добро поврзано и секоја компонента е исправна но сепак не сака да работи (како магија)

А да, по шема од емитер е правен
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Ама и плус вака е подобро на изглед, а не со ЛЕД дисплеине. Некако како да нечинат тие, вака на едно се ти пишува.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас повеќе сакам LED, ама па не ми се допаѓа тоа што премногу пинови се потребни за LED дисплеи :S. Ова е попрактично, но дефинитивно поиздржливо решение е LED ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Нацртав една плочка, треба да биде за со LCD со 1 на 16. Ај ако имам некоја грешка, да ме преправите. Тие црвените се краткопојници.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај ако имам некоја грешка, да ме преправите.

Зошто отпорниците ти се под интегрираното коло? Нема да ги собере под него.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Тоа нема врса, за другото кажете ми дали се е ОК?